Budżet "historyczny" i bez podnoszenia podatków

Redakcja
Głosowanie nad budżetem Fot. Anna Szopińska
Głosowanie nad budżetem Fot. Anna Szopińska
W tym roku po raz pierwszy w historii Nowego Targu wydatki inwestycyjne w budżecie (64 miliony zł) będą prawie na tym samym poziomie, co wydatki bieżące (68 milionów). Intensywne inwestowanie wiąże się jednak z potrzebą zaciągnięcia pożyczek. Kredyty pokryją tegoroczny 24 milionowy deficyt.

Głosowanie nad budżetem Fot. Anna Szopińska

NOWY TARG. Duże inwestycje już praktycznie "zagospodarowały" budżet na najbliższe kilka lat

Ponieważ kształt budżetu wykuwał się w gorących nieraz sporach na posiedzeniach komisji Rady - dyskusji przed głosowaniem już nie było. Natomiast na komisjach problem polegał na tym, że każdy radny postulujący zwiększenie środków na dany cel czy wprowadzenia do budżetu nowych zadań - musiałby najpierw wskazać, skąd wziąć na to pieniądze, czyli komu zabrać... A duże inwestycje już praktycznie "zagospodarowały" budżet na najbliższe kilka lat.

Za przyjęciem tegorocznego planu dochodów i wydatków zgodnie z przedstawionym projektem głosowało osiemnastu radnych, a trzech - Gabriel Samolej, Janusz Tarnowski i Grzegorz Watycha - wstrzymało się od głosu.

W imieniu koalicyjnych klubów radny Lesław Mikołajski komplementował budżet jako "szalenie ambitny" i taki, który na pewno zmieni wygląd miasta. Zwracał jednak uwagę, że tak duży udział wydatków majątkowych nie byłby możliwy bez unijnych pieniędzy, co jest efektem zabiegania o nie w poprzednich latach.

- Mimo że tak ambitny, ten budżet jest także bardzo bezpieczny - mówił. - Nasze finanse nie wpadają w pułapkę długów, które w najbliższych latach grożą wielu samorządom. Dopiero w 2015 roku wskaźnik zadłużenia wyniósłby 58 procent, ale od roku 2014 dług publiczny będzie naliczany według nowych zasad.

- Budżet jest rekordowy i trudny, ale możliwy do realizacji - zapewniał burmistrz Marek Fryźlewicz. - Co więcej - będzie realizowany bez podnoszenia podatków. Jest to budżet ogromnych wyzwań, ale i wielkiej szansy, choć w wielu ważnych dziedzinach środki, niestety, nie będą adekwatne do potrzeb. Nowy Targ nie jest jednak ani samotną wyspą, ani oazą dobrobytu. Musimy działać w warunkach kryzysu finansów publicznych.

Tegoroczne wydatki sięgną 133 mln zł, a prawie połowa tej kwoty, bo 65 mln zł, jest przeznaczona na zadania inwestycyjne. Największe z nich to: modernizacja gospodarki wodno-ściekowej, rewitalizacja Rynku i parku, modernizacja komunikacji miejskiej, budowa pełnowymiarowej hali sportowej na Niwie. Wszystko z zastrzykiem pomocowych pieniędzy.

Najważniejsze pozycje budżetowe przedstawiają się następująco: 26,8 mln zł na transport i łączność (ponad 20 procent całego budżetu), 5,2 mln na gospodarkę mieszkaniową (prawie 4 procent)), ponad 9,1 mln na administrację publiczną (bez mała 7 procent), 1,1 mln na bezpieczeństwo (1 procent), 32 mln na oświatę (24 procent), 13 mln na pomoc społeczną (9,6 procenta), prawie 25 mln na gospodarkę komunalną (18,7 procenta) 2,2 mln na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego (1,7 procenta), a 11,2 mln zł, czyli ok. 8,5 procenta na kulturę fizyczną i sport. Tę ostatnią pozycję trzeba uznać za wskaźnik wysoki, zważywszy, że budżet państwa przeznacza na sport tylko 1 procent.

Burmistrz zapowiedział jednocześnie przygotowanie i zaproponowanie radzie specjalnego programu dla rodzin wielodzietnych.

Anna Szopińska

anna.szopinska@dziennik.krakow.pl

Rachunki za prąd idą w górę

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie