Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budżet obywatelski: nowohucianie najaktywniejsi w głosowaniu

Piotr Tymczak
W klubie „Kombinator” odbyła się giełda nowohuckich projektów zgłoszonych do budżetu obywatelskiego
W klubie „Kombinator” odbyła się giełda nowohuckich projektów zgłoszonych do budżetu obywatelskiego FOT. KLUB KOMBINATOR
Finanse. Na co wydać 4,5 mln zł? Mieszkańcy wybierają najlepsze – ich zdaniem – projekty ogólnomiejskie i dzielnicowe. Głosujmy!

Krakowianie właśnie decydują, które projekty zostaną zrealizowane za pieniądze z tzw. budżetu obywatelskiego. Głosowanie prowadzone jest w wielu punktach w mieście i przez internet. Rozpoczęło się w sobotę.

Wczoraj znane już były pierwsze wyniki weekendowego głosowania przez in­ter­net. Wzięło w nim udział ok. 11 tys. mieszkańców – to ponad 1 proc. mogących głosować. Nie policzono natomiast jeszcze, ile osób głosowało dotąd w punktach wyznaczonych w każdej z dzielnic.

– Są punkty, w których głosowało po kilka, kilkanaście osób, ale są też takie, gdzie zabrakło kart do głosowania. Tak było w przypadku dwóch punktów w Nowej Hucie – informuje Mateusz Płoskonka, zastępca dyrektora magistrackiego Wydziału Spraw Społecznych.

Dla porównania: w Łodzi tylko przez internet na projekty w ramach budżetu obywatelskiego zagłosowało prawie 119 tys. osób. Krakowianie mają jednak czas na poprawienie swojego wyniku. Przez internet głosować możemy do 5 października, a w punktach – w części dzielnic do dziś, a w niektórych nawet do końca tygodnia (wykaz punktów i godziny otwarcia są na stronie www.budzet.krakow.pl).

– Będziemy mogli być zadowoleni, jeżeli frekwencja będzie podobna do tej w wyborach samorządowych, a więc na poziomie 20 – 30 procent – ocenia Przemysław Dziewitek, szef Pracowni Obywatelskiej, stowarzyszenia działającego na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego.

Prezes Dziewitek zwraca uwagę, że wpływ na frekwencję w Łodzi miało zapewne to, iż tam w ramach budżetu obywatelskiego mieszkańcy mogli zadecydować, na co przeznaczyć aż 40 mln zł. W Krakowie to dużo mniej – 4,5 mln zł, w tym 2,7 mln na projekty ogólnomiejskie i 1,8 mln na dzielnicowe.

Jak dotąd najaktywniejsi w głosowaniu w ramach budżetu obywatelskiego są nowohucia­nie – np. w klubie „Kombinator” na osiedlu Szkolnym odbyła się w niedzielę giełda nowohuckich projektów. Prezentowano różne propozycje – od uzupełnienia podstawowej infrastruktury dzielnicy po zakup akordeonów dla szkoły muzycznej. W „Kombinatorze” mieszkańcy mogą też głosować przez internet.

– Cieszymy się, że nasza akcja zachęcająca do głosowania spotkała się z tak dużym zainteresowaniem – mówi Jacek Dar­gie­wicz, szef klubu „Kombinator”.

– Tak duże zainteresowanie budżetem obywatelskim w Nowej Hucie wynika z tego, że w tej dzielnicy bardzo prężnie działają środowiska społeczne – komentuje Przemysław Dzie­witek. Jego zdaniem może to również wynikać z dużego zapotrzebowania na nowe inwestycje w tej części miasta.

Przypomnijmy, w ramach budżetu obywatelskiego złożonych zostało 656 wniosków (158 ogólnomiejskich, pozostałe dotyczyły zadań dzielnicowych). Urzędnicy i pracownicy miejskich jednostek sprawdzali je pod kątem formalnym, merytorycznym i technicznym. Zaakceptowali do głosowania 459 z nich. Projekty, które można zrealizować szybko, powstaną w miarę możliwości w tym roku, a reszta zostanie wykonana w 2015 r.

W głosowaniu w ramach budżetu obywatelskiego mogą brać udział wszyscy krakowianie, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończyli 16 lat. Ważne jest miejsce zamieszkania, a nie miejsce zameldowania. Każdy powinien oddać głos na 10 różnych propozycji: wybrać pięć zadań o charakterze lokalnym w jednej dzielnicy i pięć o charakterze ogólnomiejskim. Zadanie ocenione przez głosującego najwyżej otrzymuje 5 punktów, a najniżej – 1 punkt.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski