Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Brakuje pielęgniarek i kierowców, kłopoty będą mieć nauczyciele

Grzegorz Skowron
Małgorzata Genca/Polskapresse
Barometr zawodów. Wojewódzki Urząd Pracy pokazuje, kto szybko znajdzie pracę

- To ekspercka, jednoroczna prognoza dotycząca sytuacji na rynku pracy we wszystkich powiatach Małopolski - tak Katarzyna Nyklewicz z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie zachwala najnowszy "Barometr zawodów". Badanie wskazuje, w jakich zawodach będzie łatwiej, a w jakich trudniej znaleźć pracę w najbliższym czasie.

"Barometr" ma być pomocny dla bezrobotnych lub chcących zmienić miejsce zatrudnienia, a także zamierzających zmienić zawód. - W przypadku braku ofert pracy w danym powiecie pokazuje, gdzie jest większa szansa na znalezienie pracy w poszukiwanym zawodzie w sąsiednich miejscowościach - podkreśla Katarzyna Nyklewicz.

Według niej zawarte w raporcie WUP informacje są wiarygodne m.in. dlatego, że zostały oparte nie tylko o dane urzędów pracy, ale także na informacjach pozyskanych podczas spotkań z pracodawcami i prywatnymi agencjami zatrudnienia.

W tym roku perspektywy podjęcia lub zmiany pracy będą najbardziej obiecujące dla wykwalifikowanych pracowników branży transportowej, tj. spedytorów i logistyków, kierowców samochodów ciężarowych oraz kierowców ciągników siodłowych.

Zapotrzebowanie na kierowców nie maleje od kilku lat. Chodzi nie tylko o osoby posiadające odpowiednie uprawnienia (kategoria prawo jazdy C, C+E, uprawnienie na przewóz rzeczy itp.), ale również gotowe do pracy w transporcie międzynarodowym, a więc znające języki obce przynajmniej w stopniu komunikatywnym.

- Zapotrzebowanie rynku w niektórych częściach województwa jest tak duże, że pracodawcy gotowi są zatrudnić również młodych ludzi, bez dużego doświadczenia zawodowego, ale chętnych do wykonywania takiej pracy - zauważa- ją autorzy "Barometru".

Drugą dynamiczną branżą rozwijającą się w Małopolsce jest sektor usług finansowych. Podobnie jak w poprzednich latach eksperci wskazywali na silną pozycję rynkową pracowników ds. finansowo-księgowych ze znajomością języków obcych oraz samodzielnych księgowych. Specjaliści ze znajomością języków są poszukiwani przede wszystkim w Krakowie i najbliższych jego okolicach.

Poszukiwani są także kucharze, ale wyspecjalizowani i z doświadczeniem, potrafiący samodzielnie prowadzić placówki gastronomiczne. Do deficytowych zawodów zaliczono także pielęgniarki. Wprawdzie w rejestrach bezrobotnych są osoby wykonujące kiedyś taki zawód, ale dziś nie mają aktualnych uprawnień.

Największe trudności ze znalezieniem pracy w regionie będą mieć, podobnie jak w roku ubiegłym, pedagodzy, nauczyciele nauczania początkowego, przedmiotów ogólnokształcących w szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz nauczyciele przedszkoli.

Z listy zawodów nadwyżkowych nie znikają również socjolodzy i specjaliści ds. badań społeczno-ekonomicznych, specjaliści administracji publicznej, politolodzy, historycy i filozofowie, geologowie, geografowie i geofizycy, inżynierowie chemicy i chemicy, inżynierowie inżynierii środowiska, inżynierowie rolnictwa i leśnictwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski