Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bunkier się zmienia

Urszula Wolak
Jak będzie wyglądał Bunkier Sztuki? Możemy spodziewać się, że architekci wyeksponują jego fasadę
Jak będzie wyglądał Bunkier Sztuki? Możemy spodziewać się, że architekci wyeksponują jego fasadę Anna Kaczmarz
Inwestycja. Jeszcze tylko do środy architekci mogą składać wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie na przebudowę Bunkra Sztuki. Jakie czekają ich wyzwania?

Obiekt stanowiący jedną z architektonicznych wizytówek Krakowa potrzebuje modernizacji. Jak w przyszłości powinien wyglądać Bunkier Sztuki, gdzie prezentowane są dzieła współczesnych artystów? Na to pytanie będą musieli odpowiedzieć architekci, którzy zechcą przystąpić do konkursu na na opracowanie koncepcji architektonicznej przebudowy, rozbudowy i nadbudowy budynku Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie.

- Ogłosiliśmy konkurs otwarty dla wszystkich, dający szansę nie tylko doświadczonym w branży architektom, ale też i debiutantom. Chcemy, by przyjrzeli się oni naszemu obiektowi z autorską wrażliwością - mówi Magdalena Ziółkowska, dyrektor Bunkra Sztuki.

O tym, że instytucja potrzebuje rewitalizacji wiadomo było od dawna. - Obiekt przestał spełniać wymogi funkcjonalne i odpowiadać na podstawowe potrzeby zwiedzających. Nie jest też miejscem wystarczająco przyjaznym dla prezentowanych tu dzieł sztuki - wymienia Ziółkowska.

Rację dyrektor Bunkra Sztuki przyznaje też wiceprezydent Krakowa do spraw kultury - Andrzej Kulig: - Byłem niedawno w Pałacu Krzysztofory. Komfort przebywania tam jest nieporównywalny - mówi. Wiceprezydent przyznaje też, że bryła Bunkra Sztuki musi zostać zmodernizowana przy jednoczesnym zachowaniu pierwotnych założeń architektonicznych projektu autorstwa Krystyny Tołłoczko-Różyskiej.

Dziś już wiadomo, że nienaruszona zostanie fasada budynku, wpisana na listę architektonicznych zabytków Krakowa, ale jak zapowiada dyrektor Ziółkowska, będzie lepiej wyeksponowana: - Przyległa do Bunkra kawiarnia zostanie wysunięta bardziej w stronę plant, tak by turyści mogli dojrzeć fasadę. Będzie ona również oświetlona w nocy - zapowiada Ziółkowska.

Znakomity architekt Jerzy Szczepanik-Dzikowski (odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski), który stanął na czele komisji oceniającej projekty na przebudowę Bunkra Sztuki, twierdzi, że konkurs jest dowodem na architektoniczną żywotność Krakowa. - Mamy do czynienia z wyjątkową sytuacją, gdyż to historyczny budynek staje się przedmiotem konkursu. Twórcy, przystępujący do niego powinni pamiętać, by nie niszczyć tego, co w nim wartościowe, a jednocześnie puścić wodzę fantazji, jak przekształcić go w miejsce dogodniejsze dla zwiedzających i prezentowanej tu sztuki - mówi. Finansowe wsparcie obiecał prezydent Kulig w porozumieniu z województwem oraz Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Najatrakcyjniejsze miejsca do pracy zdaniem Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski