MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Budowa drogi ekspresowej S1 od węzła Oświęcim do Dankowic. Niezwykłe zdjęcia z drona z budowy przyszłej trasy. Galeria

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Tempo prac przy budowie drogi ekspresowej S1 od węzła Oświęcim do Dankowic robi wrażenie
Tempo prac przy budowie drogi ekspresowej S1 od węzła Oświęcim do Dankowic robi wrażenie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad
Rozmach prac przy budowie drogi ekspresowej S1 od węzła Oświęcim do Dankowic robi wrażenie. Nie minęły jeszcze trzy miesiące od rozpoczęcia inwestycji, a widać już konkretny przebieg przyszłej trasy, co widać na zdjęciach z drona udostępnionych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Budowa trasy S1 między Oświęcimiem a Dankowicami nabrała rozmachu

Jest to jeden z czterech odcinków 40-kilometrowego brakującego fragmentu ekspresowej S1 między węzłami Mysłowice - Kosztowy i Suchy Potok w Bielsku-Białej. Prace na nim rozpoczęły się w połowie września.

- Umowny termin zakończenia budowy S1 Bieruń - Oświęcim wraz z obwodnicą Bierunia przypada w grudniu 2024 r. Odcinek Oświęcim - Dankowice powinien zostać ukończony w listopadzie 2023 - informuje GDDKiA.

Ale nie wykluczone, że inwestycje się wydłużą w związku z przedłużającymi się procedurami dotyczącymi zezwolenia na realizację inwestycji.

15-kilometrowy odcinek od węzła Oświęcim w Bojszowach a Dankowicami będzie kosztować blisko 990 mln złotych. W ramach zadania powstanie m.in. dwujezdniowa droga ekspresowa po dwa pasy ruchu z rezerwą pod trzeci pas, trzy węzły drogowe: Oświęcim, Wola, Brzeszcze, a także inne drogi towarzyszące drodze ekspresowej oraz drogi obsługujące tereny przyległe.

Z kolei odcinek od Dankowic do węzła Suchy Potok w Bielsku o długości 12 km będzie kosztować prawie 590 mln zł. Tutaj wykonawca wybuduje m.in. dwujezdniową drogę ekspresową po dwa pasy ruchu z rezerwą pod trzeci pas, dwa węzły drogowe: Stara Wieś i Suchy Potok. Droga ekspresowa zostanie wyposażona w Miejsca Obsługi Podróżnych, Obwód Utrzymania Drogi, urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, ochrony środowiska oraz systemy odwodnienia i oświetlenia trasy.

Dwa pozostałe odcinki S1 od Oświęcimia do Bierunia oraz Bierunia do Mysłowic są w trakcie końcowych uzgodnień i procedur.

Trwa także budowa obwodnicy Oświęcimia do drogi S1

Pod koniec października z kolei ruszyła budowa obwodnicy Oświęcimia do drogi S1. Będzie to ponad 9-kilometrowy odcinek od gminy Bojszowy przez gminę Oświęcim z zakończeniem za supermarketem Castorama w rejonie ul. Zatorskiej.

Mocno zaawansowane są prace na innych odcinkach przyszłej trasy S1. m.in na odcinku między węzłami Przybędza i Milówka, gdzie przekopano pierwszy tunel. Budowa tego odcinka S1 trwa od końca 2019 r., a jej zakończenie planowane jest w III kwartale 2024 r. Wartość kontraktu to przeszło 1 mld 378 mln zł.

od 16 lat

Inflacja - los polskich rodzin

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski