Budynek w nutach hymnu narodowego

Budynek w nutach hymnu narodowego

Klaudia Stabach

Dziennik Polski 24

Dziennik Polski 24

Budynek w nutach hymnu narodowego
1/2

Przejdź do
galerii zdjęć

©fot. archiwum Polskapress

Azory. „Pogromcy Bazgrołów” mają kolejny pomysł na walkę z pseudografitti. Na zdewastowanych budynkach przy ulicy Wybickiego powstanie mural nawiązujący do Mazurka Dąbrowskiego.
Inicjatywa wzięła się od nazwy ulicy i zdaniem pomysłodawców przekona tych, którzy niszczą miejskie budynki aby już tego nie robili. - Dla fanów piłki nożnej symbole patriotyczne są z reguły bardzo ważne, więc myślę, że wizerunek autora hymnu narodowego powinien budzić w nich szacunek - mówi Waldemar Domański szef nieformalnej grupy „Pogromcy Bazgrołów”.

Mural ma powstać na zniszczonej ścianie prywatnego budynku mieszkalnego oraz na przylegających do niego garażach. - W tym momencie straż miejska ustala kim są właściciele tych garaży, po to aby uzyskać od nich zgodę na malowanie - dodaje Domański.

Szef „Pogromców Bazgrołów” chce, aby na ścianie znalazło się popiersie Józefa Wybickiego wraz z informacją kim on był oraz pięciolinia z fragmentem nut Mazurka Dąbrowskiego.

Patriotyczny mural ma również stać się symbolem miejsca, w którym się znajdzie. - Moim zdaniem ulice noszące nazwiska wybitnych Polaków powinny w jakimś stopniu nawiązywać do tych osób - komentuje Domański. - Myślę, że dzięki wizerunkowi Józefa Wybickiego wielu mieszkańców przypomni sobie kim była ta postać - dodaje Domański.

Problemem jest brak pieniędzy na wykonanie muralu, ponieważ zniszczone nieruchomości są własnością prywatną i „Pogromcy Bazgrołów” nie mają możliwości oczyszczenia ich z pieniędzy budżetu miasta. W związku z tym planują zbiórkę funduszy na ten cel. Podobna akcja, związana ze zbiórką pieniędzy, miała miejsce przed oczyszczeniem murów w okolicy Muzeum Jana Pawła II i zakończyła się sukcesem.

Koszt remontu budynków przy ul. Wybickiego oszacowano na ok. 10 tys. zł. Jeżeli uda się szybko zebrać pieniądze, to mural zostanie wykonany na Święto Niepodległości.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo