Brak nocnej i świątecznej opieki lekarzy w Wieliczce. Rośnie oburzenie mieszkańców

Jolanta Białek
Jolanta Białek
W Wieliczce nie ma obecnie nocnej i świątecznej opieki medycznej. Mieszkańcy - ponad 60 tys. osób - największej gminy powiatu wielickiego muszą szukać takiej pomocy lekarzy w Gdowie lub Krakowie
W Wieliczce nie ma obecnie nocnej i świątecznej opieki medycznej. Mieszkańcy - ponad 60 tys. osób - największej gminy powiatu wielickiego muszą szukać takiej pomocy lekarzy w Gdowie lub Krakowie fot. Janusz Wójtowicz/Polska Press
Udostępnij:
W gminie Wieliczce, największej w powiecie wielickim, liczącej ponad 60 tys. mieszkańców, nie ma – od 1 sierpnia 2021 – ośrodka zapewniającego nocną i świąteczną opiekę medyczną. W ogłoszonym przez Narodowy Fundusz Zdrowia konkursie na świadczenie takich usług przez najbliższe cztery lata – do 30 kwietnia 2025 roku - „połączono” trzy gminy powiatu: Wieliczkę, Gdów i Biskupice. Wygrała spółka prowadząca działalność w ośrodku zdrowia w Gdowie. Mieszkańcy Wieliczki i okolic są oburzeni i przerażeni sytuacją.

FLESZ - Szczepienia w szkołach wciąż za mało popularne

Do konkursu dla trzech gmin powiatu wielickiego – tzw. obszar zabezpieczenia powyżej 50 tys. mieszkańców – w którym może zostać wybrana tylko jedna oferta, ta uznana została za najlepszą.

- W ramach konkursu wpłynęły do nas dwie oferty. Komisja konkursowa, odpowiedzialna za ich ocenę merytoryczną, odrzuciła ofertę złożoną przez Samodzielny Publiczny Zespół Lecznictwa Otwartego w Wieliczce (przez ośrodek zdrowia – red.). W ofercie tej nie zostały bowiem spełnione warunki określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 24 września 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej (…). Do zawarcia umowy została wybrana druga oferta, złożona przez spółkę OPC. Podmiot ten przyjmuje pacjentów w Gdowie (Gdów 402) – poinformowała nas Iwona Krzywda z Zespołu Komunikacji Społecznej NFZ w Krakowie.

Obecna sytuacja jest swoistą powtórką tego, co działo się w sprawie nocnej opieki zdrowotnej w Wieliczce jesienią 2017 roku. Wówczas taki konkurs również wygrała gdowska OPC. Wtedy, po mocnych protestach mieszkańców, uruchomiono jednak jej „nocną filię” w Wieliczce (przy ul. Grottgera). Czy taki „punkt” powstanie w podkrakowskim mieście także teraz, na razie nie wiadomo.

„Łączenie” trzech gmin powiatu wielickiego to absurd. Wieliczka powinna mieć odrębny konkurs na nocną opiekę medyczną

Sytuacja, w której mieszkańcy gminy Wieliczka muszą szukać pomocy lekarzy nocą i podczas weekendów w odległym Gdowie, budzi powszechny sprzeciw. Protesty w tej sprawie złożyli już w Urzędzie Miasta w Wieliczce m.in. Koło Emerytów i Rencistów, Gminna Rada Seniorów i wielickie koło Polskiego Związku Niewidomych. Oburzeniu związanemu z tą sytuacją mieszkańcy dają wyraz także w mediach społecznościowych.

„Oburzającym jest fakt pozbawienia mieszkańców gminy Wieliczka (…) świadczenia usług nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej udzielanej w warunkach ambulatoryjnych, w miejscu zamieszkania. Wyrażam protest przeciwko rozstrzygnięciom przeprowadzonego w 2021 roku konkursu. Wybrano ofertę podmiotu świadczącego usługi w oddalonym o ponad 15 km Gdowie, co znacznie utrudni dostęp do opieki lekarskiej i opóźni reagowanie w nagłych wypadach. Powoduje to istotne zmniejszenie bezpieczeństwa zdrowotnego i wzrost zagrożenia życia i zdrowia mieszkańców gminy Wieliczka (...)” - to fragment pism, które burmistrz Wieliczki skierował w drugiej połowie sierpnia 2021 do dyrektor Małopolskiego Oddziału NFZ oraz do Ministra Zdrowia.

- To kompromitacja NFZ, który tak samo jak w 2017 roku, znów popełnił błąd w założeniach konkursu. Gmina Wieliczka, gdzie mieszka ponad 60 tys. mieszkańców powinna mieć odrębny konkurs (można ogłosić go dla obszaru zamieszkiwanego do 50 tys. osób oraz powyżej 50 tys. osób – red.) na nocną opiekę, z wyznaczeniem miejsca jej lokalizacji w Wieliczce. Inaczej dochodzi do takich absurdów jak obecnie: na 90 tys. mieszkańców gmin Wieliczka, Gdów i Biskupice jest jedno „nocne ambulatorium” - w Gdowie, i na obszar o połowę mniejszy, bo 40 tys. mieszkańców gmin Niepołomice i Kłaj – też jedno (w ośrodku zdrowia w Niepołomicach – red.). Zwracałem na to uwagę w pismach do NFZ i do Ministerstwa Zdrowia, ale nie dało to efektu – powiedział nam burmistrz Wieliczki Artur Kozioł.

Dlaczego krakowski NFZ nie ogłosił osobnego konkursu dla gminy Wieliczka?

- Należy pamiętać, że ponowny konkurs został przeprowadzony na mocy wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego i zaskarżenia postępowania z 2017 r. W związku z tym, żeby uniknąć jakichkolwiek wątpliwości, został on ogłoszony na tych samych zasadach, co postępowanie z 2017 r. Dotyczy to w szczególności obszaru kontraktowania, okresu obowiązywania umowy i liczby zawieranych umów – twierdzi Iwona Krzywda.

Rok 2017 - przegrany konkurs wielickiego ośrodka zdrowia i wygrana w sądzie. Rok 2021 - błędy w ofercie na nocną opiekę i przegrana już na starcie

NFZ naruszył prawo – takie jest stanowisko Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego i instancji odwoławczych w sprawie rozstrzygnięć z 2017 roku dotyczących całodobowej opieki medycznej dla mieszkańców gmin Wieliczka, Gdów i Biskupice. Ówczesną decyzję NFZ zaskarżył wielicki ośrodek zdrowia, który przegrał wtedy w konkursie na prowadzenie takich świadczeń ze spółką OPC, różnicą niespełna dwóch punktów.

Sądowe postępowanie w tej sprawie trwało cztery lata, werdykt uprawomocnił się w maju 2021 roku. Sędziowie zarzucili NFZ naruszenie reguł postępowania konkursowego w 2017 roku, w szczególności zasad równego traktowania i uczciwej konkurencji oraz podpisanie przez NFZ umowy na nocną opiekę z OPC jeszcze przed rozpatrzeniem odwołania wielickiego ośrodka zdrowia. Stwierdzono też, że NFZ naruszył przepisy w takim stopniu, że powstał uszczerbek w interesie prawnym wielickiej przychodni.

- Ale ośrodek zdrowia nie zyskał na tym sądowym rozstrzygnięciu nic prócz satysfakcji. Po werdykcie sądu NFZ nie podjął jak powinien - tzw. rokowań dotyczących nocnej opieki w trzech gminach, ale odczekał do końca okresu kontraktowania i ogłosił nowy konkurs, na tych samych zasadach co wcześniej… - stwierdza Adam Panuś, przewodniczący Rady Społecznej SPZLO, sekretarz gminy Wieliczka.

Podobnie komentuje sytuację Grażyna Kozak, dyrektorka wielickiego ośrodka zdrowia. Przyznaje ona także, że w ofercie złożonej przez SPZLO na świadczenie całodobowej opieki medycznej w okresie sierpień 2021- kwiecień 2025, pojawił się błąd.
Jak wyjaśnia, chodziło o pomyłkę w wyliczeniach godzin pracy pielęgniarek w tygodniu i ośrodek - wezwany przez konkursową komisję do uzupełnienia oferty i naprawiania jej błędów – uczynił to, ale nie zapobiegło to odrzuceniu „wniosku” wielickiego ośrodka.

- Jednak niezależnie od pomyłki w ofercie, byliśmy przegrani już na starcie. Dlatego, że zgodnie z zarządzeniem prezesa NFZ z 2016 roku, spółka OPC miała pewne przyznanie dodatkowych 12 punktów rankingowych, przysługujących podmiotom, które chcą kontynuować świadczenie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w danym rejonie. Te 12 punktów to bardzo dużo, więc tak czy inaczej nie mieliśmy szans wygrać tego konkursu – twierdzi Grażyna Kozak.

„Nocne ambulatorium” wróci do Wieliczki? NFZ: "trwa kompleksowa analiza rzeczywistej dostępności do świadczeń"

- W przypadku konieczności zwiększenia dostępu do nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, w ramach zawartej umowy istnieje możliwość zorganizowania dodatkowego miejsca przyjmowania pacjentów. Może to nastąpić po kompleksowej analizie rzeczywistej dostępności do świadczeń, po rozpoczęciu realizacji umowy przez wybraną placówkę. Obecnie prowadzimy taką analizę dotyczącą gminy Wieliczka. Na jej podstawie w najbliższym czasie zostanie podjęta decyzja dotycząca ewentualnego uruchomienia dodatkowego miejsca udzielania świadczeń na terenie Wieliczki – taką odpowiedź otrzymaliśmy z NFZ w Krakowie na pytanie, czy w Wieliczce uruchomiony „punkt medyczny” prowadzący nocną i weekendową opiekę zdrowotną, jak miało to miejsce w okresie październik 2017 – lipiec 2021.

- Obecnie mieszkańcy gminy Wieliczka mogą korzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w ambulatorium w Gdowie oraz wszystkich pozostałych gabinetach przyjmujących pacjentów nocami i w święta. Inne najbliższe punkty to: Scanmed S.A., ul. Adama Bochenka 10, Kraków, Niepołomickie Centrum Medyczne, ul. Korczaka 1, Niepołomice, Szpital Specjalistyczny im. Żeromskiego, os. Na Skarpie 66, Kraków – podaje Iwona Krzywda.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie