Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Brodząc w błocie

Redakcja
Kilkudziesięciu mieszkańców Osiedla "Przetakówka" w Nowym Sączu, uczestniczących w zebraniu z udziałem przewodniczącego Rady Miasta oraz sądeckich radnych przez blisko trzy godziny dopominało się o regulację koryta Łubinki i umocnienie jej brzegów.

NOWY SĄCZ. Mieszkańcy osiedla "Przetakówka" drżą przed deszczem

   Na spotkanie przybyli głównie mieszkańcy ulic zlokalizowanych w rejonie Łubinki. Każdego z nich przywiodła obawa powtórzenia się powodziowego scenariusza sprzed roku, kiedy to wezbrane wody rzeki zalały ponad 140 posesji.
   - Przy każdej zapowiedzi większych opadów, serce człowiekowi podchodzi do gardła, bo Łubinka ciągle jest groźna - tłumaczył jeden z mieszkańców dzielnicy. - Ileż można czekać na podjęcie działań, które mogłyby zapobiec kolejnym podtopieniom? Kiedy będą w tej sprawie jakieś konkrety?
   - Co teraz widzimy? - grzmiał z sali inny. - Zbliżają się wybory do Rady Miasta, więc na hura zaczynają się inwestycje, ale nie tam, gdzie ludzie brodzą w błocie. Czy władze Nowego Sącza nie są władne wpłynąć na przyspieszenie działań na Łubince?
   W pewnych momentach atmosfera na sali robiła się tak gorąca, że przewodniczący Zarządu Osiedla "Przetakówka" Stanisław Zelek musiał nieco tonować żarliwość wypowiedzi. To właśnie do niego trafiają listy i monity w tej sprawie od zdesperowanych mieszkańców Przetakówki. Teczka pism i próśb kierowanych do urzędników miejskich i instytucji pęcznieje, a Łubinka nadal czeka na pojawienie się specjalistycznych ekip melioracyjnych.
   - Jak dotąd jest to przysłowiowe odbijanie piłeczki - dodaje Stanisław Zelek. - Obyśmy tylko nie mieli następnej powodzi. W ub. r. wezbrana Łubinka tylko w jednym tygodniu przelała się przez wał na nasze osiedle trzy razy. Dała się ona nam dotkliwie we znaki też w 1997 r. Wiemy, jak może być groźna.
   - Rozumiem państwa rozgoryczenie i zniecierpliwienie, ale proszę zrozumieć, że to zadanie nie leży w gestii samorządu - tłumaczył się przyparty do muru przewodniczący Rady Miasta Jerzy Wituszyński. - Władną instytucją w tej sprawie jest Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie. Pilny problem regulacji Łubinki i innych rzek oraz potoków jest bardzo dobrze znany prezydentowi miasta, który w tej sprawie wielokrotnie spotykał się z przedstawicielami tej instytucji. Zagadnienie to było też przedmiotem interpelacji radnych na sesjach.
   Jak nas poinformował Janusz Szafrański, zastępca dyrektora ds. utrzymania wód i urządzeń wodnych w Regionalnym Zarządzie Gospodarki Wodnej, zabezpieczenie koryta rzeki Łubinki zostało ujęte w planie robót finansowanych z kredytu Europejskiego Banku Inwestycyjnego w zakresie usuwania skutków powodzi.
   - Obecnie opracowywana jest dokumentacja techniczna na te roboty - mówi nasz rozmówca. - Po sporządzeniu projektu niezbędnym będzie uzyskanie jeszcze odpowiednich pozwoleń i przeprowadzenie procedury przetargowej w celu wyłonienia wykonawcy robót. Ich rozpoczęcie przewidujemy w czwartym kwartale br.
   Czy tak się stanie, czas pokaże. Oby tylko aura była łaskawa dla mieszkańców Przetakówki.
    Tekst i fot. Iga Michalec

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski