MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Budowlańcy nie znajdą pracy

GRZEGORZ SKOWRON
Informatycy nie powinni mieć kłopotów ze znalezieniem pracy FOT. PIOTR WARCZAK
Informatycy nie powinni mieć kłopotów ze znalezieniem pracy FOT. PIOTR WARCZAK
Analitycy i operatorzy systemów teleinformatycznych, programiści i administratorzy stron internetowych, projektanci i administratorzy baz danych, specjaliści ds. zastosowań informatycznych, spawacze metodą MIG/MAG i TIG, diagności samochodowi, kierowcy ciężarówek, finansiści znający języki obce oraz kucharze - wykonujący takie zawody nie powinni mieć problemów ze znalezieniem pracy w Krakowie.

Informatycy nie powinni mieć kłopotów ze znalezieniem pracy FOT. PIOTR WARCZAK

RYNEK PRACY. Coraz mniej zawodów daje gwarancje znalezienia zatrudnienia w Małopolsce

W pozostałej części województwa brakuje za to kierowników budów, przedstawicieli handlowych i samodzielnych księgowych, pracę powinni też znaleźć kierowcy ciężarówek i szefowie kuchni.

Takie wnioski płyną z najnowszego raportu z badań "Barometr zawodów", które od kilku lat prowadzi Wojewódzki Urząd Pracy w ramach Małopolskiego Obserwatorium Rynku Pracy i Edukacji. Tegoroczny raport pokazał, że znacznie zmalała liczba zawodów deficytowych, czyli takich, które praktycznie dają gwarancję zatrudnienia.

Największe zmiany dotyczą specjalistów budowlanych. O ile nadal poszukiwani są kierownicy budów, to trudniej będzie znaleźć pracę operatorom koparek i spychaczy, murarzom i tynkarzom, monterom instalacji i konstrukcji metalowych. Jeszcze gorzej mają technicy budownictwa i technicy elektrycy. A to wszystko za sprawą pogorszenia sytuacji w branży budowlanej, braku dużych kontraktów publicznych na nowe drogi i zastoju na budowach mieszkań.

Za to do zawodów deficytowych dołączyli wykwalifikowani przedstawiciele handlowi. - Wydaje się, że przedsiębiorcy w sytuacji gorszej koniunktury będą kładli nacisk na efektywność sprzedaży. Osoby o wysokich umiejętnościach sprzedażowych mogą wzmocnić konkurencyjność firmy na rynku - tłumaczy Katarzyna Nyklewicz z WUP w Krakowie.

Rok temu o pracę w ogóle nie musieli martwić się kucharze. Teraz gwarancje zatrudnienia mają już tylko szefowie kuchni, a więc bardzo doświadczeni pracownicy, o wysokich kwalifikacjach, którzy potrafią samodzielnie poprowadzić restaurację i zagwarantować odpowiednią jakość usług gastronomicznych.

Zarówno w Krakowie, jak i innych częściach Małopolski na pracę nie mogą liczyć nauczyciele i to praktycznie wszystkich przedmiotów ogólnokształcących. Ich sytuacja będzie się jeszcze pogarszać w związku z planami likwidacji kolejnych szkół i malejącą liczbą uczniów.

Znalezienie zatrudnienia to problem nie tylko absolwentów studiów pedagogicznych. Pracy nie ma dla inżynierów leśnictwa i rolnictwa, inżynierii środowiska, geodetów i kartografów oraz ekonomistów. To samo dotyczy znacznie mniej wykwalifikowanych dozorców, pomocy kuchennych, sprzątaczek, kasjerek.

Są zawody, dla których podaż i popyt na obszarze całego województwa równoważą się. Równowaga dotyczy m.in. fryzjerów, listonoszy, lekarzy, dentystów, pielęgniarek i położnych, piekarzy, brukarzy, tapicerów, zaopatrzeniowców, monterów okien i szklarzy.

Może być również tak, że w jednych powiatach znalezienie pracy przez jednych specjalistów jest bardzo trudne, ale w innych może być deficyt takich pracowników. Np. w samym Krakowie trudno znaleźć spawaczy, ale w innych rejonach województwa nie ma z tym problemów. Z kolei w stolicy regionu jest zbyt dużo prawników i opiekunek do dzieci, a gdzie indziej wykonujący te zawody mają znacznie mniejsze kłopoty ze znalezieniem pracy.

IM JEST NAJŁATWIEJ

Największe szanse na znalezienie pracy w Krakowie mają specjaliści w dziedzinie IT, e-commerce i znający języki obce (co może zaskakiwać - przede wszystkim niemiecki). Takich osób szukają centra usług biznesowych. Po ok. 400 pracowników mają zatrudnić Sabre Polska i State Street. Stały nabór prowadzi IBM, który przyjmuje do pracy w Laboratorium Oprogramowania oraz Centrum Usług Finansowo-Księgowych. Inżynierów i specjalistów od sieci komputerowych zatrudni Akamai, informatyków i pracowników do księgowości - Amway. Przyjęcia do pracy będą też prowadzić UBS, HCI i HSBS.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski