Budownictwo i unijna perspektywa

JANUSZ MICHALCZAK
Fot. Andrzej Banaś
Fot. Andrzej Banaś
Kierunek rozwoju sektora budowlanego w najbliższych latach wyznaczy nowa perspektywa unijna. W jej ramach Polska będzie miała możliwość wykorzystania ogromnych środków na realizację nowych inwestycji, w tym m.in. 10,5 mld euro na realizację budownictwa niskoenergetycznego i pasywnego.

Fot. Andrzej Banaś

DEBATA DEWELOPERÓW. Elektroniczny rejestr wniosków o pozwolenie na budowę usprawnia wydawanie decyzji

Mówił o tym podsekretarz stanu w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej Janusz Żbik podczas konferencji deweloperskiej zorganizowanej w Zakopanem w kwietniu br. przez Stowarzyszenie Budowniczych Domów i Mieszkań.

Kodeks a ministerialne specustawy

Perspektywa otrzymania tak znaczących kwot nakłada m.in. konieczność uproszczenia procedur inwestycyjnych. - Mimo poprawy sytuacji, w ubiegłym roku awansowaliśmy w rankingu Doing Business z 63. miejsca na 55., wciąż znajdujemy się na szarym końcu jeśli chodzi o procedurę uzyskiwania pozwolenia na budowę zajmując 161. miejsce na 185 państw - stwierdził Janusz Żbik.

Poprawie sytuacji służyć ma opracowanie Kodeksu urbani-styczno-budowlanego, który jest przedmiotem prac Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Budowlanego, powołanej do życia w ub. roku. W komisji, którą kieruje prof. Zygmunt Niewia-domski, zasiada m.in. Elżbieta Koterba, zastępca prezydenta Krakowa. Prace nad dokumentem, który wymaga szczegółowych uzgodnień międzyresortowych, zostaną prawdopodobnie zakończone w grudniu 2014 roku. Obawy towarzyszące prowadzonym pracom wynikają m.in. z funkcjonowania 8 specustaw, które umożliwiają dziś realizację inwestycji o charakterze strategicznym dla państwa. Ich istnienie, jeśli nie zostaną wprowadzone do Kodeksu, może zakwestionować wewnętrzną logikę nowego prawa. - Równolegle podejmujemy działania, które znacząco mają usprawnić procedury administracyjne - mówił Janusz Żbik. - Jednym z takich nowych rozwiązań jest elektroniczny rejestr wniosków o pozwolenie na budowę prowadzony przez starostwa. Zasadniczą korzyść stanowi szybszy dostęp do gromadzonych danych w systemie, a także usprawnienie działań kontrolnych podejmowanych przez organy wyższego stopnia (wojewodów i starostów), które dotyczą zachowywania przez organy szczebla powiatowego terminu 65 dni na wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę.

Szansą budownictwo czynszowe?

Ministerialne zapowiedzi przyjmowane są pozytywnie w środowiskach, które zajmują się realizacją dużych przedsięwzięć budowlanych. - Dla mnie jedynie niepokojący jest brak w Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Budowlanego przedstawicieli środowiska inwestorskiego - mówił Jacek Bielecki, dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich. - Nie wyobrażam sobie, aby bez ich udziału mogło powstać prawo, które spełni oczekiwania osób i podmiotów, które angażują własne środki.

Podczas konferencji w Zakopanem mowa była również o finansowaniu przedsięwzięć deweloperskich. Bolesław Meluch, przedstawiciel Związku Banków Polskich, zwracał uwagę na konieczność tworzenia instrumentów sprzyjających realizacji budownictwa czynszowego. W sytuacji, gdy na mieszkania własnościowe stać w Polsce coraz mniej osób, rozwój budownictwa czynszowego stanowi alternatywę atrakcyjną także dla deweloperów. - Mieszkalnictwo nie jest przedmiotem regulacji unijnych - podkreślał.
- Jednocześnie, ten element szeroko rozumianej polityki społecznej wymaga interwencji państwa. Według danych Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, 60 proc. rodzin nie spełnia kryterium zdolności kredytowej, a więc ma ograniczone możliwości zaspokajania swoich potrzeb mieszkaniowych i rozwojowych. Od roku 2010 brak jest programu wspierającego budownictwo czynszowe. Zwiększenie oferty mieszkań czynszowych, realizowanych w formie partnerstwa publiczno-prywatnego, mogłoby przełożyć się na obniżenie kosztów budowy, a tym samym kosztów najmu, co bezpośrednio przekłada się na dostępność tego segmentu mieszkaniowego dla większej liczby rodzin.

janusz.michalczak@dziennik.krakow.pl

Galerie handlowe otwarte od 1 lutego?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie