Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bratki na nieskazitelną cerę

(DD)
Lecznicze właściwości wykazuje także bratek polny
Lecznicze właściwości wykazuje także bratek polny Fot. Wikipedia
Dziko rosnący fiołek trójbarwny (Viola tricolor) na co dzień nazywany jest bratkiem. W wyniku różnych krzyżówek z pierwotnymi gatunkami bratków powstało wiele ozdobnych odmian tej rośliny, w tym także popularne dwuletnie bratki ogrodowe.

Najbardziej charakterystycznym i rozpoznawalnym elementem bratków jest kwiat o specyficznym ułożeniu płatków korony. Mają one zmienne zabarwienie, jednak w przypadku bratka trójbarwnego dominują kolory żółty, biały i fioletowy. Bratek o znacznie mniejszych, jasnożółtych kwiatach nazywany jest polnym.

Niegdyś wierzono, że sok z płatków bratka ma niezwykłą moc. Kilka kropli, które spadną na powieki śpiącego, ma sprawić, iż po przebudzeniu zakocha się on w pierwszej osobie, którą zobaczy otworzywszy oczy. Eliksir miłości to nie zabawa. Przekonała się o tym Tytania, a historię tej niefortunnej miłości opisał Szekspir w "Śnie nocy letniej". Figiel Puka (w tym wypadku magicznym eliksirem był wywar z kwiatu paproci) sprawił, iż królowa elfów po przebudzeniu zakochała się (nie ona pierwsza i jedyna zresztą) w oślej głowie...

Bratek w medycynie staropolskiej znany był jako kwiat św. Trójcy, na Mazowszu - sierotka, w lubelskim - macoszek. Surowcem zielarskim jest cała naziemna część rośliny: łodygi, liście i kwiaty. Ziele bratka bogate jest we flawonoidy (wśród których znajduje się do 2 proc. rutyny), ponadto antocyjany, karotenoidy, saponinę, śluz, cukry redukujące, ślady olejku eterycznego, sole mineralne.

Ziele bratka działa moczopędnie oraz oczyszcza organizm ze szkodliwych produktów przemiany materii. Bratek należy więc do roślin czyszczących krew. Już nasze prababcie przekonywały, że aby mieć piękną, nieskazitelną cerę, należy "pić bratki". Wiedziały, co robią! Bratek łagodzi objawy trądziku młodzieńczego, leczy wypryski, krostki i egzemy.

Rutyna wpływa m.in. na wydzielanie z organizmu szkodliwych produktów przemiany materii, zmniejsza łamliwość i przepuszczalność ścian włosowatych naczyń krwionośnych, ułatwia przyswajanie witaminy C, podwyższa poziom wapnia we krwi i w kościach. Dzięki zawartości saponin, napary i odwary z bratka działają wykrztuśnie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski