Budżet Niepołomic 2020. Prawie 100 mln zł na inwestycje

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Budowa w Podłężu autostradowego Węzła Niepołomice powinna zakończyć się w czerwcu 2020 roku. Tegoroczne wydatki na ogromną inwestycję wyniosą 13 mln zł
Budowa w Podłężu autostradowego Węzła Niepołomice powinna zakończyć się w czerwcu 2020 roku. Tegoroczne wydatki na ogromną inwestycję wyniosą 13 mln zł UMiG
Tegoroczne wydatki majątkowe gminy Niepołomice będą rekordowe. Zaplanowano wiele ogromnych i dużych inwestycji, ale na razie nie ma pieniędzy m.in. na remonty gminnych dróg oraz budowę chodników.

FLESZ - Ceny idą w górę. Co zdrożeje w 2020 roku?

Niepołomicka Rada Miejska zatwierdziła nowy plan finansowy jednogłośnie. Zwracano jednak uwagę, że w budżecie na 2020 rok brakuje funduszy na prace drogowe, które można określić jako bieżące.

- Tegoroczne wydatki są determinowane dużymi inwestycjami, głównie drogowymi, ale powinny być także pieniądze na bieżące remonty dróg. Komisja zaopiniowała projekt budżetu pozytywnie, ale rekomenduje by w pierwszym kwartale 2020 roku przeznaczyć wolne środki na odnowę dróg oraz zmniejszenie wysokości planowanej emisji obligacji – mówiła podczas ostatniej sesji Karolina Marzec, przewodnicząca komisji budżetowej Rady Miejskiej.

- Skala wydatków będzie największa w historii gminy. Na same duże inwestycje drogowe wydamy 69 mln zł. Jeśli jednak pojawią się dodatkowe środki i oszczędności trzeba przeznaczyć je na: zabezpieczenie przeciwpowodziowe, modernizację dróg, budowę chodników oraz opracowanie dokumentacji dla inwestycji - wyliczał z kolei Adam Suślik, szef komisji gospodarki RM.

Główne kwoty wpisane do nowego niepołomickiego budżetu to 248,4 mln zł po stronie dochodów i 262,7 mln zł w wydatkach. Deficyt budżetowy (prawie 14,3 mln zł) ma być pokryty z emisji obligacji.

Budżet 2020 przedstawiła podczas sesji skarbnik gminy Beata Kolasa. Jak powiedziała, dokument ten został przygotowany w całości przez burmistrza Romana Ptaka i żadne zmiany do tego projektu nie były wprowadzane.

- Na wydatki majątkowe zapisano 95,2 mln zł. To pieniądze na: dokończenie budowy zjazdu z autostrady (Węzła Niepołomice, 13 mln zł), budowę obwodnicy Podłęża (35 mln zł), rozbudowę Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego i budowę park&ridów (po 13 mln zł), stworzenie parku „Niepołomickie Błonia” (ponad 5 mln zł), dokończenie budowy centrum sportu w Staniątkach (4,9 mln zł) – podała Beata Kolasa.

W tym roku będą także fundusze: na dokończenie rozbudowy szkoły podstawowej w Zakrzowie (2,5 mln zł), projekty ekologiczne (m.in. na unijny montaż fotowoltaiki na domach, prawie 5 mln zł), budowę oświetlenia ulicznego (100 tys. zł).

Gros budżetu – 67 mln zł - pochłoną wydatki na edukację. Do subwencji oświatowej w wysokości 34,2 mln zł gmina musi tym razem dołożyć z własnej puli aż 27 mln zł.

Na funkcjonowanie domów kultury, biblioteki i muzeów zabezpieczono w sumie 6,6 mln zł (globalnie kwota ta jest o ok. 200 tys. zł wyższa niż w 2019 roku, ale np. Bibliotece Publicznej obcięto budżet o 50 tys. zł), natomiast na organizację wydarzeń kulturalnych i innych tego typu spotkań – 700 tys. zł (o 100 tys. zł mniej niż w 2019 roku).

Wideo

Komentarze 8

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
8 stycznia, 19:08, Podatnik:

Ciekawe czy po zmianie w wodociągach zwykli ludzie cokolwiek tam załatwią, bo do tej pory jedynie znajomi królika i deweloperzy.

Zależy czy Pan Jagla będzie miał dobry humor.

P
Podatnik

Ciekawe czy po zmianie w wodociągach zwykli ludzie cokolwiek tam załatwią, bo do tej pory jedynie znajomi królika i deweloperzy.

C
Co ta matoł
7 stycznia, 22:51, Kazio:

Oczywiście, ślepi wyborcy peo tęsknią za swoim kawiorowym panem i żoną kasztelanką. Szfindle na wierzch!

8 stycznia, 6:22, Gość:

morda rdziecki pachołku kaczora! wrak już odzyskany ? czy wystarczy władza uzyskana na historii o śmierci brata? tylko hiena tak robi kariere ale dla ciebie to idol zomowcu

Zdejmij onuce ukraińcu i nie chajzeruj

E
ELIK

TKM jak powiedział klasyk (Kaczyński, Kuchciński?) Walą mnie układy w Niepołomicach; teraz będą nowe, tylko teraz słomę trzeba będzie długo po nich zamiatać

T
Tomasz

Drogowcy/budowlańcy wrócili po przerwie świątecznej do budowy tego zjazdu (obecnie pogoda pozwala dalej budować)?

K
Kazio

Oczywiście, ślepi wyborcy peo tęsknią za swoim kawiorowym panem i żoną kasztelanką. Szfindle na wierzch!

G
Gość
7 stycznia, 19:21, Radny:

Jak tam burmistrz z zarzutami? Szuka juz nowej pracy? Może w strefie na produkcji?

Stan umysłu "Radnego"taki ,że szkoda komentować.

R
Radny

Jak tam burmistrz z zarzutami? Szuka juz nowej pracy? Może w strefie na produkcji?

Dodaj ogłoszenie