Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budżet większej Unii

Redakcja
Komisja Europejska przedstawiła wreszcie ramy budżetowe dla Unii Europejskiej na lata 2007-2013. Wreszcie, bo z kilkutygodniowym poślizgiem, spowodowanym zażartymi sporami przywódców UE i w samej Komisji. Bruksela zaproponowała stopniowy wzrost unijnego budżetu z obecnych 111 mld euro do 158 mld w 2013 roku, przy czym faktyczne wydatki będą niższe i sięgną w 2013 roku około 143 mld euro - obecnie wynoszą 100 mld euro.

Korespondencja "Dziennika" z Brukseli

   Zdaniem niektórych ekspertów Polska może w latach 2007 - 2013 uzyskać z unijnej kasy nawet 76 mld euro.
   - Stajemy w obliczu najważniejszego wyzwania od początku kadencji obecnej Komisji Europejskiej - mówił na forum Parlamentu Europejskiego szef Komisji Europejskiej Romano Prodi. Komisja, opracowując budżet na lata 2007-2013 - jak tłumaczył Prodi - wzięła najpierw pod uwagę to, co jest do zrobienia, a dopiero potem zajęła się ustalaniem górnego pułapu wydatków.
   Dziś, choć ten pułap wynosi 1,24 proc. dochodu narodowego brutto UE, to w praktyce unijne wydatki nie przekraczają 1 proc. Tak powinno być również w najbliższych latach - przekonywali przywódcy Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Holandii, Austrii i Szwecji - które do unijnej kasy wpłacają więcej niż z niej dostają.
   Komisja zdecydowała się jednak forsować stopniowe zwiększanie maksymalnego pułapu unijnego budżetu - od 1,06 proc. dochodu narodowego brutto poszerzonej UE w 2004 roku, do poziomu 1,23 proc. w 2013 roku. Średni wzrost w latach 2007-2013 miałby więc wynieść 1,22 proc. unijnego dochodu.
   Największą pozycją w proponowanym budżecie będzie "trwały wzrost" (77 mld euro w 2013 roku), podzielony na "spójność dla wzrostu i zatrudnienia" (czyli dzisiejsze fundusze dla uboższych krajów i regionów - 51 mld euro) i "konkurencyjność" (głównie badania naukowe - 26 mld).
   Drugą wielką rubryką ma być, według Komisji, "zarządzanie zasobami naturalnymi" (58 mld euro w 2013 roku). To nowa nazwa wspólnej polityki rolnej i funduszy na rozwój wsi, odzwierciedlająca to, że coraz bardziej służą zachowaniu krajobrazu i ochronie środowiska.
   Trzecia wielka rubryka w unijnym budżecie proponowanym przez Komisję Europejską to "UE jako globalny partner" (16 mld euro w 2013 roku, czyli trzy razy więcej niż obecnie). Obejmuje ona pomoc rozwojową dla Trzeciego Świata, wsparcie dla najbliższych sąsiadów (m.in. Ukrainy), wspólną politykę zagraniczną i obronną.
   Ostateczne decyzje w sprawie budżetu na lata 2007-2013 zapadną w 2005 roku i zatwierdzą je przywódcy 25 krajów już poszerzonej UE, w tym Polski. RAFAŁ RUDNICKI

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski