Budują pomnik sprawcy rzezi Humania

Redakcja
W obwodzie czerkaskim na Ukrainie zostanie wkrótce odsłonięty pomnik Iwana Gonty, jednego z przywódców powstania hajdamaków w 1768 r., odpowiedzialnego za rzeź Humania.

Portret Iwana Gonty

Budowę zainicjował mer miasta Chrystyniwka Mykoła Nakonieczny. Pomnik powstanie przy wjeździe do rejonu chrystyniwskiego w obwodzie czerkaskim, między wsiami Rozciszki i Oradiwka, które kiedyś należały do Gonty.
Jak informuje "Ukraina Mołoda" postawiono już fundament przyszłego pomnika. "Na postumencie Iwan Gonta będzie stał z szablą w ręku. Monument będzie wysoki na dziesięć metrów. Zostanie zbudowany na koszt sponsorów w Połtawie" - powiedział gazecie Ołeksander Kuczerenko, zastępca mera Chrystyniwki.
Odsłonięcie pomnika zaplanowano na 14 października - prawosławne święto Pokrowy (Szaty) Najświętszej Marii Panny.
Iwan Gonta był, obok Maksyma Żeleźniaka, przywódcą (inspirowanego przez carat) buntu hajdamaków (koliszczyzny), w czasie konfederacji barskiej latem 1768 roku.
Hajdamacy, wywodzący się z kozaków zaporoskich, zubożałych mieszczan i zbiegłego chłopstwa, napadali na polskie miasta i dwory, dokonując masowych mordów Polaków, Żydów, a także księży rzymskokatolickich i unickich. W zdobytym w czerwcu 1768 Humaniu wymordowali 20.000 osób, w tym wiele kobiet i dzieci - wydarzenie to przeszło do historii jako rzeź humańska.
Łącznie na Kresach zginęło wtedy ok. 100 000 ludzi.
Po początkowych sukcesach koliszczyzna została stłumiona przez wojska rosyjskie i polskie. Pojmany przez Rosjan Gonta został wydany Polakom i w okrutny sposób stracony (obdarty ze skóry i poćwiartowany).
tr/Kresy.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie