Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Buldog amerykański

(DD)
Buldog amerykański wymaga konsekwentnego szkolenia
Buldog amerykański wymaga konsekwentnego szkolenia Fot. 123RF
Rasy psów. Buldogi używane były w Anglii do przepędzania bydła i ochrony dobytku swoich właścicieli. Z racji ogromnej siły i odwagi używano ich również do popularnych wówczas walk psów z bykami.

Kiedy ten krwawy sport został zakazany w Anglii w 1835 r., pierwotny typ buldoga zniknął z Wysp Brytyjskich i został zastąpiony przez psa niższego, bardziej krępego i mniej atletycznego, noszącego obecnie nazwę buldog angielski.

Jednak pierwotny buldog zmienił jedynie miejsce zamieszkania - imigranci z Wielkiej Brytanii przywozili do USA swoje psy, gdzie wciąż były używane do ciężkiej pracy na farmach i obrony właścicieli. Buldog amerykański jest krępym, dobrze zbudowanym psem, o potężnych szczękach. Psy są większe, cięższe i mają mocniejszy kościec niż suki. W obrębie jednej rasy wyróżnia się obecnie dwie różne odmiany: American Bulldog typu Scott oraz American Bulldog typu Johnson.

American Bulldog typu Scott, nazywany typem preformance bądź standard, przypomina budową dużego, potężnego, białego pitbula. Jest nieco lżejszy od bulldoga typu Johnson i ma bardziej atletyczną budowę ciała. American Bulldog typu Johnson (także Bully bądź Classic), to pies o bardzo mocnej budowie, większy od buldoga typu Scott i o grubszym kośćcu. Charakteryzuje się krótkim, pomarszczonym pyskiem i bardzo dużą głową. Krzyżówka odmian to American bulldog typu hybrydowego (posiada najlepsze cechy psów, z których powstał).

Rasa jest popularna w USA - buldog używany jest do pracy na farmach, wykorzystywany do obrony i polowania na grubą zwierzynę, np. dziki. Przyjazny wobec członków rodziny (szybko przywiązuje się do właściciela i bardzo źle znosi rozłąkę), także tych najmłodszych oraz innych zwierząt domowych, bez cienia strachu zaatakuje zarówno drapieżnika, jak i każdego, kto stanowi źródło zagrożenia dla jego opiekunów.

Nie toleruje innych psów tej samej płci. Potrafi się wiele nauczyć, ale jest również bardzo niezależny, uparty, dominujący i samowolny. Szkolenie jest trudne. Jego opiekun musi być silny, konsekwentny i stanowczy w wychowaniu. Jeśli szczeniak nie będzie odpowiednio socjalizowany, dorosły pies będzie podejrzliwy i agresywny w stosunku do każdej obcej osoby. W Polsce buldog amerykański jest ujęty w wykazie ras psów uznawanych za agresywne i na jego posiadanie potrzebne jest zezwolenie gminy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski