Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budowa S7 w Małopolsce. Jest umowa na kolejny odcinek trasy

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
gov.pl
Za około trzy lata powinien powstać odcinek drogi ekspresowej S7 między Miechowem a granicą województwa małopolskiego w Moczydle. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na kontynuację projektowania i budowę liczącego 18,7 km fragmentu drogi. Wartość umowy to 752,9 mln zł.

WIDEO: Krótki wywiad

- S7 to droga, która połączy północ i południe Polski, a jednocześnie arteria komunikacyjna niesłychanie ważna dla województwa małopolskiego i jego mieszkańców - mówi minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Przypomnijmy, że po otwarciu ofert przetargowych na odcinek Miechów – Moczydło okazało się, że oferty potencjalnych wykonawców są dużo droższe od tych kosztorysowych. Rozstrzygnięcie postępowania i wybór wykonawcy były możliwe dzięki zwiększeniu środków na inwestycję o 68 mln zł. W najbliższych dniach wykonawca, Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor, obejmie plac budowy. Dla inwestycji została już wydana zgoda na realizację. 

S7 Szczepanowice-Widoma [WIZUALIZACJE]

Budowa S7 Szczepanowice - Widoma [WIZUALIZACJE]

Jak informuje Ministerstwo Infrastruktury w ramach inwestycji powstanie  dwujezdniowa droga ekspresowa (po dwa pasy ruchu i rezerwa na trzeci pas), dwa węzły drogowe (Książ i Miechów), 24 obiekty inżynierskie, 20 przepustów. Będą też dwa miejsca obsługi podróżnych: w Giebułtowie dla osób jadących w kierunku Kielc oraz w Małoszowie dla podróżujących w stronę Krakowa. Na granicy Małoszowa i Giebułtowa powstanie 600-metrowa estakada, która będzie pełniła także funkcję przejścia dla zwierząt. Droga będzie wyposażona w ekrany akustyczne i siedem przejść dla zwierząt (dwóch górnych dla dużych zwierząt i pięciu dolnych dla pozostałych, w tym płazów). Nadmiar wód opadowych będzie gromadzony w zbiornikach retencyjnych.

Budowa drogi powinna zostać zakończona w ciągu 31 miesięcy od momentu zawarta umowy, ale do czasu realizacji prac budowlanych nie będą wliczane okresy zimowe od 15 grudnia do 15 marca.

Marek Szopa, wójt gminy Książ Wielki, na terenie której powstanie znaczący fragment nowej drogi, mówi, że z jednej strony cieszy się z inwestycji, ale z drugiej ma obawy. - Dotyczą one tego, co stanie się z naszymi drogami. Czy nie zostaną zniszczone przez pojazdy budowy. Mamy zamiar wspólnie z Zarządem Dróg Powiatowych rozmawiać na ten temat z wykonawcą. Mamy nadzieję, że ten podejdzie do sprawy ze zrozumieniem – informuje.

Koronawirus nie przeszkadza w budowie małopolskiego odcinka ...

W tej chwili na terenie powiatu miechowskiego trwają prace budowlane na 13-kilometrowym odcinku drogi S7 Szczepanowice - Widoma, które rozpoczęły się we wrześniu ubiegłego roku. Zaawansowanie prac wynosi około 25 procent. Zakończenie inwestycji planowane jest w 2021 r. Z kolei od decyzji środowiskowej, wydanej dla pięciokilometrowego odcinka Miechów – Szczepanowice, odwołało się do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Ochrony Krajobrazu Poradowa. Procedura odwoławcza nie jest jeszcze zakończona.

S7 od granicy pomiędzy województwami świętokrzyskim i małopolskim do Krakowa jest częścią międzynarodowej drogi europejskiej E-77 przebiegającej od Gdańska przez Warszawę do granicy ze Słowacją w Chyżnem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski