Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bruegel Starszy bez tajemnic

JA
Prelekcja Doroty Dec w Galerii Sztuki Współczesnej

   Wykłady z historii sztuki organizowane przez myślenicką Galerię Sztuki Współczesnej w osobie jej kierowniczki Barbary Kalinowskiej oraz przez grafika Rafała Zalubowskiego stały się już tradycją. Świadczy o tym zapewniony budżet mający pokryć koszty wykładów do końca tego roku oraz zainteresowanie ze strony słuchaczy.
   Po dwóch wykładach Janusza Wałka przyszedł czas na zmianę prelegenta. Tym razem w myślenickiej galerii z wykładem pt. "Świat w zwierciadle sztuki Piotra Bruegla Starszego" pojawiła się Dorota Dec.
   W sposób bardzo zajmujący i interesujący prelegentka przedstawiła grupie przybyłych na wykład osób sylwetkę niderlandzkiego malarza Petera Bruegla Starszego, założyciela całej dynastii malarzy. Kto jeszcze o Brueglu niewiele wiedział, ten po wykładzie wiedział niemal wszystko. Między innymi to, że Peter Bruegel Starszy pozostawił po sobie niewielką, ale bardzo interesującą spuściznę. Zaledwie 45 obrazów, niewiele więcej grafik oraz 80 rycin to dorobek malarza, jaki rozproszony jest dzisiaj po muzeach całego świata.
   - Odbierając sztukę Bruegla Starszego musimy pamiętać o tym, że w jego obrazach jest coś więcej niż tylko to, co zostało na nich namalowane - _powiedziała m.in. Dorota Dec. - _Nie jest to malarstwo łatwe. Całe mnóstwo aluzji i podtekstów o głębszej, nierzadko filozoficznej wymowie zmusza nas do intelektualnego wysiłku. Stąd tyle interpretacji obrazów malarza, ile publikacji dotyczących jego życia i twórczości. Ważną cechą sztuki Bruegla jest także to, że mimo upływu setek lat, poruszane przez malarza kwestie wciąż są żywe i aktualne.
   Wykład Doroty Dec z Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie, specjalistki od malarstwa niderlandzkiego, ilustrowany był kolorowymi przeźroczami prezentującymi dorobek malarza.
   Wspaniałe obrazy o wspaniałym klimacie, kolorycie i mistrzowskim wyczuciu formy uzupełniane były faktami z życia artysty oraz analizowane zarówno pod względem formalnym, jak i w kontekście podłoża historycznego.
   Wykład Doroty Dec odbywał się w Myślenicach pod patronatem redakcji "Dziennika Polskiego" oraz dzięki środkom finansowym: Myślenickiej Izby Pracodawców, UMiG oraz starostwa powiatowego. Kolejny wykład na temat Caravaggia wygłosi Janusz Wałek już w lutym. Tym razem prelekcja odbędzie się nie w galerii, ale w budynku MOK przy ulicy Piłsudskiego 15.
Tekst i fot. (JA)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski