Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budowa S7 i przebudowa ul. Kocmyrzowskiej mają zrewolucjonizować życie na Wzgórzach Krzesławickich

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Budowa węzła Grębałów. Dzięki temu obiektowi kierowcy w kilka minut będą mogli wjechać na S7 i dalej na obwodnice Krakowa.
Budowa węzła Grębałów. Dzięki temu obiektowi kierowcy w kilka minut będą mogli wjechać na S7 i dalej na obwodnice Krakowa. Marcin Banasik
Wzgórza Krzesławickie przez lata były uważane za mieszkaniowe, jak i gospodarcze peryferia Krakowa. Przeważająca zabudowa jednorodzinna w sąsiedztwie gospodarstw rolnych sprawiała, że żyło się tu cicho i spokojnie. Wszystko zmieniło się wraz z budową odcinka drogi ekspresowej S7 razem z węzłem Grębałów. To sprawiło, że terenem tym zaczęli interesować się deweloperzy i firmy, które chcą mieć siedzibę blisko dojazdu do obwodnicy Krakowa.

Wybory do Rad Dzielnic

10 grudnia odbędą się wybory do Rad Dzielnic. Sprawdzamy, z jakimi problemami dzielnicy będą borykali się nowo wybrani radni. Jako pierwszą dzielnicę prezentujemy ostatnią z listy czyli XVIII Wzgórza Krzesławickie.

Andrzej Dziedzic, przewodniczący Rady Dzielnicy XVII nie ukrywa, że wielkie inwestycje infrastrukturalne to ogromna szansa na rozwój północno-wschodniej dzielnicy Krakowa.

- Pomęczymy się jeszcze 1,5 roku, a później tranzyt, który jest zmorą lokalnych kierowców zostanie przeniesiony na drogę ekspresową. Lubocza, Grębałów, Zesławice, Kantorowice - przez te osiedla codziennie przejeżdża tysiące ciężarówek, które niszczą drogi i generują korki. W połowie 2025 r. powinno się to skończyć - mówi Andrzej Dziedzic.

Wzgórza chcą przyciągnąć inwestorów

Szef rady dzielnicy podkreśla, że po zakończeniu prac infrastrukturalnych Wzgórza staną się atrakcyjnym miejscem dla przedsiębiorców. Już dziś widać, że równolegle z budową S7 w okolicy rosną potężne hale i budynki np. przy ul. Karola Łowińskiego.

Potencjał tego miejsca postanowili wykorzystać również drobni deweloperzy, którzy budują tzw. osiedla łanowe, czyli domki jednorodzinne skupione na wąskiej działce. Niestety nie idzie to w parze z dostosowywaniem lokalnych dróg do większej liczby mieszkańców.

- Dlatego oczekujemy ofert od dużych deweloperów, którzy zaoferują rozbudowę układu komunikacyjnego - mówi Andrzej Dziedzic.

Nie ma hipermarketu

Mieszkańcy dzielnicy narzekają na to, że na większe zakupy do hipermarketów muszą jeździć do innych dzielnic, takich jak Czyżyny czy Mistrzejowice.

- Mam też nadzieję, że nowe inwestycje sprawią, ze liczba mieszkańców ponownie przekroczy liczbę 20 tys. Od pandemii statystyki nieznacznie nam spadają - zauważa przewodniczący rady dzielnicy.

Zalety mieszkania na Wzgórzach Krzesławickich

  • to jedna z najbardziej zielonych dzielnic Krakowa
  • jest tu spokojnie, ponieważ mieszkają tu głównie emeryci i młode małżeństwa z dziećmi
  • ceny mieszkań są stosunkowo niskie w porównaniu z innymi dzielnicami Krakowa
  • są tu tylko dwa osiedla (trzecie w Zesławicach w budowie), można więc mieszkać w mieście, ale otoczenie jest jak na wsi

Minusy życie na Wzgórzach Krzesławickie

  • życie na wielkiej budowie trasy S7, co wiąże się z dużymi korkami, zamknięciem pętli tramwajowej.
  • brak marketu wielopowierzchniowego i targu z warzywami
  • chaotyczna zabudowa, realizowana głównie przez małych deweloperów - m.in. osiedla łanowe
  • niewydolna infrastruktura drogowa sąsiadująca z inwestycjami mieszkaniowymi
  • brak małych sklepików i usług typu krawiec, szewc.

Bolt nagra pasażerów

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Budowa S7 i przebudowa ul. Kocmyrzowskiej mają zrewolucjonizować życie na Wzgórzach Krzesławickich - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski