Budżet oceniony

Redakcja
Tylko czworo radnych wstrzymało się od głosowania nad udzieleniem absolutorium staroście brzeskiemu i poprzedniemu zarządowi. 16 radnych głosowało "za", przewodniczący komisji rewizyjnej Tadeusz Kanownik podczas głosowania przebywał poza salą obrad. Wykonanie ubiegłorocznego budżetu zyskało pozytywną opinię zarówno Regionalnej Izby Obrachunkowej, jak i komisji rewizyjnej działającej przy radzie powiatu.

POWIAT BRZESKI. Absolutorium z małymi zastrzeżeniami

   Dochody powiatu brzeskiego zamknęły się w ubiegłym roku kwotą 37.425 tys. zł, co stanowi niemal stuprocentowe wykonanie w stosunku do powiatu. Podobnie (procentowo) rzecz ma się z wydatkami wynoszącymi 43.658 tys. zł. Niedobór budżetowy wyniósł 6.233 tys. zł przy zakładanych ponad 7 milionach. Tak wynika ze sprawozdania z wykonania budżetu przedstawionego przez skarbnika powiatu Lucynę Haus. Można powiedzieć, że budżet został pozytywnie oceniony niemal jednogłośnie, to samo dotyczy udzielenia absolutorium. Tylko czworo radnych - traktowanych przez starostę jako opozycja - wstrzymało się od głosu, troje z nich przedstawiło swoje drobne zastrzeżenia.
Na co rezerwa?
   Stanisław Pacura interesował się, w jaki sposób została rozdysponowana rezerwa budżetowa - ogólna i oświatowa. Uznał, że pod względem sztuki księgowania wykonanie budżetu nie budzi zastrzeżeń, spełnia też kryteria stosowane przy ocenach dokonywanych przez RIO. - Chcę sobie jednak wyrobić opinię na temat gospodarności władz - _uzasadniał swoje pytanie. Według słów Lucyny Haus rezerwa ogólna wynosiła 75 tys. zł. Kwotą 7 tys. zł wsparto organizację powiatowych zawodów w sportach pożarniczych. Działalność kulturalna została dofinansowana kwotą 10 tys. zł, 800 złotych kosztowały ulotki o treści profilaktycznej wydane przez Komendę Powiatową Policji. Dom Pomocy Społecznej w Porąbce Uszewskiej otrzymał dofinansowanie w wysokości 12 tys. zł, Zespół Orzekania o Stopniu Niepełnosprawności - 17 tys. zł, Zarząd Dróg Powiatowych na realizację swoich zadań - 12 tys. zł, Powiatowy Urząd Pracy - 2,7 tys. zł, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie - 415 zł.
   Zdecydowanie wyższa była rezerwa oświatowa - wynosiła 413.200 zł. Na zakup mebli w Zespole Szkół Ekonomicznych wydano 35 tys. zł, pracownia gastronomiczna w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 zyskała 72 tys. zł, okablowanie pracowni komputerowej w ZSP 1 Brzesko pochłonęło kwotę 30,8 tys. zł, ta sama szkoła na wydatki bieżące otrzymała 24 tys. zł, na wynagrodzenia - 42 tys. zł, na dodatki motywacyjne - 93 tys. zł.
Za mało szczegółów
   Kazimierz Brzyk zwrócił uwagę na niezbyt szczegółowe sprawozdanie z wykonania budżetu. Jego zdaniem bardziej szczegółowy i czytelny jest dokument sporządzony przez władze gminy Brzesko.
   
- My na komisji poświęciliśmy omówieniu wykonania budżetu zaledwie jedną godzinę. A przecież wiele zagadnień wymagało wnikliwego rozpatrzenia. Przewodniczący komisji rewizyjnej (Tadeusz Kanownik - przyp. ZS) _wręcz zrugał mnie za to, że mam czelność wglądać w budżet szkół i starostwa. Więcej wiem z dwugodzinnego studiowania budżetu miasta niż po kilku dniach ślęczenia nad skrótowo przedstawionym budżetem powiatu - _mówił Brzyk.
   Skarbnik Lucyna Haus wyjaśniła radnemu, że szczegółowość sprawozdania jest taka, jakiej wymaga ustawa o finansach publicznych. Stwierdziła nawet, że w części opisowej przekracza wymagania postawione przez ustawodawcę.
Remontujemy wiele dróg
   Starosta wyraził zdziwienie zarzutami wysuwanymi przez Kazimierza Brzyka odnośnie remontów dróg.
   
- W gminie Brzesko zrealizowaliśmy znaczący odcinek do Sterkowca. Stało się tak na wniosek burmistrza Brzeska i reprezentującego mieszkańców Sterkowca Mariana Zalewskiego. To była pilna inwestycja, bo 5-kilometrowy odcinek na trasie Szczepanów - Maszkienice to praktycznie obejście Brzeska dla samochodów ciężarowych. Tam ruch jest bardzo wzmożony. Ja tam nie mam wyborców. Tak samo nie mam wyborców w gminach Iwkowa i Szczurowa, a i tam przeprowadzane były remonty. Sam mieszkam przy drodze pokrytej jedynie szlaką hutniczą. Wielokrotnie prosiłem władze gminy Brzesko choćby o wywrotkę gruzu - bezskutecznie. To chyba jedyna taka droga w gminie, która nie ma utwardzonej nawierzchni - wyjaśniał starosta.
   Stanisław Pacura, wiceburmistrz Brzeska dwóch poprzednich kadencji, skomentował to krótko: - _W takim razie słabo zna pan gminę.

   Z kolei przewodniczący rady powiatu Andrzej Potępa tłumaczył, że remonty dróg ze środków powodziowych dokonywane były według kwalifikacji sporządzonej przez koordynatora działań naprawczych, a ten steruje pracami z Warszawy. - Może nie były to zawsze wskazania celne, ale one nas obligowały do takich, a nie innych działań.
Sesja ważna
   Nie byłaby ważna żadna sesja rady powiatu, a już na pewno nie absolutoryjna, gdyby nie zabrała głosu Maria Kądziołka. Tak było i tym razem.
   - W pierwszej połowie marca złożyłam w starostwie pisemną prośbę o przedstawienie planu finansowego. Chciałam się dobrze przygotować do sesji. Do dzisiaj (29 kwietnia) _nie otrzymałam odpowiedzi. A przecież termin udzielania odpowiedzi reguluje obowiązujący nas statut, nasza mała konstytucja. Jak zapisy statutu są w takim razie realizowane? - _to tylko jedno z wielu pytań zadanych przez radną.
   Dyskusja poprzedzająca głosowanie nad absolutorium trwała jeszcze dość długo i określić ją można mianem wielowątkowej. Ponieważ jednak padło w niej wiele ciekawych sformułowań i tez, powrócimy do niej w wydaniu poniedziałkowym. Absolutorium zostało ostatecznie, zgodnie z przypuszczeniami, udzielone. Starosta był tym faktem tak przejęty, że gubił się w obliczeniach. - _Czuję satysfakcję, bo to już czwarty czy piąty raz udzielane jest mi i zarządowi absolutorium - _mówił na zakończenie. Zofia Sitarz

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie