Brawura i ryzykanctwo przyczyną wypadków

OLA
Udostępnij:
Nowy sezon budowlany w pełni. Pracodawcy w kryzysie, chcąc zarobić jak najwięcej, mogą nie dbać zbytnio o warunki pracy. Może to być przyczyną częstszych wypadków.

Prawo i praktyka

W ubiegłym roku w wyniku wypadków przy pracy w Małopolsce zostało poszkodowanych 4071 osób. Inspekcja pracy zbadała 145 zdarzeń. Stwierdzono, że wypadki zbiorowe najczęściej spowodowane były utratą kontroli nad pojazdem. W części z nich zginęli lekarze, pielęgniarki, a także przedstawiciele handlowi. Zazwyczaj ponieśli oni śmierć nie ze swej winy, lecz z powodu błędów innych kierowców. Równie dużo niebezpiecznych incydentów było spowodowanych upadkiem z wysokości.
Generalnie, do największej ilości wypadków dochodzi w budownictwie oraz w przemyśle (po ok. 30 proc. wszystkich nieszczęśliwych zdarzeń). Odnotowuje się je także w innych branżach - handlowej, transportowej, ochrony zdrowia i górnictwie. W ubiegłym roku (po okresie wzrostu przez trzy poprzednie lata), nastąpił jednak pewien spadek wypadków przy pracach budowlanych. Najczęstszymi przyczynami tego typu incydentów były: brak właściwego nadzoru lub tolerowanie odstępstw od przepisów i zasad bhp, brak zapewnienia zabezpieczenia stanowisk pracy na wysokości, niedostateczna koncentracja uwagi na wykonywanej czynności, brawura i ryzykanctwo, lekceważenie zagrożenia, nieużywanie zabezpieczeń, takich jak np. kask lub ich brak. Czasami przyczyną nieszczęścia było samowolne zachowanie się pracownika (przebywanie w miejscach niedozwolonych, wejście na obszar zagrożony bez upewnienia się, że nie ma niebezpieczeństwa). Niekiedy jako przyczynę wypadku inspektorzy wskazywali brak lub niewłaściwe przeszkolenie pracowników w zakresie bhp. Najczęściej wypadkom ulegają ludzie o najkrótszym stażu zatrudnienia - do roku. Śmierć w wypadkach ponoszą najczęściej robotnicy budowlani, pracujący przy obróbce metali, mechanicy maszyn, kierowcy itd.
Małopolscy inspektorzy pracy uznali, że w badanych przez nich sprawach doszło do 149 wykroczeń przeciw prawom pracowniczym. W związku z tym nałożyli 73 mandaty na łączną kwotę 116 400 zł. Skierowali 21 wniosków do sądów grodzkich. Do tej pory sądy rozstrzygnęły 16 z nich i nałożyły kary w łącznej kwocie 31 500 zł. W siedmiu przypadkach o popełnieniu przestępstwa została zawiadomiona prokuratura.
(OLA)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie