Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budujemy dom (2)

ET
Księga wieczysta jest jawna i dostępna dla wszystkich. Znajdziemy ją w wydziale wieczysto-księgowym sądu rejonowego. Księga wieczysta składa się z czterech działów. W pierwszej znajdziemy opis nieruchomości. Dowiemy się z niego czy chodzi o dom, czy mieszkanie lub działkę, a dalej - gdzie nieruchomość jest zlokalizowana: a więc dokładny adres, wraz z nazwą dzielnicy i gminy (w przypadku mieszkania dodatkowa informacja o piętrze, na którym się ono znajduje) i na koniec powierzchnia, jaką zajmuje.

Czytamy w księdze wieczystej

Dział drugi to informacje o właścicielu nieruchomości, jego imię i nazwisko wraz z imionami rodziców. Dział trzeci zawiera wpisy o ewentualnych ograniczeniach w dysponowaniu nieruchomością. Może to być, np. nakaz sprzedaży wydany przez sąd, ale również informacje odnośnie prawa pierwokupu, jeśli właściciel umieścił w księdze wieczystej taki zapis.
Z czwartego i ostatniego działu dowiadujemy się, czy hipoteka nieruchomości jest obciążona. Na koniec jeszcze jedna ważna informacja: na pierwszych stronach każdego działu możesz natrafić na tzw. wzmianki. Są to sekwencje cyfr oznaczających numer wniosku w sprawie nieruchomości, który wpłynął do sądu i czeka na rozpatrzenie. Pamiętajmy o tym. Spiszmy numer i zapytajmy w sądzie, czego sprawa dotyczy.

Pozwolenie na budowę

Kiedy uda się nam pokonać etap biurokracji związany z uzyskaniem wypisu i wyrysu z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego musimy przygotować się na kolejny, nie mniej skomplikowany i czasochłonny - uzyskanie pozwolenia na budowę. W tym miejscu uwaga: o pozwolenie staramy się wtedy, gdy zamierzamy zbudować sobie dom jednorodzinny. Nie jest ono potrzebne, jeśli planujemy postawić na działce mniejszy obiekt, np. budynek gospodarczy, altanę, albo też, gdy chcemy urządzić oczko wodne lub basen, ale o powierzchni nie większej niż 30 m kw.

Kiedy zezwolenie, a kiedy zgłoszenie?

Jedne budowle wymagają uzyskania zezwolenia, a inne wystarczy tylko zgłosić w urzędzie. Na co trzeba mieć pozwolenie?
na dobudowę: lokalu mieszkalnego, garażu lub innych pomieszczeń użytkowych, schodów zewnętrznych, balkonu (bez względu na powierzchnię), komina; nadbudowę piętra; przebudowę obiektu, która obejmuje wyburzenie ścian konstrukcyjnych; remont obiektów wpisanych do rejestru zabytków; rozbiórkę obiektu wyższego niż 8 m; wykonanie, powiększenie otworu okiennego lub drzwiowego w ścianie; przebudowę dachu, po której ma nastąpić zmiana jego kształtu; docieplenie budynku o wysokości ponad 12 m; budowę sauny obok budynku lub w budynku, jeśli wymaga przebudowy instalacji wewnętrznych; dobudowę tarasu, ganku werandy.

Zgłoszenie wystarczy natomiast na:

budowę: wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, wiat i altan oraz przydomowych oranżerii o pow. zabudowy do 25 m kw., przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 mkw. pow. działki; indywidualnych przydomowych oczyszczalni ścieków o wydajności do 7,50 m sześc. na dobę; zbiornikowych instalacji gazowych w budownictwie jednorodzinnym; remont istniejących obiektów budowlanych; rozbiórka - jeśli obiekt nie jest wpisany do rejestru zabytków albo jego wysokość nie przekracza 8 m, jeżeli jego odległość od granicy działki jest nie mniejsza niż połowa wysokości; likwidację (zamurowanie) otworu okiennego; wymianę okien; remont pokrycia dachu, wymiana konstrukcji dachu; docieplenie budynku o wysokości do 12 m; otynkowanie budynku na zewnątrz, malowanie elewacji; utwardzenie powierzchni gruntu na działkach budowlanych; budowa pochylni przeznaczonej dla osób niepełnosprawnych; przebudowę sieci elektroenergetycznych, wodociągowych, kanalizacyjnych, gazowych, cieplnych i telekomunikacyjnych; instalowanie krat na obiektach budowlanych wielorodzinnych; instalowanie tablic i urządzeń reklamowych, z wyjątkiem sytuowanych na budynkach wpisanych do rejestru zabytków oraz z wyjątkiem reklam świetlnych i podświetlanych usytuowanych poza obszarem zabudowanym w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym; remont instalacji c.o. z wymianą grzejników (sama wymiana grzejników bez zgłoszenia); wykonanie przyłącza (np. gazowego), chyba że inwestor zawarł indywidualną umowę z przedsiębiorstwem przesyłowym (ET)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski