Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bułgaria płaci za smog. Polsce grozi to samo

Grzegorz Skowron
Grzegorz Skowron
Krakowski bieg prosmogowy
Krakowski bieg prosmogowy Andrzej Wiśniewski
Unijne przepisy. Coraz bardziej prawdopodobne staje się ukaranie naszego kraju za brak poprawy jakości powietrza. Wczoraj Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu skazał za smog Bułgarię.

„Bułgaria nie zrobiła nic, żeby dostosować się do norm jakości powietrza i skrócić czas niedostosowania się do unijnych wymogów” - mówi fragment uzasadnienia wyroku Trybunału Sprawiedliwości. W tym roku podobne orzeczenie może objąć Polskę.

Decyzję o postawieniu Polski przed Trybunałem Sprawiedliwości UE w związku z utrzymującym się wysokim poziomem cząstek pyłu zawieszonego w powietrzu podjęto 10 grudnia 2015 r. Wniosek w sprawie Bułgarii był trzy miesiące wcześniej.

- Trudno przewidzieć orzeczenie trybunału w sprawie naszego kraju, ale sądząc po jakości polskiego powietrza, które bywa gorsze niż w Bułgarii, nie mam dobrych przeczuć. Prawdopodobnie zostaniemy skazani - ocenia Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego. Eksperci Komisji Europejskiej nie kryją, że zarzuty wobec Polski są takie same jak w przypadku Bułgarii.

Wczorajszy wyrok stwierdza, że Republika Bułgarii nie wypełniła zobowiązań odnoszących się do przestrzegania rocznych i dziennych dopuszczalnych wartości związanych z istnieniem w powietrzu pyłu zawieszonego (PM10). Unijne przepisy mówią, że w ciągu roku dni, w których stężenie pyłu przekracza 50 mikrogramów na metr sześcienny, nie może być więcej niż 35. W tym roku w wielu polskich miastach ten limit wyczerpał się w lutym.

Jeśli i Polska zostanie skazana za smog, będzie musiała zapłacić miliard euro kary. Do tego za każdy dzień opóźnienia w dostosowaniu się do unijnej dyrektywy o normach czystości powietrza naliczana będzie grzywna w wysokości kilkudziesięciu tysięcy euro. I to od roku 2008!

- Mamy nadzieję, że wyrok wobec Bułgarii będzie ostatnim ostrzeżeniem dla naszego rządu. Walka z zanieczyszczeniem powietrza w Polsce musi wyjść z fazy planów i rekomendacji rządowych i skoncentrować się na konkretnych rozwiązaniach - mówią antysmogowi działacze. Tymczasem Ministerstwo Środowiska właśnie skierowało skargę przeciwko Parlamentowi Europejskiemu. Chodzi o dyrektywę zmuszającą Polskę do zredukowania m.in. ilości dwutlenku siarki i pyłów.

WIDEO: Radny miejski Łukasz Wantuch prezentuje możliwości drona z czujnikiem do wykrywania palenia śmieciami w kominkach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski