Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

By seniorom żyło się lepiej w Krakowie

Paulina Szymczewska
O tym się mówi. Starsi mieszkańcy naszego miasta wskazali, jakie są ich główne bolączki, jeśli chodzi o komunikację, przestrzeń publiczną itd. Teraz ich postulaty trafią do urzędu

Ciasnota na chodnikach, brak przejść dla pieszych w miejscach często uczęszczanych, niewygodne przystanki - to tylko niektóre problemy, na które skarżą się krakowscy seniorzy.

Ich uwagi zebrało Stowarzyszenie Pracownia Obywatelska. Przez kilka miesięcy prowadziło ono projekt „Senioralny audyt przestrzeni miejskiej”. W tym celu przeprowadzone zostały ankiety, wywiady grupowe i spacery. - Od maja do grudnia przebadaliśmy ponad pół tysiąca seniorów w wieku 60+. Badania objęły części południowych dzielnic miasta: Podgórza, Podgórza Duchackiego, Dębnik, Łagiewnik, Bieżanowa i Swoszowic - wymienia Martyna Niedośpiał z Pracowni Obywatelskiej.

Jakie problemy najczęściej wskazywali seniorzy podczas badań? Jedną z ich głównych bolączek jest brak poczucia bezpieczeństwa podczas pieszego poruszania się po ulicach. Za przykład może tu posłużyć choćby skrzyżowanie Żywiecka - Rynek Fałęcki. Kolejne problemy to m.in.: brak przejść dla pieszych w uczęszczanych miejscach (np. na skrzyżowaniu ul. Krakusa z Józefińską) i zbyt krótkie zmiany świateł (np. na rondzie Matecznego).

Osoby starsze skarżą się też na komunikację miejską, m.in. na zbyt małą liczbę połączeń z węzłami przesiadkowymi, przez które kursują tramwaje (np. węzeł Nowy Bieżanów, pętla Borek Fałęcki) czy na niebezpieczne lub niewygodne przystanki, pozbawione wiat i ławek.

Wszystkie uwagi seniorów zostały zebrane w tzw. Srebrnej Księdze Rekomendacji. - Są w niej rekomendacje ogólne, związane z dostosowaniem przestrzeni do potrzeb osób starszych, a także konkrety: lista miejsc z południa Krakowa, w których potrzebne są interwencje - wyjaśnia Aleksandra Pohorecka z Pracowni Obywatelskiej.

Ta księga zostanie przekazana urzędnikom miejskim, ale na tym nie koniec. - Będziemy mocno lobbować w urzędzie, by postulaty seniorów zostały uwzględnione, by ich propozycje były wdrażane - mówi Martyna Niedośpiał. A prezes Pracowni Obywatelskiej Przemysław Dziewitek dodaje: - Stworzymy koalicję na rzecz przyjaznej seniorom przestrzeni miasta, z udziałem m.in. urzędników, przedstawicieli miejskich instytucji i środowiska seniorskiego.

Anna Okońska-Walkowicz, doradca prezydenta Krakowa ds. polityki senioralnej, inicjatywę Pracowni ocenia jako cenną, bo „takich przedsięwzięć nigdy dość”. Zwraca też jednak uwagę, że seniorzy nie powinni być tylko tymi, którzy wskazują problemy, lecz powinni aktywnie włączyć się w ich rozwiązywanie. - To bardzo ważne, by z nami współpracowali, wspierali gminę w jej działaniach - mówi Anna Okońska-Walkowicz.

Wskazuje, że tę aktywność seniorzy mogliby wykazać, np. poprzez włączenie się w działania rad dzielnic lub korzystanie z budżetu obywatelskiego - mogliby proponować zadania do realizacji, które pozwoliłyby poprawić komfort ich życia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski