Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bronowice Małe przeciwko blokom i galerii handlowej

Małgorzata Mrowiec
Bronowice. Nowy plan miejscowy dla rejonu ronda Ofiar Katynia pozwoliłby miastu drożej sprzedać działki po motelu Krak. Mieszkańcy tymczasem walczą o standard życia.

Zgłoszone kategoryczne postulaty i zapowiedź dalszych konsultacji z udziałem radnych dzielnicy i lokalnych aktywistów - to efekt spotkania z mieszkańcami Bronowic. Miejscy planiści przedstawili na nim wstępną koncepcję nowego planu miejscowego dla rejonu ronda Ofiar Katynia, obejmującego obszar o powierzchni ok. 40 hektarów.

Mieszkańcy wytknęli, że projekt planu nie przewiduje powstania szkoły, przychodni czy parku, za to pozwala zabudować teren blokami i biurowcami. I może się to stać szybko: ostatnio konsorcjum deweloperów zaprezentowało władzom dzielnicy swoją koncepcję dla tego terenu. Zgodnie z nią powstałyby "Nowe Bronowice" dla około 25 tys. osób - nowych mieszkańców i pracowników firm, które miałyby tu siedziby.

- Ten plan godzi w charakter Bronowic, bo na terenie przewidzianym dotychczas dla domów jednorodzinnych, wprowadza zabudowę wielorodzinną. A budowa wysokościowców spowoduje zniszczenie krajobrazu - wyliczają mieszkańcy.

Obszar ten ma już obowiązujący, niedawno uchwalony plan. Jednak zmienione w zeszłym roku Studium zagospodarowania przestrzennego Krakowa daje tu większe możliwości dla inwestycji, szczególnie dla działek miejskich po motelu Krak i w okolicy. Nowy plan byłby dostosowany do zapisów studium.

Jak tłumaczyła mieszkańcom na spotkaniu wiceprezydent Krakowa Elżbieta Koterba, przewidziane zmiany w planie dotyczą głównie terenów miejskich przy rondzie. - Dzięki tym zmianom moglibyśmy sprzedać miejskie działki po wyższej cenie - mówiła wiceprezydent Koterba.

Po korektach to właśnie tam mogłaby powstać wyższa zabudowa - do 36 m w pasie o szerokości 100 m wzdłuż ul. Radzikowskiego i Armii Krajowej (a dalej od tych arterii - do 25 m wysokości). Nowy plan wprowadziłby też przy samym rondzie strefę, gdzie mógłby się ulokować handel wielkopowierzchniowy.

Mieszkańcy widzą jednak w nowym planie wiele zagrożeń. Nie umknęło ich uwadze, że jego koncepcja powiększa tereny pod możliwą zabudowę wielorodzinną. Nie chcą też następnej galerii handlowej przy rondzie, której przygotowywany plan daje zielone światło.

Oburza i przeraża mieszkańców wizja deweloperska dla tego obszaru (wraz z działkami miejskimi, które inwestor chce kupić) przewidująca postawienie tu m.in. bloków, hipermarketów, parkingu park&ride. Chcą bronić Bronowic Małych przed inwazją samochodów z tego nowego, małego miasta. Spodziewają się horroru na swoich ulicach, jeśli dostanie ono możliwość wyjazdu przez ul. Katowicką. Już teraz powstało połączenie z tą ulicą nowo wybudowanego osiedla w tym rejonie, choć na planie nie istnieje.

Wiceprezydent Koterba na spotkaniu z mieszkańcami (blisko setką osób, w ogromnych emocjach) zadeklarowała, że ich postulaty zostaną wzięte pod uwagę. Wymieniono ich kilka.

- Zależy nam na zapisie w tekście planu, że nie będzie tu żadnych połączeń drogowych z ul. Katowicką, Groszkową i Narcyzową - zgłosiła Marta Drużkowska, radna dzielnicy Bronowice. Mieszkańcy domagają się też, by nie wprowadzono zabudowy wielorodzinnej tam, gdzie teraz można stawiać tylko domy jednorodzinne. Chcą zapisu blokującego powstanie galerii handlowej, a także zwiększenia wskaźnika dotyczącego zieleni, tak by nie mogło powstać na tym stosunkowo małym terenie 20-tysięczne miasteczko.

Dalsze rozmowy z miastem na temat postulatów będą się toczyć w kilkuosobowym zespole, w którym znajdą się osoby z lokalnych stowarzyszeń i radni.

Postulaty do Planu
Mieszkańcy domagają się, by na tym obszarze nie można było zbudować galerii handlowej - zgodnie z koncepcją planu mogłaby powstać przy samym rondzie.

Żadają utrzymania zapisów o zabudowie jednorodzinnej, a nie jak zaproponowano - także wielorodzinnej na zaznaczonym terenie w zachodnej części planu.

Nie zgadzają się na połączenia drogowe, które wyprowadziłyby ruch z tego obszaru na ul. Katowicką, Groszkową i Narcyzową.

Jest też postulat o maksymalnym zwiększeniu wskaźnika powierzchni biologicznie czynnej, czyli zieleni.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski