Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budżet obywatelski: ich głos też jest ważny [WIDEO]

Marzena Rogozik
Pensjonariusze Domu Pomocy Społecznej z os. Sportowego, tuż przed głosowaniem, jeszcze raz uważnie zapoznawali się z projektami
Pensjonariusze Domu Pomocy Społecznej z os. Sportowego, tuż przed głosowaniem, jeszcze raz uważnie zapoznawali się z projektami Fot. Andrzej Banaś
O tym się mówi. Pensjonariusze dwóch Domów Pomocy Społecznej z Nowej Huty chcą mieć wpływ na to, co dzieje się w mieście. Świadomie głosują na projekty zgłoszone przez krakowian.

Zainteresowanie wśród mieszkańców nowohuckich Domów Pomocy Społecznej budżetem obywatelskim jest ogromne. Większość z nich z tą ideą w tym roku spotkała się po raz pierwszy, ale pomysł bardzo przypadł im do gustu.

- Jestem osobą słabowidzącą, a chodniki w okolicy są w okropnym stanie - mówi pani Stanisława Sroka, mieszkanka DPS na os. Sportowym. - Dzięki budżetowi może uda się naprawić deptaki na naszym osiedlu, nie tylko dla nas, starszych, ale i dla dzieci, by bezpiecznie mogły chodzić do szkoły - dodaje.

Autor: Marzena Rogozik

Z kolei Alfred Kura ma już ponad 70 lat i stawia na aktywny wypoczynek. Lubi ćwiczyć, dlatego głosuje na siłownie na świeżym powietrzu. - Nie ma zbyt wiele takich urządzeń w okolicy, z których może skorzystać każdy mieszkaniec, a ja z chęcią bym poćwiczył nad Zalewem Nowohuckim - mówi.

Wielu mieszkańców Domu Pomocy Społecznej na os. Sportowym do głosowania przygotowało się jak do ważnego sprawdzianu. Zrobili notatki, zapisali numery projektów, a nawet argumenty. Taka ogromna wiedza o tegorocznych projektach to zasługa pracowników DPS.

Na początku seniorom trzeba było wyjaśnić czym w ogóle jest budżet obywatelski, dlaczego warto oddać swój głos i co ten głos może zmienić. Niektórzy podopieczni dostali materiały z projektami ogólnomiejskimi oraz dzielnicowymi i mogli się z nimi wcześniej zapoznać. Na spotkaniu projekty zostały głośno odczytane, a potem podopieczni dyskutowali i dopytywali o szczegóły.

Przedwczoraj zagłosowała ponad połowa podopiecznych DPS na os. Sportowym, czyli około 25 osób oraz kilkunastu mieszkańców z os. Szkolnego.

- Najwięcej osób głosowało na to, co dla nich najbliższe i z czego korzystają najczęściej, czyli na wszystkie inicjatywy dotyczące Zalewu Nowohuckiego - mówi Karolina Stępień, technik fizjoterapii, która pomagała mieszkańcom przejść przez internetową procedurę. Krzysztof Poniedziałek, który wraz z innymi podopiecznymi nowohuckiego DPS często spędza czas nad zalewem, wsparł inicjatywę budowy toalety i pomysł na seanse kina francuskiego.

Największe zainteresowanie w DPS na os. Sportowym i Szkolnym wzbudziły oczywiście projekty bliskie Nowej Hucie. Poza nimi wiele osób poparło projekt darmowej wody dla krakowian i nowych ławek w dzielnicach, zakupu książek do bibliotek, doposażenia lub remontu przedszkoli.

Pensjonariusze nowohuckich DPS skupiali się także na tzw. projektach remontowych i infrastrukturalnych, przede wszystkim na zniszczonych i niebezpiecznych chodnikach. Boją się, że ze środków miejskich tych remontów nie uda się szybko wykonać, liczą więc na budżet obywatelski.

Głosy mieszkańców DPS były więc w pełni świadome i przemyślane.

- Oni są tak samo mieszkańcami Krakowa jak wszyscy inni i jeśli tylko dostają szansę, by decydować o komforcie życia w mieście chcą ją wykorzystać - tłumaczy Marta Chechelska dyrektor DPS na os. Sportowym i os. Szkolnym. - Najważniejsze dla nich jest poczucie, że są ważni, wysłuchani i mają wpływ na to co dzieje się w mieście - dodaje. Mieszkańcom i pracownikom tak spodobała się inicjatywa budżetu obywatelskiego, że postanowili w przyszłym roku zgłosić swój własny projekt. Myślą nad ułatwieniami dla niepełnosprawnych na os. Szkolnym i Sportowym, które pozwoliłyby im pokonywać takie bariery jak np. schody. - Drugi pomysł zakłada otwarcie ogrodów przy DPS dla innych mieszkańców dzielnicy, by się z nimi integrować - mówi Marta Chechelska. - Może nawet zorganizujemy nasz, DPS-owy budżet obywatelski, a mieszkańcy będą mogli zagłosować, które prace remontowe trzeba wykonać w pierwszej kolejności - dodaje.

Akcję głosowania w budżecie obywatelskim od kilku lat prowadzi także Dom Pomocy Społecznej przy ul. Praskiej, a w tym roku pensjonariusze oddadzą swoje głosy również w DPS przy ul. Kluzeka.

***

Budżet Obywatelski 2016

TERMIN: głosowanie na projekty budżetu obywatelskiego rozpoczęło się 18 czerwca i potrwa do 1 lipca.

Projekty ogólnomiejskie: W tegorocznej edycji mieszkańcy wybierają z puli 122 projektów ogólnomiejskich. Są wśród nich m.in. weekendowe kino miejskie na Bulwarach Wiślanych, darmowe WiFi w tramwajach czy rewitalizacja Młynówki Królewskiej.

Projekty dzielnicowe: W osiemnastu dzielnicach można zagłosować łącznie na 279 projektów dzielnicowych (np. 13 w Czyżynach, 17 w Starym Mieście, a na Dębnikach i w Nowej Hucie po 22)

Jak głosować: Każdy może wybrać trzy zadania ogólnomiejskie i trzy dzielnicowe przyznając od 1-3 pkt. na platformie budzet.dialoguj.pl, lub w jednym z 150 punktów głosowania (np. w szkołach, MOPS, radach dzielnic).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski