Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

By brak wiedzy nie rodził wrogości pomiędzy ludźmi

Grażyna Starzak
Edukacja. Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie rozpoczął zapisy na kurs, którego tematem są stosunki polsko-żydowskie.

Cykl unikatowych wykładów organizuje w nowym roku akademickim Uniwersytet Papieski Jana Pawła II. Trwający rok kurs "ABC relacji chrześcijańsko i polsko-żydowskich" odbywać się będzie na zlecenie i pod patronatem Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Zmarły niedawno prof. Israel Gutman, żydowski historyk, działacz ruchu oporu i uczestnik powstania w getcie warszawskim podkreślał, że Polska była ojczyzną dla dużej grupy Żydów. "Współistnienie tych dwóch narodów trwało niemal od powstania państwa polskiego. Przełomem był wybuchł II wojny światowej.

Wówczas Polska stała się krajem okupowanym przez Niemcy i na polskiej ziemi nastąpiła masowa zagłada Żydów. To jeden z powodów trudnych relacji polsko-żydowskich" - mówił prof. Gutman w czasie jednego z wykładów w Instytucie Yad Vashem. Dodał też, że brak wiedzy na temat tych relacji w przeszłości rodzi wrogość.

Kurs obejmuje cykl wykładów monograficznych oraz zajęć i warsztatów. Tematykę wykładów opracowali: historyk mediewista bp Grzegorz Ryś, teolog ks. prof. Łukasz Kacykowski, historyk i były ambasador RP w Izraelu dr Maciej Kozłowski oraz specjaliści z Muzeum Auschwitz.

Uczestnicy kursu będą mogli poznać dzieje Żydów w Europie - od średniowiecza po współczesność, historię i duchowość polskich Żydów, nauczania Kościoła katolickiego, w tym ostatnich papieży o judaizmie, genezę i skutki antysemityzmu, historię i współczesność Izraela oraz obecne relacje polsko-żydowskie i polsko-izraelskie. Istotnym elementem kursu, dopełniającym wykłady, będzie zwiedzanie Miejsca Pamięci Auschwitz oraz warsztaty z wykorzystaniem materiałów źródłowych ze zbiorów i archiwum Muzeum.

Kurs składa się z czterech spotkań weekendowych. Zajęcia będą się odbywać w Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście oraz w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski