Budynki na Wesołej będą stały puste? Koncepcja za rok. Zajmie się nią nowa spółka, 1,5 mln zł na start

Piotr Ogórek
Piotr Ogórek
Zabudowania szpitalne i poszpitalne na Wesołej Adam Wojnar/Polska Press
Ogród renesansowy, plac miejski, siedziba biblioteki miejskiej czy Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Inne podmioty, w tym publiczne, mają zajmować budynki po stawkach rynkowych. Tak wstępnie wygląda przyszłość terenów Wesołej, kupionych przez miasto od Szpitala Uniwersyteckiego. Szczegółową koncepcję przygotuje nowa spółka ARM Inwestycje. Jej budżet na przyszły rok ma wynieść 1,5 mln zł. Póki koncepcja nie powstanie, przejęte budynki będą stały raczej puste.

WIDEO: Krótki wywiad

9 hektarów i 17 budynków za 283 mln zł (płatne w rocznych ratach przez 10 lat) – tyle miasto zapłaciło za nieruchomości przy ul. Kopernika i Śniadeckich. Umowę sfinalizowano w listopadzie. Całość mamy przejąć w ciągu 3-4 lat. Na tyle zaplanowano harmonogram wyprowadzki SU do nowej siedziby w Prokocimiu.

Ścieżka rowerowa nad Ogrodem Botanicznym? Ciekawe pomysły dla Wesołej, ale plan najwcześniej za 1,5 roku

Planu jednak na to, co na Wesołej będzie, miasto wciąż nie ma. Do końca przyszłego roku powinien być uchwalony plan miejscowy "Wesoła – rejon ulicy Kopernika", który obejmuje obszar między ulicami Lubicz, Blich, Grzegórzecką i Powstania Warszawskiego. W tym samym czasie mają się toczyć prace nad koncepcją zagospodarowania obszaru zakupionego przez miasto. Oba dokumenty określą, co tam się znajdzie.

Nowa spółka, 1,5 mln zł na start

Za ten drugi dokument odpowiada nowa spółka miejska – Agencja Rozwoju Miasta Inwestycje. To spółka córka ARM (operatora m.in. Tauron Areny Kraków), która w poniedziałek została skomunalizowana – ARM w akcie darowizny przekazało ją miastu. Wkrótce zmieni nazwę na Agencja Rozwoju Miasta Krakowa. W projekcie przyszłorocznego budżetu zapisano jej 1,5 mln zł. Na jej czele stoi Jan Pamuła, były prezes Kraków Airport, związany z Platformą Obywatelską.

- Celem głównym spółki będzie realizacja zadań ze strategii rozwoju miasta Krakowa. Określa ona trzy podstawowe strategiczne miejsca. Jedno z nich to Nowa Huta. Za ten obszar odpowiada spółka Kraków Nowa Huta Przyszłości. Dwoma pozostałymi obszarami - Nowe Miasto (Płaszów i Rybitwy) oraz Airport City (obszar wokół portu lotniczego), wraz z obszarem Wesołej, zajmie się ARMI – mówi Jerzy Muzyk, wiceprezydent Krakowa.

Jeśli chodzi o Wesołą, to spółka ma przedstawić koncepcję zagospodarowania terenu. - To nie będzie dokument wiążący czy przesądzający o tym, czy dana funkcja będzie realizowana w konkretnym budynku – zaznacza Jerzy Muzyk. Jak dodaje, koncepcja jest już wstępnie opracowana.

Jaka przyszłość Wesołej?

Władze miasta cały czas ogólnie mówią, jaka przyszłość czeka Wesołą. Z jednej strony określa to powstający plan miejscowy. Jego projekt, na terenach kupionych przez miasto, zakłada obszary zieleni parkowej (w tym ogród renesansowy), nowy plac miejski, a w budynkach usługi. Usługi to jednak pojęcie szerokie. Ich charakter określi koncepcja szykowana przez ARMI.

Z drugiej strony Jerzy Muzyk podkreśla, że to władze miasta ostatecznie będą decydować o losie budynków. Dopytywany o konkrety, tych na razie nie wskazuje. - Zwracały się do nas uczelnie z pytaniem o miejsce dla niektórych wydziałów. Być może przeniesie się tam wydział kultury urzędu miasta. Zapytania wysyłał Instytut Ekspertyz Sądowych im. Sehna oraz różne fundacje medyczne – mówi Jerzy Muzyk. Miasto mówi ogólnikowo, że budynki mają pełnić przede wszystkim funkcje publiczne o charakterze artystyczno-kulturalnym.

Nikt na razie nie może liczyć na szybką odpowiedź. Choć z drugiej strony wiceprezydent mówi tak: - Chcemy znaleźć najemców jak najszybciej, bo trzeba się przygotować na skomplikowane prace remontowe i adaptacyjne.

Budynki puste przez rok?

Żeby jednak cokolwiek zrobić na Wesołej, miasto musi fizycznie przejąć nieruchomości. Szpital Uniwersytecki zwolnił do tej pory siedzibę tzw. "białej chirurgii" przy ul. Kopernika 40, budynek przy Kopernika 15 oraz szpital zakaźny przy Śniadeckich.

- W najbliższym czasie ma być zwolniony również budynek, w którym znajduje się klinika urologii przy Grzegórzeckiej 18 oraz budynek tzw. "czerwonej chirurgii" przy ul. Kopernika 21 – zaznaczył Jerzy Muzyk. Te budynki miasto przejmie w pierwszym kwartale 2020 r. Wkrótce miasto ma przejąć także teren, który obecnie pełni funkcję parkingu przy ulicy Śniadeckich. Trafiłby on do Zarządu Zieleni Miejskiej.

- Na ten moment nie mogę powiedzieć, czy od razu ktoś zajmie te budynki, bo to typowe obiekty szpitalne – mówi Muzyk. - Nie chcemy jednak, żeby przejmowane obiekty były zamknięte do czasu wymyślenia stosownej koncepcji – dodaje. Jednak koncepcja i plan miejscowy mają powstać do roku czasu.

Koszty, część budynków do wyburzenia

Władze miasta nie wykluczają wyburzenia części obiektów. - Są budynki kwalifikujące się do wyburzenia, np. budynki magazynowe. Ponoszenie nakładów remontowych może być tam według mnie nieuzasadnione – uważa Jerzy Muzyk.

283 mln zł za Wesołą to zapewne dopiero początek wydawania publicznych pieniędzy. Miasto na pewno będzie musiało ponieść koszty związane chociażby z urządzeniem terenów zielonych i placu miejskiego. Co z budynkami?

- Założenie jest takie, że miasto wykłada pieniądze tylko na funkcje klasycznie miejskie – czyli np. na siedzibę jakiejś jednostki miejskiej. W takiej sytuacji będziemy się starać o dofinansowanie zewnętrzne. Już prowadzimy rozmowy i rozeznanie na temat programów, z których możemy skorzystać – podkreśla wiceprezydent.

Czytaj także

Wideo

Materiał oryginalny: Budynki na Wesołej będą stały puste? Koncepcja za rok. Zajmie się nią nowa spółka, 1,5 mln zł na start - Gazeta Krakowska

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 15

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

k
kkk
14 grudnia, 12:25, hhwwa:

Miasto stoi w korkach, nie ma pieniędzy nawet na studium wykonalności metra, a na stare, niefunkcjonalne i zbędne miastu nory wydaje się prawie 300 mln, a kolejne pół miliarda pójdzie zapewne na ich remont. Ktoś tu chyba powinien odwiedzić Kobierzyn

Dokładnie

s
samo
14 grudnia, 12:23, wwaa:

Te stare, spróchniałe, zagrzybione nory, wypełnione bakteriami i wirusami od fundamentów po sam dach to będzie drugi stadion Wisły - morze niekończących się wydatków z kasy miasta na rzecz działalności miastu zbędnej. Treny te należało włączyć pod ścisłą opiekę konserwatorska i sprzedać prywatnym inwestorom na cele hotelarskie, mieszkaniowe, itp.

Sama prawda - nic tylko się podpisać

h
hhwwa

Miasto stoi w korkach, nie ma pieniędzy nawet na studium wykonalności metra, a na stare, niefunkcjonalne i zbędne miastu nory wydaje się prawie 300 mln, a kolejne pół miliarda pójdzie zapewne na ich remont. Ktoś tu chyba powinien odwiedzić Kobierzyn

w
wwaa

Te stare, spróchniałe, zagrzybione nory, wypełnione bakteriami i wirusami od fundamentów po sam dach to będzie drugi stadion Wisły - morze niekończących się wydatków z kasy miasta na rzecz działalności miastu zbędnej. Treny te należało włączyć pod ścisłą opiekę konserwatorska i sprzedać prywatnym inwestorom na cele hotelarskie, mieszkaniowe, itp.

G
Gość

To będzie miejska studnia bez dna z powodu kosztów remontów i adaptacji. Czas realizacji nieodgadniony, projekty, uzgodnienia będą trwały i trwały.

G
Gość

To piękny teren i zabytkowe gmachy. Piękny zakątek Krakowa choć naznaczony cierpieniem tysięcy ludzi. Oby deweloperka nie zrobiła tam smutnego zagęszczonego osiedla i oby pozostał tam XIX wieczny klimat, zieleń i zabytki.

m
mich

Sprawa nadaje się do prokuratury. Jak można wydać 283 mln PLN za grunt z budynkami częściowo pod ochroną konserwatorską z pomysłem aby w części zrobić tam Park. 9 ha za 283 mln PLN wychodzi 3 144 PLN za 1 m2 ziemi. Jak by był to grunt pod zabudowę to ok, jak jest to grunt pod park i zbudynkami nie do zburzenia to jest to przepłacone Prezydent razem z Muzykami itd powinni zostać odwołani za niegospodarność.

m
mcgh
11 grudnia, 07:13, smky:

Można wiedzić po jakiego h..........za publiczne pieniądze kupiono ten teren i stare budynki ?

Jak to po co gmina kupiła cały ogromny kompleks ?

Będą teraz wynajmować szpitalne sale pewnej prywatnej uczelni ,która u[wulgaryzm]mia kierunek medycyna ,ale nie ma gdzie w praktyce uczyć tych studentów..Po co uczelnia ma sama budować ,gdy urząd za pieniądze podatników wybuduje wyremotuje i ........wynajmie prywatnej uczelni.

Ten wałek mają już przećwiczony , bo już uprzedni pod pretekstem budowy stadionu miejskiego ,pomimo ,że gmina nie ma swojej drużyny ,wybudowano za pieniądze podatników ,w rzeczywstości stadion dla.....prywatnej drużyny piłkarskiej.Wydano prawie miliard nie mając żadnych gwarancji nadochody z wynajmu i teraz dokłda się do tego stadionu z pieniędzy podatników i tak będzie bez końca.

I nikt nie poszedł siedzieć za tak kolosalną niegospodarność publicznych środków.

G
Gość

W budynkach usługi - służba zdrowia. Szpital przeniesiono, ale może by w centrum miasta pozostawić przychodnie pod patronatem Szpitala Uniwersyteckiego.

O
Olo

I cyk. Kolejna spółka. Bo gdzieś musimy powstawać swoich...

a
aka

ABSURD ! ....znowu lobby ogrodnicze wciska nam tutaj ogrody renesansowe, drogie w budowie i utrzymaniu...… bez pożytku dla Krakowian

g
grzeg

Jednym słowem nie mają pojęcia, co dalej. Śmiać się, płakać?

t
trek
11 grudnia, 7:13, smky:

Można wiedzić po jakiego h..........za publiczne pieniądze kupiono ten teren i stare budynki ?

Spokojnie,po roku,jak już temat ucichnie i emocje opadną , do działania przystąpią deweloperzy.Mam takie dziwne przeczucie ,ciekawe,czy się sprawdzi ?

s
smky

Można wiedzić po jakiego h..........za publiczne pieniądze kupiono ten teren i stare budynki ?

G
Gość

ARM zlikwidować, gdyż Kraków nie może bez końca rosnąć (jak niektórzy mówią - rozwijać się), gdyż jest przerośnięty. Co do wyburzenia, to na pewno powinien być zrównany z ziemią budynek po oddziale zakaźnym - ze względów sanitarnych.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3