Brzeszcze. Rowerowa wyprawa dla młodzieży ze strażakami po...

Brzeszcze. Rowerowa wyprawa dla młodzieży ze strażakami po historycznych miejscach w gminie związanych z historią KL Auschwitz [ZDJĘCIA]

Zdjęcie autora materiału
Bogusław Kwiecień

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Brzeszcze. Rowerowa wyprawa dla młodzieży ze strażakami po historycznych miejscach w gminie związanych z historią KL Auschwitz [ZDJĘCIA]
1/19
przejdź do galerii

©Zbiory Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz Birkenau w Brzeszczach

Uczestnicy rajdu wraz z druhami z sekcji młodzieżowej OSP Brzeszcze Bór byli miejscach związanych z byłym niemieckim nazistowskim obozem koncentracyjnym i zagłady Auschwitz, które znajdują się na terenie gminy Brzeszcze
Zobacz galerię
Sekcja młodzieżowa Ochotniczej Straży Pożarnej w Brzeszczach Borze zorganizowała w minioną niedzielę rajd rowerowy dla dzieci i młodzieży pod hasłem „Odkryj historię - szlakiem brzeszczańskich Miejsc Pamięci”.

Uczestnicy rajdu byli w miejscach związanych z byłym niemieckim nazistowskim obozem koncentracyjnym i zagłady Auschwitz, które znajdują się na terenie gminy Brzeszcze. Najpierw zwiedzili budynek byłej Karnej Kompanii Kobiet KL Auschwitz-Bor/Budy utworzonej w czerwcu 1942 roku. Umieszczone więźniarki musiały niewolniczo pracować przy okolicznych stawach, wyrębie lasu i na polach.

Potem na trasie tej historycznej eskapady znalazł się m.in. podobóz KL Auschwitz-Jawischowitz, w którym osadzeni byli więźniowie z całej Europy skierowani do pracy w kopalni. Młodzi cykliści mogli poznać historię tego podobozu oraz zobaczyć oryginalną obozową łaźnię. Oczywiście na trasie tej wyprawy nie mogło zabraknąć samej kopalni. Uczestnicy dowiedzieli się więc, że jej początki sięgają 1903 roku, a po napaści Niemiec na Polskę przeszła pod zarząd niemiecki w 1940 roku. - Mordercza praca do wyzwolenia w styczniu 1945 roku pochłonęła tutaj kilka tysięcy ofiar - podkreślają w Fundacji Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau w Brzeszczach, która była współorganizatorem wyprawy.

Z kolei w drodze powrotnej młodzi odkrywcy historii na rowerach poznali miejsce tzw. potyczki na Borze, którą stoczyli tutaj partyzanci z oddziału AK „Sosienki”, będący uciekinierami z Auschwitz z oddziałem SS.

Po powrocie pod budynek strażnicy uczestnicy otrzymali drobne upominki od burmistrz Brzeszcz Cecylii Ślusarczyk, która patronowała imprezie oraz od Ewy Pawlusiak, członka zarządu powiatu, która ufundowała kamizelki odblaskowe dla młodych rowerzystów. Na zakończenie rajdu były jeszcze kiełbaski z grilla.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo