Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Być w elicie

WOJ
Dla rozpoczynającej 84. rok działalności liczącej 56 członków OSP w Tczycy, w gminie Charsznica, najważniejszymi wydarzeniami roku 2003 było odebranie ciężkiego samochodu star 266 z Biura Ochrony Rządu oraz włączenie jednostki 17 lutego do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Zebranie sprawozdawcze OSP w Tczycy

   Wprawdzie obecność w KSRG można postrzegać w kategoriach zaszeregowania do elity pożarniczej, ale nie idą za tym jakieś większe pieniądze - średnio 5 tys. złotych dotacji rocznie. Ale nie żale nad brakiem funduszy były istotą sobotniego zebrania sprawozdawczego z udziałem m.in. komendanta Komendy Powiatowej KP PSP w Miechowie mł. bryg. Adama Domagały i wójta gminy Jana Żebraka. Akcentowano kreatywną i wychowawczą rolę istnienia OSP, zwłaszcza jeśli chodzi o przykład i wzór dla młodego pokolenia.
   Sprawozdanie z działalności w minionym roku złożył prezes OSP w Tczycy Adam Borgiasz. Jednostka liczy 56 druhów ochotników; 30 czynnych, 2 honorowych, 6 wspierających i 18 w Młodzieżowych Drużynach Pożarniczych (dziewczęcej i chłopięcej). Alarmowo wyjeżdżała do 9 zdarzeń (5 pożarów, 4 zagrożenia miejscowe); odnotowano dwie próby wywołania alarmu fałszywego. Poza działalnością operacyjną strażacy wykazali aktywność w wielu innych dziedzinach "pozabojowych" lokalnego życia u stóp świątyni pw. św. Idziego.
   - Wykonaliśmy prace społeczne na rzecz wsi na ponad 10 tys. zł. Odnowiono figurę i krzyż św. Jana Nepomucena przy przystanku autobusowym, pomalowano kapliczkę koło pana Dudzińskiego, był "mikołajowy" wyjazd do Szkoły Podstawowej, 3 maja w ramach edukacji młodzieży pokazowo wciągano flagę na maszt. Udział w uroczystościach i zawodach sportowych to nasza dodatkowa aktywność - _sprawozdawał Adam Borgiasz.
   Dużo dobrego wniosło pozyskanie z BOR trzyosiowego, z napędem na przód i tył, ciężkiego samochodu star 266. Przystosowany do pracy z pługiem odśnieżnym forsuje jak czołg, szybko i skutecznie, wszelkie zaspy.
   
- Jesteśmy wreszcie samowystarczalni na naszych drogach, nie musimy nikogo prosić o łaskę, a pieniądze zostają w gminnej kasie. Zaś drugi samochód będący w posiadaniu tutejszej OSP może wreszcie trochę odpocząć - wyliczał dobrodziejstwa z tego tytułu wójt Jan Żebrak. Ale nowy nabytek to i konieczność nowej inwestycji. Trzeba pomyśleć o budowie garażu, bo na razie pojazd stoi pod chmurką na podwórkach obsługujących go kierowców.
   
- Trzeba także zadbać o to, co pozostało po spalonym kilka lata temu budynku mleczarni. Jeśli ścian nie przykryje się dachem, majątek wsi popadnie w ostateczną ruinę - dodał prezes Zarządu Gminnego Związku OSP RP w Charsznicy Krzysztof Zegarek. Druh Tomasz Czerwik upominał się o "uzdrowienie" strażackiej ligi halowej piłki nożnej. Jeden człowiek nie może decydować o jej przebiegu, wskazywać, kto ma grać, komu przyznać walkower, wprowadzać jakieś oddzielanie "amatorstwa od zawodowstwa".
   
- Poważni ludzie nie mogą się zachowywać niepoważnie - gromił wójt Żebrak.
   
- Miała to być w założeniu zabawa, zachęta do masowego uprawiania sportu, a tu gminna "halówka" urosła do problemu wagi ekstraklasy i przy tym skłóciła wielu - _żalił się druh. Zaakceptowano jednogłośnie wszystkie złożone sprawozdania, udzielono absolutorium zarządowi za pracę w 2003 roku, przyjęto do realizacji poprawki do statutu gminnej OSP, plan finansowy oraz uchwały do realizacji w 2004 roku. Dobrą pracę tej jednostki, co widać nawet po wyglądzie remizy, podkreślił komendant miechowskiej KP PSP mł. bryg. Adam Domagała.
(WOJ)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski