Brazylijski błysk złota

Michał Wiercioch i Grzegorz Majerczak zostali mistrzami świata
Michał Wiercioch i Grzegorz Majerczak zostali mistrzami świata FOT. ARCHIWUM
Kajakarstwo górskie. Sukcesy seniorów w Krakowie oraz młodzieży w mistrzostwach świata.

Pierwszymi poważnymi seniorskimi regatami slalomowymi w tym sezonie na krajowych wodach były Krakowskie Slalomy. Polacy odnieśli jedno zwycięstwo – w C-2 Piotr Szczepański i Marcin Pochwała (KKK Kraków) wygrali przed wychowankami Sokolicy Krościenko Andrzejem i Filipem Brzezińskimi (AZS AWF Kraków).

W K-1 mężczyzn, w walce o zwycięstwo liczył się Dariusz Popiela (Spójnia Warszawa). Sądeczanin ostatecznie był drugi, do zwycięzcy Szweda Isaka Oehstroema (już wcześniej wygrywał w Krakowie) stracił 0,52 sekundy. Obaj mieli bezbłędny przejazd w finale.

Po wygraną mógł także sięgnąć Mateusz Polaczyk (Zawisza Bydgoszcz). Stałoby się tak, gdyby szczawniczanin w finale nie dostał 2 punktów (sekund) karnych za dotknięcie bramki (przez to spadł na 4. pozycję).

Z innnych polskich reprezentantów podwawelskich klubów na podium regat na torze przy ul. Kolnej stanęło jeszcze dwoje. Natalia Pacierpnik (KKK) w finale zmagań w K-1 kobiet uzyskała trzeci wynik, przed nią uplasowały się dwie zawodniczki z Rosji. Także trzecią lokatę, najlepszą z Polaków w C-1, wywalczył pochodzący z Nowego Sącza Arkadiusz Nieć (AZS AWF).

Kajakarze szykuja się teraz do kwalifikacji do kadry. O podziale miejsc m.in. mistrzostwa Europy w Niemczech zdecydują wyniki regat w Liptowskim Mikulaszu i Krakowie.

W mistrzostwach świata juniorów i młodzieżowców (do 23 lat), które rozegrane zostały Foz do Iguassu (Brazylia), polska reprezentacja wywalczyła cztery medale: złoty i trzy srebrne.

Ten z najcenniejszego z kruszcu przywieźli Grzegorz Majerczak i Michał Wiercioch (przed tym sezonem przenieśli się z Pienin Szczawnica do AZS AWF Kraków). W finale C-2 w starszej kategorii podopieczni trenera Janusza Żyłki-Żebrackiego wygrali z przewagą 0,19 s.

Na podium stanęli również inni wywodzący się z Podhal zawodnicy: Rafał Polaczyk (Zawisza Bydgoszcz) i Jakub Brzeziński (AZS AWF Kraków) oraz Maciej Okręglakiem (Start Nowy Sącz), którzy wywalczyli srebro w rywalizacji drużynowej(K-1x3). Indywidualnie w K-1 najlepsiej spisał się ten ostatni, który był 9. w finale.

Dorobek Polaków Brazylii uzupełniają juniorskie srebra w C-1: Kacpra Sztuba (AZS) i polskiego zespołu, w którym płynął m.in. Dominik Janur (Start).