Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budownictwo społeczne zdefiniowane

Redakcja
Czy istnieje szansa, by obecny parlament zdążył podjąć stosowne ustawy dotyczące wysokości VAT? Jak poinformował nas Artur Wieliczko z gabinetu ministra budownictwa, jest na to cień nadziei. Jeśli nie uda się uregulować tych kwestii ustawą, to, o czym mówił wielokrotnie minister Mirosław Barszcz, można będzie wprowadzić je rozporządzeniem ministra finansów.

Przed kilkoma tygodniami rząd przyjął projekt tzw. definicji budownictwa społecznego

- Definicja budownictwa społecznego jest bardzo obszerna - stwierdza Artur Wieliczko. Z najpełniejszą jej wersją można zapoznać się na stronach internetowych Ministerstwa Budownictwa. Resorty budownictwa i finansów opublikowały uzgodnione stanowisko 27 marca 2007 roku. Ustawa została przekazana do Sejmu 4 lipca 2007 roku w formie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym.
Sprecyzowanie pojęcia budownictwo społeczne ma niezwykle istotne znaczenie dla gospodarki, ściślej kosztów inwestycji. Podział obiektów i zaszeregowanie do pewnych grup ma zapobiec ujednoliceniu stawki podatku VAT na mieszkania i domy od 2008 r.
Projekt zakłada, że od przyszłego roku 7-proc. stawką VAT będą objęte mieszkania do 120 mkw. powierzchni użytkowej i domy do 220 mkw. Za każdy metr ponad ten metraż budynku VAT wyniesie 22 proc. Wyjątkiem są domy letniskowe - tu nie liczy się metrów. Właściciele daczy zapłacą (jeśli ustawa wejdzie w życie) stawkę 22% VAT.
Zmiany jak zwykle wzniecają dyskusję na temat pewnych standardów bytowych i komfortu życia. - Można dywagować - mówi Wojciech Daniel, szef Tarnowskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, czy mieszkanie o pow. 120 metrów kwadratowych to apartament, czy wygodne lokum dla rodziny. Można się zastanawiać, czy dom o powierzchni 220 metrów kw. jest rezydencją, czy też obszernym lokum, spełniającym rozszerzone funkcje mieszkalne. Apartament czy rezydencja to typ budownictwa, które powinno podlegać ochronie czy nie? W naszych realiach najlepiej aktualnie sprzedaje się mieszkania o pow. od 40 do 60 m kw., a na rynku pierwotnym i wtórnym najczęściej pojawiają się w ofercie domy o pow. 160 m kw".
Oznacza to, że kieszeń Kowalskiego, a także jego możliwości kredytowe przesądzają o tym, jaka powierzchnia jest mu niezbędna do życia. Dla Kowalskiego będzie to 40 m kw., dla Nowaka 160 m kw. Czy obydwaj powinni podlegać ochronie państwa? - Rozwinięcie dyskusji oznacza wejście w sferę filozoficzną na temat równości społecznej, a na tym budowano doktryny - dodaje Wojciech Daniel. Fakt pozostaje faktem, większość Polaków zmierza do zapewnienia sobie normalnego życia, budowy wygodnego lokum. Posiadanie domu nie jest przywilejem kasty społecznej, lecz potrzebą i dążeniem przeciętnej rodziny, ale inwestor prywatny, który decyduje się na budowę pałacu, powinien płacić wyższą stawkę VAT.
Z dyskusji na temat wysokości podatku VAT nie zostali wyłączeni mieszkańcy bloków, którzy nawet nie marzą o przeprowadzce na przykład z osiedla zbudowanego w technologii wielkiej płyty do nowocześniejszych bloków. Dla nich poprawa standardu życia oznacza wymianę okien i drzwi wejściowych z klatki schodowej.
Dla tej grupy ważna jest wiadomość, że preferencją podatkową będą też objęte: wymiana okien i drzwi wejściowych w budynkach i mieszkaniach spełniających powyższą normę metrażową, remonty części wspólnych budynków wielorodzinnych (np. dachu), remonty domów jednorodzinnych, ale tylko te wymienione w załączniku do ustawy (m.in. remonty przyłączy, elementów konstrukcyjnych). Ci, którzy planują drobne remonty lub zamierzają budować domy tzw. systemem gospodarczym, będą mogli nadal korzystać z ustawy, dzięki której fiskus oddaje - w granicach ustawowego limitu - różnicę między stawką 22 i 7 proc. za większość materiałów budowlanych.
Obniżenie stawki w jakimkolwiek przypadku jest niezwykle ważne dla większości Polaków. Brakuje mieszkań. Państwo powinno przychylniej spojrzeć na rodaków, którzy podejmują wysiłek poprawienia sobie warunków życia; pracując, zapożyczając się w banku, podejmują decyzję o budowie własnego dachu nad głową, kupnie wygodniejszego mieszkania, by spłacać raty, czasem nawet do późnej starości.
Krzysztofa Bik-Jurkow

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski