Nasza Loteria

Budynek NOT

Redakcja
W 1990 r. wspomniana nieruchomość została oddana w użytkowanie wieczyste, którego celem miało być wzniesienie na jej miejscu budynku centrum kongresowego nauki i techniki w terminie 5 lat od daty zawarcia umowy notarialnej. Ponieważ obowiązujące przepisy kodeksu cywilnego dopuszczają taką możliwość, dokonywane były kolejne rozporządzenia prawem użytkowania wieczystego wspominanego gruntu wraz z prawem własności usytuowanego na nim obiektu.

     Losy konstrukcji stalowej niedokończonego budynku NOT przy ul. Lubomirskiego od lat budzą żywe zainteresowanie krakowian. 22 marca br. na XLVI sesji Rady Miasta Krakowa radna Barbara Bubula zgłosiła interpelację dotyczącą stanu prawnego nieruchomości. Zgodnie z ustaleniami zawartymi w odpowiedzi na interpelację przedstawiamy mieszkańcom informację o sytuacji prawnej budynku.
     Ponieważ kolejni użytkownicy wieczyści nie zakończyli rozpoczętej budowy wieżowca, a tym samym nie wywiązali się z obowiązku wynikającego z notarialnej umowy użytkowania wieczystego, gmina Kraków podjęła działania zmierzające do odzyskania przedmiotowej nieruchomości. Rozpoczęły się one w momencie, gdy obiektem zainteresowali się poważni inwestorzy, dysponujący odpowiednim zapleczem finansowym. Wcześniejsze rozwiązanie umowy użytkowania wieczystego nie było zasadne z punktu widzenia interesów gminy Kraków. Zgodnie z postanowieniami umowy oraz obowiązującymi przepisami, użytkownik wieczysty miałby bowiem w takim wypadku prawo do wynagrodzenia za budynek, co w znaczny sposób obciążyłoby budżet miasta. Ponadto w przypadku wcześniejszego rozwiązania tej umowy, gmina Kraków byłaby zobowiązana do zabezpieczenia obiektu, jego konserwacji i dozorowania.
     Mając to na uwadze Zarząd Miasta Krakowa przeprowadził postępowanie administracyjne, którego wynikiem była decyzja z dnia 11 grudnia 1997 r. orzekająca o rozwiązaniu umowy użytkowania wieczystego w stosunku do wspomnianej nieruchomości.
     Użytkownik wieczysty odwołał się od niej do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie, które uchyliło zaskarżoną decyzję ZMK i umorzyło postępowanie. W uzasadnieniu podano, iż w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami sprawy dotyczące rozwiązywania umów użytkowania wieczystego przestały być indywidualnymi sprawami z zakresu administracji publicznej rozstrzyganymi w drodze decyzji administracyjnej.
     Tak więc na skutek wspomnianej zmiany przepisów sprawa rozwiązania umowy użytkowania wieczystego nieruchomości położonej przy ul. Lubomirskiego, zabudowanej stalową konstrukcją, stał się problemem o charakterze cywilnoprawnym. Dlatego też, chcąc odzyskać nieruchomość, gmina Kraków postanowiła skierować sprawę na drogę postępowania sądowego. 17 marca 1998 r. pełnomocnik gminy wystąpił do sądu powszechnego z powództwem o wydanie nieruchomości oraz z wnioskiem o zabezpieczenie tego powództwa poprzez zakaz dysponowania działką przez użytkownika wieczystego. Ze względu na szczególnie skomplikowany charakter przedmiotowej sprawy do dnia dzisiejszego postępowanie sądowe nie zostało zakończone.
     12 marca 1999 r. Sąd Okręgowy w Krakowie oddalił powołane wyżej powództwo gminy Kraków, zaś wniesiona od tego wyroku apelacja została również oddalona na mocy wyroku Sądu Apelacyjnego w Krakowie z dnia 27 listopada 1999 r. Obecnie gmina Kraków złożyła kasację od wyroku Sądu Apelacyjnego do Sądu Najwyższego w Warszawie.
     Niezależnie od toczącego się postępowania sądowego w tej sprawie, Zarząd Miasta Krakowa podjął działania zmierzające do ugodowego jej załatwienia, prowadząc pozasądowe postępowanie mediacyjne z wierzycielami użytkownika wieczystego. W 1999 r. upoważnieni przez Zarząd Miasta przedstawiciele gminy Kraków prowadzili intensywne negocjacje zarówno z wierzycielami spółki BCT sp. z o.o., jak również z potencjalnymi inwestorami zdolnymi zainwestować duży kapitał w kontynuowanie rozpoczętej budowy. Rozmowy w tej sprawie są kontynuowane, co świadczy, że gmina Kraków podejmuje wszelkie starania zmierzające do rozwiązania problemu. Trzeba jednak podkreślić, że do czasu odzyskania prawa do dysponowania przedmiotową nieruchomością, gmina Kraków nie ma możliwości decydowania o sposobie jej zagospodarowania. Należy też zaznaczyć, że Wydział Architektury, Geodezji i Budownictwa Urzędu Miasta Krakowa, realizujący zadania organu architektoniczno-budowlanego, nie posiada uprawnień pozwalających nałożyć na właściciela obiektu (bądź jego użytkownika) obowiązku podjęcia określonych prac budowlanych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym problemem w Polsce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski