Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Być w mediach, by żyć

Jolanta Ciosek
Dzieło Offenbacha przeniesione zostanie w czasy współczesne
Dzieło Offenbacha przeniesione zostanie w czasy współczesne Arch. Opery Krakowskiej
"Piękna Helena", czyli o współczesnym świecie tabloidów i celebrytów

Piątek, 27 lutego, godz. 18.30, Opera Krakowska

"Piękna Helena" powszechnie uznawana jest za najsławniejsze dzieło Jacques'a Offenbacha. Ma wielbicieli na całym świecie, jej sceniczne realizacje przyciągają tłumy melomanów. Przyczynia się do tego zapewne nie tylko piękna muzyka, ale też kontrowersyjność tematu. "Piękna Helena" od początku budziła skrajne emocje, gdyż jej libretto prowokowało aurę obyczajowego skandalu o silnie erotycznym wydźwięku.

Cenzura zarzuciła dziełu antyklerykalność i niemoralność, zaś w bohaterach greckiego mitu - Helenie i Menelausie, doszukiwano się tyleż wyrafinowanej, ileż zjadliwej parodii panującej pary cesarskiej: Napoleona i Eugenii. Cenzura szalała, publiczność także, a Offenbach stał się jednym z najbogatszych kompozytorów epoki.

Dziś "Piękna Helena" może zachwycać muzyką, nie bulwersując i nie wywołując skandalu, jak w czasie prapremiery 17 grudnia 1864 r. w modnym wówczas Theatre des Varietes.

- Sądzę, że operetka jako gatunek literacki mocno przebrzmiała. Dlatego Krzysztof Czeczot napisał nowe libretto i głupotę świata operetki przełożył na głupotę naszego świata. Coraz bardziej operetkowe robi się życie. Koślawe i kłamliwe scenariusze małżeństw, zdrad, towarzyskie "ustawki" buszują w tabloidach i mediach, tworząc operetkę życia. Tak się kreuje i lansuje ten głupi tabloidalny, celebrycki świat. Żeby żyć, trzeba istnieć w mediach. Ale takie celebryckie "foto" może też zniszczyć człowieka.

Jak mówił Herbert, zdjęcia, plotka i obmowa mogą być najobrzydliwszą formą skrytobójstwa. Narcyzm i kupczenie czasem, hedonizm, głupota pseudovipowskich osobników - to jest temat, który nas zainteresował. Będzie to też spektakl o kulcie cielesności, o łatwowierności, manipulacji ludźmi i mimo wszystko o łaknieniu czegoś trwalszego. Bo w tych tabloidowych operetkach też czasem w środku kryje się dramat - mówi Rudolf Zioło, reżyser spektaklu.

Autorem scenografii i kostiumów jest Andrzej Witkowski, choreografii Jarosław Staniek. Kierownictwo muzyczne sprawuje Piotr Wajrak. Na scenie zobaczymy m.in. Martę Abako, Monikę Ledzion, Andrzeja Lamperta, Marcina Pomykałę i Adama Sobierajskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski