Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budujemy dom energooszczędny

Janusz Michalczak
Dom energooszczędny w standardzie NF40
Dom energooszczędny w standardzie NF40 Wizualizacja projektoskop.pl
Dopłaty do kredytów. Dzięki nowym przepisom możliwe stało się łagodniejsze podejście do warunków technicznych

Rządowy program dopłat do budowy domów energooszczędnych cieszy się dużą popularnością. Teraz jest on jeszcze bardziej dostępny.

Dwa standardy

Ponad dwa lata funkcjonowania programu i upowszechnienia się standardów NF15 i NF40 pozwoliły na wprowadzenie łagodniejszego podejścia do warunków technicznych, koniecznych do spełnienia w ramach ubiegania się o dofinansowanie. Dodajmy, że NF15 to domy pasywne o zapotrzebowaniu na energię użytkową do ogrzewania i wentylacji na poziomie 15 kWh/mkw./rok, a NF40 to z kolei domy energooszczędne na poziomie 40 kWh/mkw./rok.

Okres ten był wystarczający do wypracowania na rynku i stosowania przez projektantów takich metod projektowania energooszczędnego, by jednocześnie spełnić warunki przy weryfikacji osiągniętych standardów.

Zmiany wprowadzone w programie mają na celu przede wszystkim ułatwienie osiągnięcia standardu energetycznego budynków poprzez m.in. obniżenie poziomu wskaźników oraz wprowadzenie elastyczności ich doboru w procesie projektowania, co wpłynie na poprawę efektywności kosztowej projektów.

Oprócz zmian parametrów technicznych wprowadzono również ułatwienia proceduralne, np. wyeliminowano konieczność przedstawiania przez beneficjenta w dokumentacji: projektu budowlanego oraz świadectwa charakterystyki ener- getycznej. Ponadto wprowadzono dowolność i zarazem możliwość obniżenia kosztów weryfikacji poprzez pominięcie konieczności przeprowadzenia weryfikacji projektu budowlanego w procesie ubiegania się o dotację (beneficjent może, lecz nie musi). Wyodrębniono także część wymogów związanych z programem i przekształcono je w zalecenia.

Pytania beneficjentów

Pozostawiono konieczność wykonania weryfikacji przez deweloperów w trakcie procedury ich rejestracji na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ponadto wprowadzono zamiennie nazwę „obliczenia cieplne” zamiast „charakterystyka energetyczna”, w celu wyeliminowania wątpliwości, że obliczenia mają być wykonane przede wszystkim zgodnie z wytycznymi technicznymi.

Przypomnijmy, że wsparcie dla osób fizycznych budujących domy energooszczędne realizowane jest w postaci dopłat do kredytów bankowych.

NFOŚiGW nie ma własnych oddziałów regionalnych. Realizując program Fundusz wspiera te przedsięwzięcia z dziedziny ochrony środowiska, których ponadregionalny zasięg lub skala pomocy przekracza możliwości funduszy wojewódzkich. Dzięki współpracy z bankami może dotrzeć do większej liczby zainteresowanych w całej Polsce za pomocą tysięcy placówek bankowych.

Ponadto NFOŚiGW nie ma możliwości kadrowych do przyjmowania tysięcy wniosków, ich weryfikacji, podpisywania umów dotacyjnych, kontroli dokumentów i kontroli inwestycji. Tę rolę przejęły na siebie banki.

Program przewiduje, że dofinansowaniu nie podlegają przedsięwzięcia zrealizowane przed dniem zawarcia umowy o kredyt objęty dotacją ze środków NFOŚiGW.

Lista weryfikatorów projektów budowlanych znajduje się na stronie inernetowej Związku Banków Polskich:

www.zbp.pl/domefekt

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski