Bractwo Kurkowe na srebrnej 10-złotówce ze złoceniami

Bractwo Kurkowe na srebrnej 10-złotówce ze złoceniami

Zdjęcie autora materiału
Janusz Michalczak

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Awers i rewers pamiątkowej monety Bractwa Kurkowego
1/2
przejdź do galerii

Awers i rewers pamiątkowej monety Bractwa Kurkowego
©Fot. Narodowy Bank Polski

Srebrna dziesięciozłotówka, którą wyemituje Narodowy Bank Polski, upamiętnia jubileusz 760-lecia organizacji, stojącej od początku swej działalności na straży Krakowa, tradycji i wartości chrześcijańskich. Inicjatorem emisji monety jest król kurkowy A.D. 2017 Piotr Mikosz ,,Europejczyk”.
- Uznałem, że taki wyjątkowy artefakt będzie szczególnym wyrazem uznania dla naszej organizacji i moim osobistym wkładem w rozwój bractwa. Tradycją jest bowiem przekazywanie przez ustępującego króla tak zwanych klejnotów królewskich jako pamiątki panowania. Obawiałem się tylko, że wybicie monety może okazać się nierealne - podkreśla Piotr M. Mikosz, który z zawodu jest menedżerem (w początkach transformacji był członkiem zarządu wydawcy dziennika ,,Rzeczypospolita”).

- Oglądałem próbną monetę, jest piękna, ze złoceniami i myślę, że bracia będą z niej zadowoleni. Tak wspaniałe bractwo o tak pięknej tradycji i historii zasługuje na upamiętnienie po wsze czasy - powiedział „Dziennikowi” podczas tegorocznych uroczystości intronizacyjnych, które odbyły się w czerwcu w Rynku Głównym prof. Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego .

Pamiątkową monetę można oglądać na stronie Monitora Polskiego z komunikatem NBP. Na jej awersie widnieje m.in. nominał, godło Rzeczpospolitej Polskiej i fragment sylwetki Barbakanu, na rewersie - wizerunek Srebrnego Kura, symbolu Towarzystwa Strzeleckiego Bractwo Kurkowe w Krakowie oraz data 1257 r. W tle widnieje obraz fragmentu Celestatu, czyli siedziby Bractwa Kurkowego w Krakowie. - Emisja monety rozpocznie się 9 sierpnia. Tego dnia zapraszamy do jej zakupu w naszym oddziale przy ul. Basztowej - informuje Katarzyna Basiak-Gała, dyrektor Oddziału Okręgowego Narodowego Banku Polskiego. - Publicznie moneta zostanie zaprezentowana 15 sierpnia podczas uroczystości z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości w obecności krakowian, przedstawicieli starszyzny brackiej oraz banku.

Moneta ma średnicę 32 mm. wykonana jest ze srebra próby 925, waży 14,14 g. Wielkość emisji: do 15 tysięcy egzemplarzy.

ZOBACZ KONIECZNIE:Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!


FLESZ: Jak się zachować w czasie burzy?

Źródło: vivi24

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo