Bunkier odsłaniany

Łukasz Gazur
Projekt przebudowy Bunkra Sztuki zakłada odsłonięcie fasady galerii
Projekt przebudowy Bunkra Sztuki zakłada odsłonięcie fasady galerii Fot. KWK Promes
Udostępnij:
Sztuka. Robert Konieczny, zwycięzca konkursu na przebudowę Bunkra Sztuki w Krakowie, nie podpisał umowy z tą miejską galerią. Ale jego projekt będzie realizowany.

Bunkier Sztuki wydał w tej sprawie oświadczenie. „Projekt umowy z Laureatem, przedstawiony jako załącznik do Regulaminu Konkursu, był podstawą do - trwających ponad miesiąc - negocjacji z Zespołem KWK Promes.

W ich toku Laureat proponował wprowadzenie zmian w ramach istotnych postanowień umowy, które dotyczą m.in. terminów wykonania opracowań wchodzących w skład dokumentacji projektowej oraz ich zakresów, warunków finansowych i odpowiedzialności projektanta z tytułu potencjalnego nienależytego wykonania obowiązków” - czytamy w oświadczeniu.

- W poczuciu odpowiedzialności za inwestycję, przewidziany budżet, obowiązujące terminy i interes instytucji publicznej galeria nie mogła na te zmiany wyrazić zgody. Ich przyjęcie oznaczałoby przejęcie przez galerię części obowiązków i ryzyk, które zgodnie z projektem umowy leżały po stronie wykonawcy umowy.

Takie działanie mogłoby również zostać ocenione jako naruszenie warunków konkurencji określonych w konkursie, co oznacza niezgodność z zasadami prawa zamówień publicznych - tłumaczy Magdalena Ziółkowska, dyrektorka Bunkra Sztuki.

Teraz galeria musi wdrożyć plan B - czyli ogłosić przetarg na przebudowę budynku zgodnie z wyłonionym projektem.

Koncepcja Roberta Koniecznego, jednego z najbardziej znanych polskich architektów współczesnych, zakłada przywrócenie budynkowi pierwotnej bryły. Efekt ten zostaje uzyskany przez rozszerzenie podziemi, w których znajdą się nowe sale wystawowe i przestrzenie magazynowe. Nad nimi znajdzie się ruchomy strop, który pozwoli - na wypadek, gdy w galerii zostaną wystawione dzieła o wyjątkowo dużych gabarytach - podnosić się nad poziom ziemi. I tę „elastyczność przestrzeni wystawienniczych” doceniło konkursowe jury.

Do środka również przeniesiona zostanie popularna wśród krakowian kawiarnia Bunkier Sztuki. Sprzed budynku ma zniknąć stała wiata przymocowana do fasady, pod którą dotąd mieściły się stoliki. Ale kawiarniany gwar nie zniknie sprzed galerii; latem mają być tam ustawione stoliki. Powstanie więc kawiarnia, której dachem będzie... wspomniany ruchomy strop. Dzięki temu rozwiązaniu efektowna betonowa fasada Bunkra Sztuki, zaprojektowana przez Krystynę Tołłoczko-Różyską, nie będzie trwale zasłonięta i jeden z najlepszych brutalistycznych budynków w Polsce zobaczymy w pełnej krasie.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie