Brazylia upokorzona!

W meczu Chile - Brazylia bramki zdobyli: Estay (25), Zamorano (44) i Salas (73). Widzów 60 tysięcy.

Eliminacje piłkarskich MŚ 2002

Sensacyjnie zakończył się mecz eliminacyjny piłkarskich mistrzostw świata 2002 (strefa Ameryki Południowej) w Santiago, w którym Chile pokonało Brazylię 3-0 (2-0), w drugim meczu Kolumbia - Urugwaj 1-0.
 Chile: Tapia - Fuentes, D. Rojas, Reyes, F. Rojas, Galdames, Villaseca (13 Pizarro), Estay, Tello, Zamorano (42 Tapia), Salas (85 Villaroel)
 Brazylia: Dida - Evanilson, Antonio Carlos, Edmilson, Roberto Carlos, Emerson Ferreira, Marcos Assuncao (46 Djalminha), Rivaldo, Ricardinho, Alex (62 Marques), Amoroso (46 Luizao)
 Piłkarze - czterokrotnego mistrza świata - Brazylii doznali dotkliwej porażki w meczu z Chile. Brazylijczycy w pierwszej połowie spotkania na Estadio Nacional nie zaprezentowali akcji, z których mogłyby paść bramki. Swoją przewagę w tej części gry gospodarze udokumentowali zdobyciem dwóch goli.
 W drugiej połowie piłkarze Chile przyjęli wariant obrony korzystnego wyniku, a ich rywale nie wykorzystali co najmniej pięciu sytuacji, aby pokonać dobrze spisującego się Nelsona Tapie. Złudzeń pozbawił Brazylijczyków "matador" Marcelo Sallas, strzelając w 73 minucie trzecią bramkę.
 W Chile zapanowała euforia, jeszcze nigdy piłkarze tego kraju nie pokonali u siebie Brazylijczyków. Dotychczasowe trzy zwycięstwa (obie drużyny rozegrały 26 spotkań) odnieśli na neutralnym terenie.
 Porażka podopiecznych trenera Wanderleya Luxemburgo jest trzecią w historii spotkań eliminacyjnych mistrzostw świata. Poprzednio ulegli oni 0:2 Boliwii w 1993 roku oraz 1:2 Paragwajowi w czerwcu 2000 roku.
 W innym meczu piłkarze Kolumbii pokonali Urugwaj 1-0 (0-0). Bramka dla Kolumbii: Castillo (72)
 Kolumbia: O. Cordoba - Martinez, I. Cordoba, Yepes, Bedoya - Garcia (Morantes 64), Bolano, Oviedo, Aristizabal (Dinas 88) - Angel, Castillo (Becerra 92).
 Urugwaj: Carini - Mendez, Lembo, Sorondo, Rodriguez - O’Neil, Garcia, Guigou (Giacomazzi 56), Olivera - Otero (Da Silva 51), Silva (Magallanes 85).
 Jedyną bramkę w meczu zdobył, strzałem z dystansu, napastnik Castillo na 18 minut przed końcem spotkania. Od tego momentu piłkarze kolumbijscy całą uwagę skupili na obronie korzystnego rezultatu, szczelnie zamykając dostęp do własnej bramki.
 Kolumbia - która w ostatnich trzech meczach nie zdobyła bramki - zdominowała przebieg meczu od pierwszych minut, stwarzając sytuację dogodną do strzelenia gola już w 24 minucie. Wtedy Castillo był bliski pokonania bramkarza gości Fabiana Carini mocnym strzałem z lewej nogi.
 W pierwszej połowie jeszcze dwukrotnie - strzałami z bliskiej odległości - próbował pokonać Cariniego inny napastnik kolumbijski Oviedo, ale za każdym razem bramkarz Urugwaju wychodził z opresji zwycięsko.

Awansują 4 pierwsze zespoły, piąty rozegra baraż z mistrzem strefy Oceanii.