Brudne wody

Redakcja
Z "Raportu o stanie środowiska w województwie małopolskim w 1999 roku" wynika, że emisja dwutlenku siarki zmniejszyła się o 17 proc. (w porównaniu z rokiem 1998), a tlenku węgla - o 10 proc. Mniejsza jest też emisja pyłów do atmosfery - wprawdzie w ubiegłym roku w całym województwie do powietrza trafiło blisko 18 tys. ton pyłów, ale było to o 12,4 proc. mniej niż rok wcześniej.

Zagrożenia środowiska naturalnego Małopolski

 (INF. WŁ.) Zanieczyszczenie wód powierzchniowych i hałas to największe zagrożenia dla środowiska naturalnego Małopolski. Czyste gleby, coraz zdrowsze lasy i mniejsze zanieczyszczenie powietrza to pozytywne zmiany, do jakich doszło w ciągu ostatnich kilku lat w naszym województwie.
 Wprawdzie od kilku lat wzrastają nakłady na budowę kanalizacji i oczyszczalni ścieków, ale nadal w Małopolsce nie ma rzeki o I klasie czystości, natomiast aż 78 proc. rzek nie mieści się w żadnych normach czystości.
 - O ile zlikwidowanie emisji zanieczyszczeń do powietrza powoduje natychmiastowy efekt, to wybudowanie oczyszczalni ścieków od razu nie niesie za sobą efektów w postaci czystszych wód - wyjaśnia Konrad Paweł Turzański, małopolski inspektor ochrony środowiska. - Wynika to z faktu, że rzeka potrzebuje kilku lat na oczyszczenie dna z osadu. Trudno będzie o szybką poprawę, bo wskaźnik liczby sieci kanalizacyjnych do wodociągów wynosi w całym województwie 28 procent.
 W powiecie wielickim tylko 4,5 proc. mieszkańców korzysta z oczyszczalni ścieków, w powiecie tarnowskim ziemskim - 8,6 proc., w suskim - 11,4 proc., a w ziemskim krakowskim - 15,9 proc. (gdy w Tarnowie - 90,6 proc., Nowym Sączu - 86,6 proc. i Krakowie - 74,7 proc.).
 Wprawdzie aż o 10 proc. wzrosła ilość odpadów przemysłowych, ale wzrosło także wykorzystanie tych odpadów. W roku 1999 mieszkańcy Małopolski wytworzyli 685 tys. ton odpadów komunalnych, z tego tylko 1,4 proc, stanowiły surowce wtórne, choć selektywną zbiórkę odpadów prowadzi co trzecia gmina.
 - Poważnym problemem jest stały wzrost natężenia hałasu komunikacyjnego, zwłaszcza w dużych miastach; poprawa w tej dziedzinie wymaga budowy nowych dróg - mówi Konrad Turzański.

\\\*

 W I półroczu 2000 r. inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska skontrolowali 517 zakładów. Do 279 skierowano pisma z uwagami, w 96 przypadkach wystawiono mandaty karne na sumę 11,7 tys. zł. Za przekroczenie norm w zakresie gospodarki wodno-ściekowej na 100 firm nałożono kary na łączną kwotę blisko 3,3 mld zł; 66 proc. tej kwoty przypadło na Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Krakowie za rzut ścieków do Drwiny bez pozwolenia wodno-prawnego. Za przekroczenie emisji zanieczyszczeń do powietrza nałożono 34 kary na kwotę 761 tys. zł, a za przekroczenie dopuszczalnego poziomu hałasu - 21 kar na kwotę 262 tys. zł.

(GEG)

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie