Bracia z Okręgu Krakowskiego Bractw Kurkowych uświetnią IX...

Bracia z Okręgu Krakowskiego Bractw Kurkowych uświetnią IX "Cietrzewisko" w Koszęcinie

Marian Satała

Gazeta Krakowska

Gazeta Krakowska

Bracia z Okręgu Krakowskiego Bractw Kurkowych uświetnią IX "Cietrzewisko" w Koszęcinie
1/15
przejdź do galerii

©Marian Satała

Trwają przygotowania do wyjazdu braci z Krakowskiego Okręgu Bractw Kurkowych do Koszęcina, siedziby zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk". W dniach 11-12 sierpnia odbędzie się tam doroczny IX już Piknik Leśny pn. "Cietrzewisko". Najważniejszym wydarzeniem będzie koncert Śląska w sobotę 11 sierpnia o godzinie 20.30. Bracia kurkowi z Krakowa, Tarnowa i Gorlic przygotowują wystawę prezentującą działalność bractw kurkowych w Małopolsce.
W Krakowie przebywali przedstawiciele Koła Łowieckiego "Dąbrowa" w Koszęcinie, organizatorzy wystaw podczas IX Pikniku Leśnego. Na spotkaniu w Celestacie ustalili z królem Okręgu Krakowskiego Bractw Kurkowych Janem Dziurą-Bartkiewiczem zakres brackiej prezentacji. W ustaleniach uczestniczył również Zdzisław Grzelka wiceprezes Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP. Na Śląsk pojadą z Krakowa m.in. tarcze strzeleckie ostatnich kilku królów kurkowych, karabele, medale i zdjęcia.
Goście z Koszęcina zwiedzili brackie muzeum. Mieli też okazje do spotkania z prof. Czesławem Dźwigajem, autorem prezentowanej teraz w Celestacie wystawy Chorał Polski.

Warto napisać kilka zdań na temat kontaktów Krakowa z Koszęcinem. Wszystko zaczęło się od bliskiej znajomości Marka Zuskiego, marszałka w królewskiej ekipie Jana Dziury-Bartkiewicza z prezesem koła Dąbrowa Mieczysławem Pasiutem. To on namówił Zuskiego do przyjazdu do Koszęcina gdzie poznał dyrektora Śląska. Wtedy ustalili, że przy najbliższej okazji odbędzie się koncert dla braci kurkowych. Po pielgrzymce brackiej na Jasną Górę w 2015 roku Jan Dziura-Bartkiewicz i marszałek Marek Zuski zakontraktowali dla swoich gości koncert zespołu Śląsk. Koncert w Koszęcinie był znakomity i porywający. Wiele z przebojów uczestnicy spotkania śpiewali razem z artystami. To była wspaniała wizyta, tym bardziej że była też okazja do zwiedzenia wszystkich pomieszczeń będących w dyspozycji zespołu: sal ćwiczeń, sal koncertowych i miejscowego muzeum. Do zbiorów zespołu trafił między innymi medal królewski Jana Dziury Bartkiewicza.

Teraz napłynęła propozycja współudziału w "Cietrzewisku". Bracia z Małopolski pojadą oczywiście w kontuszach. Na początek pikniku wystrzelą z brackiej armaty. Potem uczestniczyć będą we wszystkich wydarzeniach łącznie z koncertem Śląska.

W programie tegorocznego "Cietrzewiska" znajduje się m.in. VIII Śląski Festiwal Muzyki Myśliwskiej oraz Konkurs Sygnalistów Myśliwskich, Regionalne Obchody Dni Lasu z sadzeniem "Dębu Niepodległości", msza św. hubertusowska w kościele św. Trójcy w Koszęcinie, Mistrzostwa Polski Drwali. Będą też wystawy i prezentacje rękodzieła oraz stoiska edukacyjne.

Na zdjęciach: koncert Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk z ICE w Krakowie, spotkanie z braćmi kurkowymi w Koszęcinie i wizyta gości z Koła Łowieckiego Dąbrowa w Krakowie.


ZOBACZ KONIECZNIE:
Mówimy po krakosku


Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!


Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

NAUCZYCIEL ROKU | Wielki finał wojewódzki

NAUCZYCIEL ROKU | Wielki finał wojewódzki

Krakowskie restauracje wyróżnione w czerwonym Przewodniku Michelin

Krakowskie restauracje wyróżnione w czerwonym Przewodniku Michelin

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?