Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budleja ozdobi ogród, a z tymi roślinami będzie wyglądała jeszcze piękniej. Sprawdź, z czym ją posadzić

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Wideo
od 7 lat
Budleja Dawida to krzew, który pięknie kwitnie latem. Uwielbiają go i właściciele ogrodów, i motyle. Budleję warto mieć w ogrodzie, ale dobrze jest również zadbać o odpowiednie towarzystwo dla niej. Sprawdź, z czym warto posadzić budleję, czyli motyli krzew.

Spis treści

Budleja Dawida to modny i naprawdę efektowny krzew ozdobny. Latem pięknie kwitnie, a jej kwiatostany mogą nieco kojarzyć się z lilakiem (bzem), ale są smuklejsze i złożone z drobniejszych kwiatów. Mają też inny, ale przyjemny, delikatny zapach.

Budleję Dawida można sadzić jako soliter (pojedynczo) lub w towarzystwie innych krzewów i bylin.
Budleję Dawida można sadzić jako soliter (pojedynczo) lub w towarzystwie innych krzewów i bylin. Katarzyna Laszczak

Budleja zakwita latem – najczęściej około lipca-sierpnia i może tworzyć kwiaty aż do późnej jesieni (zajrzyj do mojego artykułu, w którym podpowiadam, co robić latem, by budleja kwitła naprawdę długo). Jej kwiaty nie tylko wyglądają pięknie, ale także przyciągają motyle, czemu zawdzięcza określenie „motyli krzew”.

Z czym sadzić budleję Dawida? To weź pod uwagę

Budleja pięknie wygląda we własnym towarzystwie – można posadzić kilka krzewów, np. o różnych kolorach kwiatów. Znakomicie wygląda też po prostu pojedynczo na trawniku, czy przy ścianie domu. Ale można ją wykorzystać także jako element kompozycji. To również patent do mniejszych ogrodów, gdzie z konieczności rośliny umieszczamy bliżej siebie.
„Motyli krzew” przede wszystkim należy sadzić z roślinami, które mają zbliżone wymagania i lubią podobne warunki, czyli:

  • słońce,
  • lekko wilgotną i próchniczą, żyzną ziemię.

Wybór takich roślin jest duży i bez trudu znajdziemy odpowiednie, zarówno wśród bylin, jak i krzewów.

Z jakimi krzewami posadzić budleję?

Ponieważ budleja zakwita dopiero latem, w jej sąsiedztwie można posadzić krzewy, które ozdobią ogród wcześniej. Należą do nich m.in.:

Natomiast podczas letniego kwitnienia towarzystwem dla niej mogą być kwiaty:

Te krzewy mogą mieć wysokość porównywalną z budleją, dlatego sadźmy je tak, żeby jej nie przysłaniały. W mniejszych ogrodach można je sadzić w charakterze mieszanego żywopłotu – rośliny nie zabiorą dużo miejsca, a jednocześnie spełnią praktyczną funkcję i osłonią ogród.

Dowiedz się: Jak przycinać i nawozić budleję, żeby pięknie kwitła? Tych terminów i zasad przestrzegaj

Czy budleja może rosnąć obok hortensji?

Hortensje to krzewy równie modne i uwielbiane, co budleje. Jednak z łączeniem tych krzewów może być problem. Nadaje się do tego tylko hortensja bukietowa, która lubi słońce. Pamiętajmy przy tym, że pod hortensje warto stosować nawozy, które zakwaszają ziemię, natomiast pod budleję – raczej uniwersalne dla roślin kwitnących.

Budleja również z iglakami

Budleję można też sadzić z iglakami, np. przy żywopłocie z tui lub cisów, które dodatkowo osłonią krzew przed wiatrem, a także zapewnią tło dla kwiatów. Zwróćmy jednak uwagę na strony świata – budleję sadźmy po południowej stronie żywopłotu, tak żeby nie była zacieniona. Pamiętajmy też, że np. tuje potrzebują sporo wody i będą „wyciągać” ją ziemi wokół budlei, więc należy pamiętać o podlewaniu.

Z jakimi bylinami sadzić budleję?

W otoczeniu budlei można i warto sadzić też kwiaty, szczególnie wieloletnie – może ona być częścią rabaty bylinowej. Najlepiej się sprawdzą rośliny średniej wysokości, nad którymi będą górować kwiaty budlei. Uwaga: kupując budleję, sprawdźmy, jaką wysokość osiągnie. Bo choć to przeważnie dość okazałe krzewy (2 do 3 m wys.), to są także niższe odmiany. Sadźmy je tak, żeby inne rośliny ich nie zasłoniły.
Wymienione niżej byliny będą kwitły wtedy, co i budleja. Zwróćmy uwagę na kolory kwiatów, bo można je zestawiać kontrastowo lub tak, żeby się uzupełniały. Budleje mają kwiaty w odcieniach różu i fioletu lub białe. Budleje będą dobrze się czuć i pięknie wyglądać w towarzystwie takich bylin jak m.in.:

  • liliowce – mają kwiaty w przeróżnych kolorach i odcieniach, z wyjątkiem niebieskiego,
  • rudbekie (najlepiej wieloletnie, czyli błyskotliwa, lśniąca i naga) – kwitną na żółto, czasem z dodatkiem brązu na płatkach,
  • jeżówki– znajdziemy wśród nich przeróżne kolory (oprócz niebieskiego),
  • floksy wiechowate – to cała paleta odcieni różu i fioletu oraz biel,
  • pysznogłówki – kwitną na różowo, liliowo i czerwono,
  • gaury – mają kwiaty w odcieniach różu,
  • przetaczniki kłosowe i długolistne – kwitną na różowo, niebiesko i biało,
  • werbena patagońska – ma jasnofioletowe kwiaty,
  • astry bylinowe – kwitną na biało, różowo lub fioletowo. Będą towarzyszyć budlejom na najpóźniejszym etapie kwitnienia.

Jeśli chcemy, żeby przy budlei coś kwitło, zanim pojawią się letnie kwiaty, możemy wybrać:

A już wczesną wiosną mogą cieszyć przebiśniegi i krokusy, rosnące u stóp krzewu.

Polecjaka Google News - RegioDom

To przyda Ci się w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Budleja ozdobi ogród, a z tymi roślinami będzie wyglądała jeszcze piękniej. Sprawdź, z czym ją posadzić - RegioDom.pl

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski