Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Brzegi. Na kąpielisko w dawnej żwirowni i ośrodek wypoczynkowy jeszcze poczekamy

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Ośrodek w Brzegach będzie przypominał centra wypoczynkowe nad jeziorami na Mazurach
Ośrodek w Brzegach będzie przypominał centra wypoczynkowe nad jeziorami na Mazurach archiwum
Budowę ośrodka wypoczynkowego nad stawami w Brzegach przesunięto na lata 2020-2021. Gmina Wieliczka wciąż czeka na dotację na tę inwestycję

Projekt zagospodarowania dawnej żwirowni w Brzegach na pierwsze w tym rejonie gminne strzeżone kąpielisko i centrum wypoczynku powstał w 2015 roku. Dwa lata później zagwarantowano Wieliczce unijne dofinansowanie na to przedsięwzięcie. Rekreacyjna infrastruktura miała powstać w latach 2018-2019, ale prace nie ruszyły.

Fundusze zewnętrzne na budowę ośrodka mają pochodzić z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, z pieniędzy przeznaczonych dla lokalnych grup działania (w tym przypadku dla LGD Powiatu Wielickiego), z puli na „kreowanie przestrzeni do wypoczynku”.

Koszt zagospodarowania stawów i ich otoczenia pod rekreację wyliczono na 620 tys. zł. Dotacja ma pokryć ok. 60 proc. tej kwoty. Magdalena Golonka z Urzędu Miasta w Wieliczce mówi, że inwestycja w Brzegach nie ruszyła, bo gmina wciąż czeka na dofinansowanie.

- Mamy wszystkie pozwolenia na wykonanie kąpieliska i innej infrastruktury, ale opóźnia się przekazanie dotacji. Proszono nas o wprowadzenie kilku poprawek do wniosku, te procedury zmierzają do końca. Dofinansowanie otrzymamy prawdopodobnie jeszcze w tym roku, ale z budową ośrodka można będzie ruszyć w roku 2020 - powiedziała nam Magdalena Golonka.

Projekt zakłada, że dawna żwirownia w Brzegach będzie przypominała centra wypoczynkowe nad jeziorami na Mazurach. Pojawią się tam m.in.: plaża, podesty i przystań dla łódek, a także nieduży budynek z przebieralniami i sanitariatami.

Plan obejmuje także kontynuację budowy w tym rejonie ścieżek rowerowych (ok. 3 km, w ramach innego projektu).

Stawy w Brzegach są cenne przyrodniczo. Żyją tam perkozy, rybitwy i inne ptaki wodne, są też cenne rośliny Rejon ten jest pod szczególną ochroną od lipca 2002 roku, kiedy część obszaru (10,04 ha) uzyskała status użytku ekologicznego.

Dodatkowo jesienią 2016 roku na polecenie małopolskiego wojewody wartościowy przyrodniczo teren w Brzegach został szczegółowo opisany i nazwany: „Obszar lęgowy ptactwa wodnego - duża i mała wyspa”.

Jednak akweny (jest ich pięć) oraz sąsiadujące z nimi obszary mają łącznie niemal 30 ha powierzchni i nie ma przeszkód, aby powstał tam także ośrodek rekreacyjny.

FLESZ - Letnie upały. Jak reagować w razie udaru?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski