Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bronowice Małe uczą się od dwustu lat. Opowiada o tym nowa książka

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
W 1817 roku powstała pierwsza szkoła w Bronowicach Małych. Pierwotnie mieściła się przy obecnej ul. Tetmajera 2 (dziś jest tam ośrodek zdrowia). Jej historia otwiera nową publikację przygotowaną przez Towarzystwo Przyjaciół Bronowic.

Monografia upamiętnia placówki oświatowe na terenie Dzielnicy VI, a powstała w związku z przypadającym w tym roku jubileuszem 200-lecia oświaty w Bronowicach Małych. - Rozwozimy tę książkę do szkół, przedszkoli, parafii i bibliotek. Głównie posłuży jako pomoc w organizacji planowanych jubileuszowych konkursów: wiedzy, literackich, plastycznych, fotograficznych - mówi Anna Żelawska, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 50, która wyrosła z pierwszej, wówczas parafialnej szkoły w Bronowicach Małych. Prawie 200-stronicowe wydawnictwo ma też być dostępne podczas zaplanowanego na 13 maja festynu. To wtedy odbędą się główne uroczystości rocznicowe.

Autorzy publikacji przekopali się m.in. przez kroniki szkolne z minionych wieków. Wojciech Hausner, który opisał dzieje pierwszej bronowickiej szkoły od jej początków po 1949 rok, cytuje np. jej statut wprowadzony 7 października 1834 roku. Nałożył on na szkołę obowiązek nauczania następujących przedmiotów: „nauka religii i moralności, czytanie drukowanego i pisanego charakteru, pisanie, rachunki na pamięć z cyframi do reguły trzech włącznie z wiadomością o wagach i monetach, o zachowaniu zdrowia, wiadomości rolnicze i ogrodnicze”. Hausner wspomina też np., że w ostatnich latach przed I wojną światową szkoła była kilkakrotnie zagrożona pożarami - gdy płonęły zabudowania w sąsiedztwie. W jego artykule znajdziemy informacje, że latem 1914 r. szkołę zajęło wojsko austriackie (zajmowało ją blisko rok) czy o wmurowaniu w 1931 r. kamienia węgielnego pod nowy budynek, który - jak zapisano w akcie erekcyjnym - „ma być przybytkiem wiedzy i oświaty dla dziatwy mieszkającej na terenie Bronowic Małych, w którym to budynku mają wychować się na dobrych synów Boga i Ojczyzny”.

Publikacja opowiada też ciekawe dzieje o innych szkołach na terenie obecnej dzielnicy Bronowice, jak np. Zespołu Szkół Budowlanych nr 1 - „budowlanki” z ponad 180-letnią tradycją, Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 8 przy ul. Na Błonie, bronowickich przedszkoli. - Dostajemy w niej solidny rys historyczny tutejszej oświaty - podsumowuje Anna Żelawska, która też jest autorką jednego z rozdziałów.

Przypomnijmy, że TPB oraz Bronowickie Archiwum Społeczne w związku z oświatowym jubileuszem zbiera materiały i wspomnienia mieszkańców dotyczące historii bronowickiej szkoły. Trafią one m.in. na stronę internetową BAS. Chcący udostępnić archiwalia powinni dzwonić pod nr tel. 510-683-503 lub pisać: [email protected].

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski