Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bronowice Małe wracają do swojej przeszłości. Poszukiwane są zdjęcia i wspomnienia o szkole

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Spotkanie Koła Młodzieży PCK w szkole w Bronowicach Małych, 1936 r.
Spotkanie Koła Młodzieży PCK w szkole w Bronowicach Małych, 1936 r. Fot. Ze zbiorów BAS
Historia. Zasoby Bronowickiego Archiwum Społecznego powiększyły się o fotograficzną opowieść o kolejnej rodzinie. BAS stale zachęca mieszkańców do udostępniania przechowywanych świadectw przeszłości - w tym roku szczególnie materiałów dotyczących historii oświaty w Bronowicach Małych.

Na stronie internetowej BAS można już oglądać archiwalia udostępnione przez Wita Gregorskiego, który urodził się i wychował w Bronowicach Małych. To 25 fotografii z archiwum rodziny Bierlitów i Gregorskich.

Są wśród nich np. zdjęcia związane ze służbą Jana Bierlita w wojsku austro-węgierskim w latach 1914-17, z nauką w Szkole Powszechnej w Bronowicach Małych w latach 1932-38 czy z Klubem Sportowym Bronowianka (1935-39). Zbiór dopełnia ręcznie wykonana kartka imieninowa z 1943 r.

- Wzbogaciliśmy się o portret następnej rodziny bronowickiej - podsumowuje Natalia Martini, koordynator projektu BAS.- Ciekawe są tutaj m.in. stare fotografie szkolne, na które szczególnie teraz zwracamy uwagę, ponieważ w tym roku przypada jubileusz dwustulecia oświaty w Bronowicach Małych.

W 1817 r. powstała pierwsza szkoła w Bronowicach, pierwotnie mieściła się przy obecnej ul. Tetmajera 2 (dziś jest tam ośrodek zdrowia). Szkoła Podstawowa nr 50 przy ul. Katowickiej jest naturalną spadkobierczynią tych tradycji oświaty bronowickiej. Towarzystwo Przyjaciół Bronowic wraz z BAS w związku z jubileuszem zbiera i zachęca do przekazywania materiałów oraz wspomnień dotyczących historii bronowickiej szkoły.

Trafią one na stronę stronę BAS, a TPB zamieści je w zeszycie poświęconym jubileuszowi. Chcący udostępnić archiwalia powinni dzwonić pod nr tel. 510-683-503 lub pisać: [email protected].

- Najbardziej by nas interesowały dawne fotografie przedstawiające budynek starej szkoły przy ul. Tetmajera. Brakuje nam takich zdjęć - mówi Barbara Miszczyk, prezes TPB.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski