Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bronowice: dawna wieś powróci wkrótce na plenerowej wystawie

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Żniwa, lata 50. Widok z obecnej ul. Groszkowej w stronę Radzikowskiego
Żniwa, lata 50. Widok z obecnej ul. Groszkowej w stronę Radzikowskiego Fot. ze zbiorów BAS, ofiarodawca Małgorzata Węgiel
Inicjatywy. Dzięki wybranym archiwalnym fotografiom, fragmentom wspomnień seniorów oraz przypisom dotyczącym np. historii obiektów będzie można poznać życie w Bronowicach Małych, jakich już nie ma. W przygotowanie tej wystawy włączyli się sami mieszkańcy.

Krajobraz, praca, szkoła, kościół, Klub Sportowy Bronowianka, uroczystości i święta - takim tematom będą poświęcone poszczególne plansze wystawy. Swój wernisaż będzie ona miała 3 września, w trakcie Święta Ulicy Tetmajera. Zostanie rozstawiona na parkingu przy ul. Tetmajera i tam każdy będzie mógł ją oglądać przez dwa tygodnie. Tytuł wystawy brzmi: „Bronowice Małe - życie codzienne w dawnej podkrakowskiej wsi”.

- Chcemy zwrócić uwagę, że była to wieś, z oryginalnymi zwyczajami, że jej mieszkańcy pracowali na roli, wypasali krowy - mówi Natalia Martini, koordynator projektu Bronowickie Archiwum Społeczne (BAS). - Dziś Bronowice są jedną z dzielnic Krakowa, ale jeszcze niedawno życie codziennie było tutaj zsynchronizowane z kalendarzem rolniczym i kalendarzem liturgicznym.

Są plany, by plenerowa wystawa następnie była pokazywana na terenie szkół w dzielnicy VI, a w przyszłym roku także na Dniach Bronowic.

Ogólną koncepcję wystawy zarysowali uczestnicy warsztatów „Powiedz, co wiesz o Bronowicach!”, które zorganizował BAS. Na warsztatach rozpoznawano osoby uwiecznione na dawnych fotografiach, znajdujących się w zbiorach BAS. Seniorzy wspominali też niegdysiejszych mieszkańców Bronowic, opowiadali historie sprzed lat. - Osoby biorące udział w warsztatach były ogromnie zaangażowane, przynosiły też własne fotografie, które są teraz w trakcie opracowania. I chcą więcej takich spotkań, więc może późną jesienią uda nam się wznowić ten cykl - mówi Natalia Martini.

W zbiorach BAS znajduje się obecnie ok. 500 archiwaliów, w tym głównie fotografie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski