Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budki lęgowe i karmniki ze śmieci [ZDJĘCIA, WIDEO]

Paulina Szymczewska
Fot. Andrzej Wiśniewski
AKCJA. 150 karmników oraz 325 budek lęgowych dla jerzyków, wróbli, sikorek i innych małych ptaków przekazali wczoraj pracownicy MPO zarządcom krakowskich nieruchomości.

Do wykonania budek zostały wykorzystane odpady wielkogabarytowe – deski z wkładów ze starych łóżek i wersalek. – To jest przykład mądrego recyklingu, przy praktycznie zerowych kosztach – chwali Waldemar Domański z Asocjacji Promotorów Radosnego Ptaka, która walczy o zwiększenie w Krakowie populacji małych ptaków, m.in. wróbli.

To właśnie z inicjatywy Asocjacji Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania zawarło porozumienie ze Stowarzyszeniem Zarządców i Administratorów Nieruchomości. – Zrzeszamy ok. 440 osób, zarządzających ok. siedmioma tysiącami budynków w Krakowie i okolicy. Rozesłaliśmy do nich informacje o akcji, by zgłaszali zapotrzebowanie na budki i karmniki. Odzew był bardzo duży – mówi prezes stowarzyszenia Jarosław Gołuszka.

Przekazane przez MPO budki i karmniki zarządcy będą montować na swoich budynkach i pobliskich drzewach. – Budki lęgowe można wieszać przez cały rok, ale właśnie teraz – w okresie przedwiosennym – jest na to najlepszy czas – tłumaczy Waldemar Domański.

Zachęca on jednocześnie krakowian, by zgłaszali się do Asocjacji Promotorów Radosnego Ptaka. – Poszukujemy mieszkańców, którzy chcieliby mieć u siebie na budynku budki lęgowe dla jerzyków – mówi Domański. Wyjaśnia, że ptaki te mają szczególne wymagania. Większość życia spędzają w locie. W powietrzu jedzą, piją krople deszczu, kopulują, a nawet śpią. Czasem odpoczywają, chwytając się pazurkami pionowych ścian. Dlatego domek dla nich nie może wisieć byle gdzie. Najlepsza będzie tu prosta, gładka ściana o wysokości co najmniej pięciu metrów. A takie są przede wszystkim w blokach.

– Warto zadbać o budki lęgowe dla jerzyków. To bardzo pożyteczne ptaki, m.in. oczyszczają miasto z komarów, much i innych insektów. Każdy jerzyk codziennie likwiduje swym pracowitym dziobem 20 tysięcy komarów! – wskazuje Waldemar Domański.

W ciągu dwóch lat działalności Asocjacji Promotorów Radosnego Ptaka w Krakowie i okolicach zawisło już blisko 2,5 tys. budek lęgowych.

Więcej informacji o Asocjacji i jej akcjach, a także porady, jak wieszać budki lęgowe itp., można znaleźć na stronie internetowej asocjacjapromotorowrp.com.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Budki lęgowe i karmniki ze śmieci [ZDJĘCIA, WIDEO] - Dziennik Polski

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski