Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Buddologia czy wirtotechnologia?

Redakcja
Fot. Ingimage
Fot. Ingimage
Prawo, socjologia, politologia, kulturoznawstwo - do tych kierunków wszyscy już jesteśmy przyzwyczajeni. Studencie, czas poznać buddologię, mediteraneistykę, inżynierię obliczeniową czy wirtotechnologię...

Fot. Ingimage

SZKOŁY WYŻSZE. Studenci mogą wybierać między coraz bardziej oryginalnymi kierunkami

Trwa rekrutacyjna gorączka. Uczelnie prześcigają się w pomysłach na przyciągnięcie jak największej liczby studentów, wciąż poszerzając swą ofertę. Uniwersytet Jagielloński zdecydowanie przoduje w rankingu "kierunków innych niż zwykle". W ofercie tej uczelni możemy znaleźć takie kierunki, jak buddologia, teksty kultury, filologia polska ze specjalnością antropologiczno-kulturową oraz bezpieczeństwo narodowe. W Akademii Krakowskiej znajdziemy nauki o rodzinie, Akademia Górniczo-Hutnicza oferuje innowacyjne kierunki przyszłości.

Czym jest buddologia? Nazwa kojarzy się z kulturoznawstem i to jest dobry trop. Mimo że w ofercie uniwersytetu można znaleźć kierunek o nazwie cywilizacje Bliskiego, Środkowego i Dalekiego Wschodu, to uczelnia zdecydowała się na uruchomienie buddologii. Jak jest reklamowany ten kierunek? Według informacji zamieszczonej na stronie internetowej "Absolwent posiada wysokospecjalistyczną wiedzę buddologiczną - zaznajomiony jest z buddyjską filozofią, tradycją piśmienniczą, doskonale orientuje się w historii buddyzmu oraz jego współczesnych formach i interpretacjach". Oprócz tego student poznaje sanskryt lub język tybetański, a także ma możliwość wyboru kursów poszerzających wiedzę z problematyki społeczno-kulturowej. Brak natomiast informacji na temat możliwości przyszłego zatrudnienia.

Inny ciekawy i mocno wyspecjalizowany kierunek, dotyczący tym razem europejskiego podwórka, to mediteraneistyka - studia kulturoznawcze ze wskazaniem na kulturę krajów basenu Morza Śródziemnego. Podczas tych studiów realizowane są kursy z zakresu historii oraz historii sztuki krajów śródziemnomorskich. Inne przedmioty realizowane w toku studiów to na przykład zajęcia z archeologii, filozofii oraz geografii tych krajów. Student tego kierunku pracę znajdzie w biurach podróży, ośrodkach kulturalnych oraz odpowiednich zespołach badawczych.

Specjalność "teksty kultury", według informacji Uniwersytetu, pozwala na "swobodne poruszanie się w przestrzeni kultury książki, szeroko rozumianej kultury literackiej oraz dyskursów kultury". Student zdobywa też praktyczną wiedzę na temat funkcjonowania i animacji przedsięwzięć oraz instytucji kulturalnych. Absolwenci studiów kulturoznawczych na Wydziale Polonistyki mogą się starać o pracę w wydawnictwach, redakcjach czasopism, instytucjach upowszechniania kultury, a także w agencjach reklamowych i public relations. Jeżeli ktoś kocha literaturę, ale nie chce być nauczycielem, wydawcą czy krytykiem literackim to specjalność antropologiczno-kulturowa jest w sam raz dla niego - to studia interdyscyplinarne w obrębie całej humanistyki. Kierunek łączy teorię literatury, filozofię, socjologię, medioznawstwo oraz antropologię, przy jednoczesnej orientacji na literaturę i współczesne literaturoznawstwo.

Krakowska Akademia oferuje ciekawy kierunek pod nazwą "nauki o rodzinie". Kierunek gwarantuje absolwentowi wiedzę interdyscyplinarną obejmującą zagadnienia małżeństwa i rodziny, a także wiedzę z obszaru nauk psychologiczno-pedagogicznych, biomedycznych i filozoficzno-teologicznych. Absolwent będzie w stanie pomagać rodzinie. W jakich instytucjach i w jaki sposób - tego informator uczelni nie doprecyzowuje.
Nowe, ciekawe kierunki oferuje też Akademia Górniczo-Hutnicza. Pierwszy z nich to inżynieria obliczeniowa, makrokierunek prowadzony wspólnie z Wydziałem Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej AGH. Absolwent tego kierunku jest wszechstronnie przygotowany do uczestnictwa w zespołach zajmujących się stosowaniem metod obliczeniowych w rozmaitych dziedzinach nauki i techniki. Absolwent inżynierii obliczeniowej, podobnie jak absolwenci innych kierunków technicznych, nie powinien mieć problemów ze znalezieniem zatrudnienia po zakończeniu studiów, a nawet w ich trakcie.

Na AGH można też wybrać wirtotechnologię, by zgłębiać zagadnienia związane z wirtualizacją procesów technologicznych i nabyć umiejętność swobodnego posługiwania się dostępnymi narzędziami informatycznymi do realizacji problemów technologicznych. Absolwenci makrokierunku wirtotechnologia znajdą zatrudnienie w zakładach przemysłowych oraz w ośrodkach naukowo-badawczych.

Okazuje się, że młodzi ludzie coraz chętniej wybierają kierunki wysoce specjalistyczne bądź interdyscyplinarne wierząc, że takie studia zwiększą ich szanse na rynku pracy. Uczelnie chcąc przyciągnąć ich do siebie oferują coraz bardziej niszowe kierunki. Które z nich okażą się strzałem w dziesiątkę, a które kuźnią wykształconych bezrobotnych?

Joanna Kowalik

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski