Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budowa wizytówki nowoczesnego miasta może ruszyć już latem

Maciej Pietrzyk
Inwestycje. W połowie roku Skarb Państwa ma przejąć około 300 ha terenów niewykorzystywanych przez koncern ArcelorMittal. W ciągu najbliższych kilku lat ma tu powstać jeden z najważniejszych ośrodków innowacyjnej gospodarki w Polsce.

Już na początku lutego rektorzy ośmiu krakowskich uczelni podpisali z władzami Krakowa i województwa porozumienie o zagospodarowaniu poprzemysłowych terenów kombinatu. Na tym obszarze mają powstać m.in. nowoczesne laboratoria, w których opracowywane przez naukowców innowacje mogłyby być wdrażane w życie.

- W tej chwili nasi naukowcy są znani jako twórcy wielu rozwiązań teoretycznych. A my chcemy, żeby powstały tu obiekty, w których można doprowadzić pomysł do etapu nadającego się do wykorzystania w gospodarce - powiedział nam Jerzy Miller, wojewoda małopolski.

I to właśnie ma przyciągnąć do Nowej Huty inwestorów. - Pierwsze zapytania w tej sprawie już do nas trafiają - przyznaje wojewoda małopolski.

Poza nowoczesnymi laboratoriami na terenie obecnego kombinatu hutniczego mają być też testowane rozwiązania tzw. inteligentnego miasta. - Jeżeli ktoś będzie miał na przykład pomysł na lepsze zarządzanie ruchem miejskim, to tu będzie miał pole do popisu. W laboratoriach wszystko obliczy, a następnie będzie miał przestrzeń do pokazania, jak to działa w praktyce - mówi Jerzy Miller.

Z szacunków władz województwa wynika, że dzięki nowemu zagospodarowaniu około 300 ha w Nowej Hucie pracę może znaleźć nawet 40 tys. osób.

Oprócz nowych miejsc pracy powstać mają tu też m.in. kawiarnie, puby, basen i kort tenisowy. - To ma być nie tylko miejsce pracy, ale także wizytówka nowoczesnego miasta - mówi wojewoda.

Wszystko wskazuje na to, że tereny, które użytkuje obecnie koncern ArcelorMittal, już latem trafią do powołanej przez Skarb
Państwa spółki Nowe Centrum Administracyjne. Dzięki temu będzie można już rozpocząć przygotowywanie terenu pod inwestycje.
ArcelorMittal odda obszar ok. 300 ha w zamian za uzyskanie tytułu własności do terenów, do których obecnie ma prawo użytkowania wieczystego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski