Brzezna. Pacjenci z Brzeznej chcą dotychczasowej ekipy...

Brzezna. Pacjenci z Brzeznej chcą dotychczasowej ekipy lekarzy w nowym ośrodku zdrowia, a gmina ogłosiła przetarg

Zdjęcie autora materiału
Tatiana Biela

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Maciej Krzak (z lewej) i Robert Gomułka chcą swoich lekarzy

Maciej Krzak (z lewej) i Robert Gomułka chcą swoich lekarzy ©Tatiana Biela

Grupa pacjentów chce, żeby w nowym budynku przychodni w Brzeznej przyjmowali ich dotychczasowi lekarze. Wójt gminy Podegrodzie ogłosiła jednak przetarg na wynajem budynku. Wygra ten zespół lekarzy, kto zapłaci więcej.
Maciej Krzak (z lewej) i Robert Gomułka chcą swoich lekarzy

Maciej Krzak (z lewej) i Robert Gomułka chcą swoich lekarzy ©Tatiana Biela

Mieszkańcy napisali apel do wójt Małgorzaty Gromali, żeby umożliwiła powrót dotychczasowych lekarzy, pielęgniarek i położnej do Ośrodka Zdrowia w Brzeznej. Twierdzą, że władze gminy pozbawiają ich dostępu do lekarzy rodzinnych, których sami wybrali wiele lat temu i do których mają pełne zaufanie.

Będziemy walczyć o ośrodekW grupie domagającej się oddania budynku bez przetargu przychodni „Zdrowie rodziny” jest Maciej Krzak z Długołęki Świerkli (gm. Podegrodzie), który zbierał podpisy pod apelem.

- Musimy walczyć o nasz ośrodek, bo nie chcemy się leczyć u lekarzy, których nie znamy - uzasadnia.

Krzak pyta, dlaczego władze gminy nie biorą pod uwagę żądań mieszkańców, skoro nowy ośrodek zdrowia został wybudowany za publiczne pieniądze. Uważa, że pacjenci mają prawo decydować, komu powierzą swoje zdrowie i życie.

- Władze wielokrotnie składały obietnice, że do nowej przychodni powróci dawna ekipa lekarzy i pielęgniarek - podkreśla.

Leczą pacjentów od latNiepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Zdrowie rodziny” kierowany przez lekarz Bogusławę Kozłowską działa od 2000 roku. W 1999 roku uchwałą Rady Gminy, uzyskał dzierżawę budynku ośrodka zdrowia w Brzeznej na czas nieokreślony. Do lipca 2017 roku Kozłowska prowadziła dwie przychodnie - w Podegrodziu i w Brzeznej, które obsługiwały około 10 tysięcy pacjentów. Zakład oferował usługi zarówno z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej, jak oraz opieki specjalistycznej i rehabilitacji. Ponieważ budynek przychodni w Brzeznej był w coraz gorszym stanie technicznym, niezbędna stała się budowa nowoczesnego ośrodka służącego mieszkańcom.

Kto wybuduje przychodnię?Bogusława Kozłowska wyjaśnia, że nową przychodnię miała wybudować gmina, która uzyskała pozwolenie na budowę od starosty nowosądeckiego. Ponieważ gmina, w przeciwieństwie do NZOZ-u, nie mogła starać się o dofinansowanie unijne, wójt zaproponowała współpracę zakładowi kierowanemu przez doktor Kozłowską i pozwolenie na budowę zostało przeniesiona na NZOZ. W lipcu 2017 roku, gmina wypowiedziała jednak zakładowi umowę najmu budynku w Brzeznej. Następstwem tej decyzji była utrata przez NZOZ tytułu prawnego do nieruchomości, na której stał budynek, co z kolei zablokowało możliwość starania się o unijną dotację w wysokości około 3, 6 mln zł.

Problemy z porozumieniem

Ponieważ próby nakłonienia samorządu do cofnięcia decyzji o wypowiedzeniu najmu nie przyniosły rezultatów, NZOZ stracił ostatecznie szansę na dofinansowanie i został zmuszony do przeniesienia pozwolenia na budowę na gminę Podegrodzie.

Po wybudowaniu ośrodka gmina ogłosiła przetarg na wynajem nowo powstałego budynku w Brzeznej i to pomimo, że pacjenci złożyli już wcześniej deklaracje, że chcą być leczeni przez dotychczasową ekipę.

- Czy te działania na pewno miały na celu dobro mieszkańców Brzeznej? - pyta doktor Kozłowska.

Chcemy dobra pacjentów

Małgorzata Gromala, wójt gminy Podegrodzie, zapewnia, że zależy jej na zapewnieniu mieszkańcom gminy usług medycznych na możliwie najwyższym poziomie. Dlatego zdecydowała się na budowę nowego ośrodka, który kosztował około 4,6 mln zł, a także ogłosiła przetarg, żeby wyłonić najlepszego oferenta.

- Nikt nie zabronił zakładowi kierowanemu przez doktor Kozłowską udziału w przetargu - podkreśla wójt Gromala i dodaje, że NZOZ Kozłowskiej skorzystał z tej możliwości i zgłosił swoją ofertę.

- Wpłynęły dwie oferty i będziemy je starannie rozpatrywać - zapowiada wójt.

Małgorzata Gromala podkreśla, że zależy jej, by pacjenci z Brzeznej mieli dostęp do specjalistów i rehabilitacji, a nowy budynek daje takie możliwości.

- Zapewniam mieszkańców, że bez względu na wynik przetargu jakość usług medycznych w przychodni w Brzeznej na pewno się polepszy - deklaruje.

Odnosząc się do zarzutów dotyczących wypowiedzenia umowy najmu, wójt Podegrodzia wyjaśnia, że nie miała innej możliwości, ponieważ stary budynek był wyburzany.

- Mnie obowiązują przepisy i muszę się do nich stosować - tłumaczy Gromala, zaznacza również, że NZOZ kierowany przez doktor Kozłowską cały czas świadczy usługi w miejscowości Podegrodzie w budynku należącym do gminy.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:FLESZ: Bezpieczne dziecko. To musisz wiedzieć


Komentarze (3)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
A ja nie chcę....

Ziuta (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

.... dotychczasowej ekipy lekarzy i pielęgniarek w nowym ośrodku zdrowia w Brzeznej!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
polemika z nierzetelnym dziennikarstwem

DN (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4

Nie można z prywaty robić cnoty. Kilka osób związanych z NZOZ PGL próbuje sprawiać wrażenie, że jest to sprawa społeczna a nie dochodowa.
Jutro opublikuję sprawozdania finansowe NZOZ ze strony...rozwiń całość

Nie można z prywaty robić cnoty. Kilka osób związanych z NZOZ PGL próbuje sprawiać wrażenie, że jest to sprawa społeczna a nie dochodowa.
Jutro opublikuję sprawozdania finansowe NZOZ ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości. Całkowicie jawne i legalne. Rocznie NZOZ (3 lekarki), oprócz swojego wynagrodzenia, mają do podziału 530 000,00 zł (uwaga: pół miliona złotych) rocznej dywideny. Na przestrzeni ostatnich 10 lat można było za to wybudować dwa takie ośrodki.zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Zascianek

Pachent (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4

Dla dobra pacjenta to należy wymienić te kadrę jak najszybciej!

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

Kto zasługuje na tytuł Osobowość Roku 2018? [FINAŁ WOJEWÓDZKI]

Kto zasługuje na tytuł Osobowość Roku 2018? [FINAŁ WOJEWÓDZKI]

Porozmawiaj z Rybką MiniMini na żywo na ekranie!

Porozmawiaj z Rybką MiniMini na żywo na ekranie!

Wybieramy MISTRZÓW URODY w Małopolsce - START GŁOSOWANIA

Wybieramy MISTRZÓW URODY w Małopolsce - START GŁOSOWANIA

Świat może istnieć bez tytoniowego dymu

Świat może istnieć bez tytoniowego dymu