MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Branża odporna na kryzys

JM
Mimo kryzysu spółdzielnie radzą sobie bardzo dobrze w warunkach konkurencyjnej, nastawionej na zysk gospodarki. Świadczy o tym stabilna sytuacja tego sektora rynku, reprezentowanego obecnie dziś przez ok. 12 tys. firm spółdzielczych. Jakie czynniki decydują o jego dobrej pozycji gospodarczej?

SPÓŁDZIELCZOŚĆ PRACY. Rynek spółdzielczy to obecnie w Polsce ponad 12 tys. podmiotów gospodarczych

- Przede wszystkim demokratyczne zarządzanie - stwierdza Janusz Paszkowski, prezes Związku Lustracyjnego Spółdzielni Pracy. - Spółdzielnie, których w Polsce funkcjonuje 12 tysięcy, są odporne na kryzys, o czym świadczy fakt, że nie ma w nich zwolnień, mimo że wiele z nich redukuje koszty. Mamy znakomite firmy spółdzielcze - należą do nich spółdzielnie sektora bankowego, których w Polsce jest 600, z wyróżniającym się Krakowskim Bankiem Spółdzielczym, oraz spółdzielnie usług medycznych.

Giganci w skali wolnego rynku

Spółdzielczość, która w Polsce - w toku rozmaitych przemian - przechodziła różne koleje losu, jest dziś jednym z ważniejszych filarów gospodarki światowej. Przed rokiem Kraków był gospodarzem Międzynarodowego Tygodnia Spółdzielczości, zorganizowanego Międzynarodowy Związek Spółdzielczy, którego głównym tematem obrad był udział załóg w zarządzaniu. Podczas tego forum przekazane zostały ważne informacje dotyczące rynku spółdzielczego. O znaczeniu spółdzielczości w skali globalnej świadczą liczby - jedynie sam Międzynarodowy Związek Spółdzielczy reprezentuje ok. 800 mln osób zatrudnionych w spółdzielczości pracy w 85 krajach. - Z naszych obliczeń wynika, że 300 największych spółdzielni na świecie wytwarza produkt, którego wartość odpowiada PKB 10. gospodarki świata, czyli Kanady - podkreśla Janusz Paszkowski, który jest wiceprezesem MZS. Znajdują się wśród nich prawdziwi giganci m.in.: japońska spółdzielnia Zen NOH, której roczne obroty sięgają 60 mld dolarów, a także francuski bank spółdzielczy Credit Agricole z obrotami w wysokości ponad 30 mld dolarów. Bardzo dobre warunki do prowadzenia działalności w bardzo różnych obszarach rozwoju spółdzielczości stworzono w Stanach Zjednoczonych jeszcze w okresie Wielkiego Kryzysu. Obecnie ten sektor amerykańskiej gospodarki radzi sobie doskonale z konkurencją. Amerykańskie banki spółdzielcze udzielają kredytów na zakup domów i samochodów, produkują żywność oraz artykuły przemysłowe. Jednym z największych podmiotów jest amerykańska spółdzielnia rolnicza CHS, której obroty przekraczają 11 mld dolarów.

Pomoc dla spółdzielni

W listopadzie 1991 roku powołany został do życia w Warszawie Związek Lustracyjny Spółdzielni Pracy, który zrzesza dziś ponad 300 małych i średnich podmiotów spółdzielczych. Podstawową działalnością ZLSP jest lustracja, czyli kompleksowa kontrola prowadzona obligatoryjnie co trzy lata.

Związek jest członkiem Krajowej Rady Spółdzielczej oraz organizacji międzynarodowych: Międzynarodowego Związku Spółdzielczego (ICA) z siedzibą w Genewie, Międzynarodowej Organizacji Spółdzielni Przemysłowych, Artystycznych i Usługowo-Produkcyjnych (CICOPA) i Europejskiego Komitetu Spółdzielni Pracy (CECOP) z siedzibą w Brukseli i ma w tych organizacjach swoich przedstawicieli.

Wiodącymi kierunkami aktywności ZLSP są m.in.: pomoc udzielana spółdzielniom, szeroko rozumiana działalność szkoleniowa i instruktażowa, prowadzenie archiwów spółdzielczych, doradztwo, badanie sprawozdań finansowych, działalność oświatowa, wypoczynkowa i pomoc finansowa dla spółdzielni w postaci Funduszu Pomocy Spółdzielniom. Zajmuje się on ponadto promocją spółdzielni, działalnością na rzecz wypromowania dobrego prawa spółdzielczego i powołania nowych spółdzielczych podmiotów gospodarczych, prowadzi również ranking 100 najlepszych przedsiębiorstw spółdzielczych.
Główną siedzibą związku jest Warszawa, gdzie przy ul. Żurawiej 47 mieści się Biuro Zarządu. Ponadto w kilku głównych miastach Polski - Gdańsku, Warszawie, Lublinie, Poznaniu, Wrocławiu, Kielcach, Katowicach, w Rzeszowie oraz w Krakowie - mają swe siedziby delegatury regionalne, prowadzące działalność na tamtym terenie. W strukturach związku działają ośrodki szkoleniowe: w Gdańsku, Kielcach i Krakowie oraz duże składnice dokumentów w Białymstoku i Krakowie. Mniejsze składnice dokumentów znajdują się także przy niektórych delegaturach regionalnych.

Istotne znaczenia w aktualnej działalności ZLSP mają kontakty międzynarodowe. Związek współpracuje na bieżąco z organizacjami i spółdzielcami w Europie Zachodniej oraz Środkowo-Wschodniej organizując m.in. wyjazdy studialne i konferencje. W ostatnich dniach krakowska delegatura gościła spółdzielców ze Słowacji. - Jesteśmy pod wrażeniem polskiego środowiska spółdzielców i ich osiągnięć m.in. w dziedzinie legislacyjnej, których wyrazem jest ustawa o spółdzielczości. Uważamy, że wiele z tych rozwiązań, po pewnych modyfikacjach, można by przeszczepić na rynek słowacki - podkreślała Iveta Chmelova, prezes COOP Produkt Slovensko.

Związek Lustracyjny Spółdzielni Pracy powołał we wszystkich województwach Kluby Prezesa i Głównego Księgowego, które są płaszczyzną porozumiewania się spółdzielni wszystkich branż. - Aktualnie ważną formą promocji spółdzielni są prezentacje oraz targi krajowe i międzynarodowe, a także sponsorowane artykuły w prasie, filmy reklamowe i programy telewizyjne - podkreśla prezes Janusz Paszkowski. Poza szeroką działalnością szkoleniową organizujemy studia podyplomowe dla kadry kierowniczej małych i średnich przedsiębiorstw ze szczególnym uwzględnieniem spółdzielni pracy, czwarta już edycja tych studiów rozpocznie się niebawem. Od dwóch lat związek dla ich uczestników ufunduje stypendia.

(JM)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski