Buzia cała w plamkach? Dermatolog podpowiada jak sobie...

Buzia cała w plamkach? Dermatolog podpowiada jak sobie radzić z przebarwieniami

(imo)

Echo Dnia Świętokrzyskie

Aktualizacja:

Echo Dnia Świętokrzyskie

Przebarwienia mogą także towarzyszyć chorobom innych narządów, nie tylko skóry

Przebarwienia mogą także towarzyszyć chorobom innych narządów, nie tylko skóry ©pixabay.com

O tym, jak rozpoznać przebarwienia i jak skutecznie sobie z nimi radzić rozmawiamy z doktor Marią Pyzio-Gutkowską, dermatologiem i lekarzem medycyny estetycznej
Przebarwienia mogą także towarzyszyć chorobom innych narządów, nie tylko skóry

Przebarwienia mogą także towarzyszyć chorobom innych narządów, nie tylko skóry ©pixabay.com

Gdzie szukać źródła przebarwień pojawiających się na skórze? Te mogą w końcu być nie tylko efektem problemów skórnych, lecz także sygnalizować, że coś niepokojącego dzieje się z innymi narządami...

W skórze znajdują się komórki odpowiedzialne za produkcję barwnika - tak zwane melanocyty. Ich liczba u wszystkich ras jest taka sama, z tym że przedstawiciele ciemnej rasy produkują więcej barwnika.
Skłonność ta jest uwarunkowana genetycznie. To, że komórki w danym miejscu na skórze produkują więcej barwnika, wynikać może z wielu czynników - promieniowania słonecznego, stanów zapalnych, wpływu substancji, takich jak miedź, srebro, żelazo, złoto czy arsen czy hormonów - płciowych, przysadki mózgowej, tarczycy. Powstawanie przebarwień hamują z kolei hormony kory nadnerczy i witamina C. Zmiany barwnikowe możemy podzielić na przebarwienia i odbarwienia. Myślę, że warto powiedzieć też o znamionach. Są to duże twory, które powstają w fazie rozwojowej skóry i uwidaczniają się w różnym okresie. Jest to o tyle ważne, że znamię, które nie przekracza poziomu skóry, nie odstaje od niej w żaden sposób, łatwo wziąć za przebarwienie. Jedno i drugie wymaga innego postępowania, dlatego radzę taką zmianę każdorazowo sprawdzić u dermatologa. Przebarwienia mogą także towarzyszyć chorobom innych narządów. Zdarzają się przy zaburzeniach tarczycy, chorobach wątroby. Bywają też reakcją na stosowanie niektórych leków, ziół, kosmetyków.

Z jakiego typu przebarwieniami najczęściej zgłaszają się do Pani gabinetu pacjenci?

Są to przebarwienia typu ostuda związane z zaburzeniami hormonalnymi. Najczęściej występują u kobiet. Objawiają się na odkrytych częściach skóry - zwykle na twarzy, ale też na szyi. Zmiany te często są spowodowane zaburzeniem pracy estrogenów, co może dziać się w czasie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych, w okresie ciąży, przekwitania czy gdy występują stany zapalne narządów rodnych.

Czy częściej problemy te dotykają kobiet, czy mężczyzn?

Zdecydowanie częściej przebarwienia dotyczą kobiet. U panów mogą się one pojawić raczej wtedy, gdy nadmiernie korzystają z solarium.

Jak sobie radzić z przebarwieniami?

Najpierw należy ustalić, na jakim poziomie skóry się one znajdują. Jeśli mówimy o naskórku, wtedy ze zmianami można radzić sobie łagodnymi preparatami w domu. Jeśli jednak znajdują się one na większej głębokości, na poziomie skóry właściwej, wymagają mocniejszego dermatologicznego postępowania. Uczulam jednak, że nie każda zmiana na poziomie skóry jest przebarwieniem - to na początku trzeba ustalić ze specjalistą, by podjąć właściwe, a co za tym idzie - skutecznie postępowanie. Najpierw diagnostyka, potem leczenie.

Leczenie przebarwień jest raczej długim, żmudnym procesem...

Zwłaszcza domowymi sposobami. Niestety, przebarwienia mają to do siebie, że lubią powracać, a samo ich leczenie wymaga cierpliwości. Aby w domu sobie z nimi poradzić, należy systematycznie smarować się dedykowanymi preparatami przez co najmniej miesiąc. Z płytkimi przebarwieniami możemy też radzić sobie kosmetycznymi zabiegami, takimi jak peeling kawitacyjny czy mikrodermabrazja, natomiast głębsze przebarwienia wymagają już leczenia dermatologicznego, w tym specjalistycznych peelingów, nierzadko zastosowania lasera czy IPL.


Jeśli stosujemy specjalistyczne preparaty, powinniśmy szczególnie chronić skórę przed światłem. Podczas leczenia z jednej strony usuwamy przebarwienia, z drugiej strony bardziej ją odsłaniamy, przez co pozwalamy, by szkodliwe czynniki do niej wnikały. Stąd taka konieczność ochrony przed słońcem.


POLECAMY RÓWNIEŻ:

Poznaj i zastosuj w swojej diecie 25 zasad zdrowego żywienia
Te domowe aktywności pomogą Ci szybko spalić kalorie!

Zdrowy kręgosłup - oto ćwiczenia, które pomogą. Wypróbuj!

Naturalne afrodyzjaki dla kobiet i mężczyzn, które na pewno masz w swojej kuchni [ZDJĘCIA]

Te witaminy i mikroelementy wzmocnią twój organizm [ZDJĘCIA]

Nie chcesz zachorować na raka? Oto 6 najważniejszych zasad diety

Lista domowych czynności, które poprawiają zdrowie i urodęKomentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Zapytaj lekarza

1 3 4 5 ... 28 »
28 stycznia

Światowy Dzień Trędowatych

zobacz więcej »